• 0

11/Eylül/2013, 11:10 - Anasayfa // SDÜ Haberi yazdır

Tüm Üniversitelerin Rektörleri SDÜ'de Buluştu

Tüm Üniversitelerin Rektörleri SDÜ'de Buluştu

"216. Üniversitelerarası Kurul(ÜAK) Toplantısı" Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tüm Üniversitelerin Rektörleri SDÜ’de Buluştu

 

            “216. Üniversitelerarası Kurul(ÜAK) Toplantısı” Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin tüm üniversitelerinden gelen Rektör ve temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıya, Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İl Emniyet Müdürü Mehmet Or, il protokolü, SDÜ akademik ve idari personeli katıldı.

            Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende, SDÜ Orkestrası tarafından bir müzik dinletisi sunuldu. Dinletide seslendirilen, söz ve müziği SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na ait olan “Umut” isimli parça büyük beğeni topladı.

            Toplantının açılış konuşmasını yapan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, konuklara SDÜ’nün başarıları, akademik ve idari yapılanması hakkında bilgi vererek “Üniversitemiz,  bilgi ve proje odaklı, öğrenciyi esas alan, farklılıkları zenginlik olarak gören, bilgiyi ve sosyal yaşamı birleştiren, geleceğin dünyasında bilim üssü olma yolunda hızla ilerleyen, genç akademik kadrosu ve son yıllarda yapmış olduğu buluşlarla öne çıkmış girişimci bir üniversitedir.” dedi.

            Süleyman Demirel Üniversitesinin, kültürel dinamiklerin değerlendirilmesi gerektiğine inanan ve bu sebeple gerek bölgesel gerekse ulusal ölçekte sahip olunan değerlerin başka medeniyetlere ulaştırılmasını önemseyen bir üniversite olduğunu belirten İbicioğlu, SDÜ’nün uluslararası eğitim politikasından bahsetti.

            Isparta Valisi Vahdettin Özkan da Isparta’nın eğitim alanında kendini göstermiş önemli bir şehir olduğunu dile getirdi. Ulusal düzey beklentilerin gerçekleştirilmesi ve müreffeh bir toplum için kalkınmanın esas olduğunu belirten Özkan, uluslararası platformda yer almak, değişim ve dönüşüm sürecinde oluşan riskleri kontrol altında tutabilmek, hayat boyu öğrenmenin kalitesini artırabilmek için eğitimin önemli olduğundan bahsetti.

            Konuşmaların ardından Dönem Başkanı Devir Teslim Törenine geçildi ve bir önceki dönem başkanı Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na Üniversitelerarası Kurul Başkanlığını teslim etti. Törende, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ve Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’ya çeşitli hediyeler verildi.

            ÜAK başkanı olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Rektör İbicioğlu, Üniversitelerarası kurul olarak önemli ve güzel işlere imza atacaklarını dile getirerek yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Üniversitelerin sadece Türkiye’deki üniversitelerle değil dünya üniversiteleriyle yarış halinde olduğunu belirten İbicioğlu, “Bizler kendi içimizde rekabeti artırmak, ülkemizin gönüllü temsilcilerini oluşturabilmek, dünyanın farklı ülkelerinden üniversitemize akademi dünyamıza akademisyenler ve öğrenciler getirmek, bir yandan da ülkemizden öğrenciler göndermek zorundayız. Uluslararasılaşmamızı hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor” dedi.

            Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ise Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na görevinde başarılar dileyerek 4 milyon 900 bin öğrencisi, 130 bin öğretim elemanı, 175 üniversitesi, 44 bin uluslararası öğrencisi ile Türkiye yükseköğretim alanının ciddi bir gelişim çizgisi yakaladığını söyledi. Çetinsaya, üniversitelerin gün geçtikçe gelişmekte olduğunu ve daha fazla sayıda öğrenciye daha nitelikli öğretim hizmeti sunmakta olduğunu ifade ederek “Köklü üniversitelerimizin elde ettiği uluslararası başarı ve itibarın yanında yeni kurulan üniversitelerimizde özellikle bölgesel ihtiyaçları esas alan araştırma gündemleriyle, modern fiziksel altyapılarıyla ve bünyelerine kattıkları nitelikli öğretim elemanı ve öğrencileriyle rekabet sahasında yerlerini aldılar.”dedi.

            Üniversite gençliği Türk toplumunun içinden çıkan bir gençlik olduğunu söyleyen Çetinsaya, Türk toplumunun diğer kesimlerinde olduğu gibi içerisinde farklı kimlikleri, görüşleri ve sesleri barındırdığını, farklı görüşler ve sesler arasında karşılaşmaların, uzlaşmaların ve zaman zaman farklılaşmaların olmasının doğal olduğunu ifade etti ve “Mesele bu farklılıkların akademik gelenekler ve demokratik teamüller içerisinde bir arada yaşayabilmesi, çatışmaya dönüşmemesidir." dedi.

            2023 yükseköğretim strateji belgesi raporunda vardıkları ön sonuçta özellikle üç konunun öne çıktığını dile getiren Çetinsaya “Gerçekleştirdiğimiz niceliksel büyümeyi niteliksel büyümeye dönüştürerek kalite süreçleriyle taçlandırmak, nitelikli öğretim üyesi yetiştirmek ve her bakımdan yükseköğretim sistemimizi uluslararasılaştırmak gerekiyor. Yükseköğretim camiası olarak bütün bu hedeflerin farkında olarak gelişme trendinin yükselmesi kalite çıtasının daha da yukarıya çıkarılması gerektiğinin bilincindeyiz” diye konuştu.

            Açılış konuşmalarının ardından Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu “Üniversitelerde İç Denetim” konulu bir sunum yaptı. Hatipoğlu sunumda, yeni kamu mali yönetim ve kontrol sistemi, yeni sistemde iç denetimin rolü, iç denetim faaliyetlerinin tanımı, yeni kamu mali yönetim ve kontrol sistemi unsurları hakkında bilgi verdi.

            Toplantı öncesinde, Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'yla kahvaltıda buluştu, daha sonra makamında ağırladı ve günün anısına hediyeler takdim etti.

            REKTÖR EŞLERİ EĞİRDİR’DE

            ELMA BAHÇELERİNİ GEZDİ

            Rektörler kurul toplantısındayken eşleri için gezi programı düzenlendi. Rektör eşleri ilçemizdeki elma bahçelerini gezdiler gezdiler ve Eğirdir’in güzelliğinden adeta büyülendiklerini ifade ettiler.

            TOPLANTI GALA YEMEĞİ İLE SONA ERDİ

            216. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı, SDÜ Doğu Yerleşkesi Yemekhanesi’nde verilen yemekle sona erdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen rektörlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Türkiye’nin eğitim sistemi hakkında önemli kararlar alındı.

            SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, “Üniversitelerarası Kurul toplantısının üniversitemizde ilimizde yapılması çok önemli. Türkiye’nin bütün rektörlerini, YÖK Başkanımızı, YÖK üyelerimizi ve kurul üyesi hocalarımızı ilimizde ve üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Isparta’da önemli organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Konuk rektörler de SDÜ’nün ev sahipliğinden duydukları memnuniyeti ve Isparta’yı çok beğendiklerini ifade ederek burada yapılan çalışmaların eğitime büyük katkılar sağlayacağına duydukları inancı dile getirdiler.
tarafından yazılan bu haber, 989 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Eğirdir Haber Akın Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SDÜ Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.

Adres : Atatürk Caddesi No: 24 Eğirdir / Isparta [0 542 621 51 71]
Tel :0 246 311 46 75
Faks : 0 246 311 58 58
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]