Kültür ve Sanat Yarışmaları Başvuruları Başladı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Kültür ve Sanat Yarışmaları Başvuruları Başladı
Haberin Tarihi: 28.12.2018 09:50:16 - Okunma Sayısı:1293 defa okundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geleneksel sanatımızın gençler arasında yayılması ile gençlerin sanata ve temel değerlerimize sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlediği Kültür Sanat Yarışmaları’nın İl Birinciliği safhası gençlerin yoğun katılımıyla başladı.

Kültür ve Sanat Yarışmaları Başvuruları Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geleneksel sanatımızın gençler arasında yayılması ile gençlerin sanata ve temel değerlerimize sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlediği Kültür Sanat Yarışmaları’nın İl Birinciliği safhası gençlerin yoğun katılımıyla başladı. Türkiye’nin 81 ilindeki Gençlik Merkezlerine üye olan gençler yeteneklerini sergileme fırsatı buluyor.

Kültür Sanat Yarışmaları: Gençler Arası Şiir Okuma-Tiyatro-Türk Müziği ve Bilgi olmak üzere 4 başlıkta düzenleniyor.

‘Gençler Arası Türk Müziği Yarışması’

Gençlik ve Spor Bakanlığınca ‘Sahne Sırası Sende’ sloganıyla 4. kez düzenlenen yarışma: 18-21/22-29 yaş arası solo kız ve erkek ile 18-29 yaş özgün yorumlama olmak üzere toplam 5 kategoride icra ediliyor. 2018 yılında 4 bin 265 gencin başvurduğu yarışmada solo seslerde: Türk Halk/Sanat ve Geleneksel Türk Müziği’nde eserler seslendirilirken özgün yorumlama da ise gençler kültürümüze adını yazdırmış olan bir eseri çağdaş müzikle tekrar yorumluyor.

‘Gençler Arası Tiyatro Yarışması’

‘Hayallerini Sahneye Taşı’ sloganıyla bu yıl 3. kez düzenlenen yarışmaya 14-29 yaş arası gençler ‘Vatan Sevgisi’ temasında yazdıkları senaryolar ile katılıyor. 2018 yılında 7 bin 680 gencin başvurduğu yarışmada gençlerin ihtiyaç duydukları her türlü dekor ve kostüm masrafları da Gençlik ve Spor Bakanlığınca karşılanıyor.

‘Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması’

‘Bir Şiir Bir Nefes’ sloganıyla bu yıl 2. kez düzenlenen yarışma 14-17/18-24 bay/bayan olmak üzere 4 kategoride icra ediliyor. 2018 yılında 5 bin 278 gencin başvuru yaptığı yarışmada gençler ‘Anne-Baba Sevgisi’ temasında yazılmış şiirleri yorumluyor.

‘Gençler Arası Bilgi Yarışması’

‘Kim Bilir’ sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen yarışma 14-17/18-25 yaş kategorilerinde icra ediliyor. 2018 yılında 6 bin 43 gencin başvurduğu yarışmada gençlere: Tarih, genel kültür, spor kültürü, müzik, sanat, sayısal mantık, vatandaşlık ve coğrafya konularında çoktan seçmeli sorular yöneltiliyor. 3 kişilik gruplar şeklinde yarışmaya katılan gençlerin açık uçlu olarak sorulan bir de ‘Düello’ sorusu alma hakkı bulunuyor.

10 Mart’a kadar devam edecek olan İl Yarışmalarından sonra 20 Mart-3 Mayıs Grup Finalleri ve 12-15 Mayıs tarihlerinde Türkiye Finalleri gerçekleştirilecek. Yarışmalarda Türkiye Birinciliği kazanan gençler yurt dışı gezisi ile ödüllendirilecek. Türkiye derecesinde iki ve üçüncü olanlara ise Gençlik ve Spor Bakanlığı alanlarıyla ilgili ödüller verecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu bu kültür ve sanat yarışmalarına ilçemizden başvurmak isteyen gençlerimiz başvurularını 15.02.2019 tarihine kadar Eğirdir Gençlik Merkezinden yapabilirler.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap