11:50:12 Altınyıldız Classics 4’ncü Isparta’nın Enleri Halk Oylaması Başladı 11:44:51 Prof. Dr. Süleyman Kodal: “MAREM’in Boğazova’daki Arazilerinin Tarım Dışı Faaliyetlerde Kullanılmasını, Hatta Araştırma Ve Eğitim Dışı Çalışmalarda Kullanılmasını Doğru Bulmuyorum." 11:31:29 Prof.Dr. Doğan Atay; "Köylümüz; Toplu Konut Yapılacak Alanlarda Taşına, Toprağına, Suyuna Sahip Çıkıyor!!!" 11:20:28 Eğirdir Fidanlığının Kurucusu, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Bedestenci, MAREM’e Ve Boğazova’ya Sahip Çıkıyor… 17:46:26 Türkiye’nin Son Başbakanı Binali Yıldırım'a SDÜ'den "Fahri Doktora" Payesi 17:31:40 SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ISPARTA'DA 17:24:42 KAYMAKAM ADEM ÇELİK’İN VERGİ HAFTASI MESAJI 17:02:07 Vergi Haftası Kutlanıyor 16:39:07 Eğirdir Belediyesine Ait Rüyapark'taki Hayvanların Satışı Yapıldı 15:54:02 Turizm Fakültesi Öğrencileri "Dünya Rehberler Günü"nü kutladı 11:31:33 İyi Parti İlçe Kongresi 29 Şubat'ta Yapılacak 11:14:33 Hacı Zeynep Erdoğmuş Vefat Etti 11:11:41 Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Kaya: "Biz Toki Yapımına Değil,Tarım Arazilerinin Katledilmesine Karşıyız." 16:00:38 ETUDOSD GÜNÜBİRLİK GEZİ DÜZENLEYECEK… 14:35:13 Kaymakam Adem ÇELİK Başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı 14:11:31 Milletvekili Cesur’un İktidara Uyarısı: “Halk Sizi Diskalifiye Edecek” 12:44:57 MHP Eski İl Başkanı İsa Yalçın Gazetemizi Ziyaret Etti 12:29:36 Eğirdir Bot Tim Komutanlığı Göz Açtırmıyor 12:08:57 Başdeğirmen: “Isparta Belediyesi İtfaiyesi Olarak Bölgede İyi Bir Altyapıya Sahibiz” 10:34:14 BAKA’dan ‘Hayallerimiz Uçuşa Geçiyor Projesi’ne Destek

BASIN İLAN KURUMUNDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,BASIN İLAN KURUMUNDAN  ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Haberin Tarihi: 24.4.2019 17:21:45 - Okunma Sayısı:3024 defa okundu.

Adalet Bakanlığına Bağlı Müşterilerin İlan Bakiye İadeleri Hakkında Basın Açıklaması

Yakın zamanda bir internet sitesinde Kurumumuz ile ilgili yayınlanan bir haberde, Adalet Bakanlığına bağlı kanuni müşterilerimiz tarafından Kurumumuza gönderilen tahmini peşin ilan bedellerinin, ilanların gazetelerde yayınlanmasından sonra artan kısımlarının iadesinin yapılmadığı iddiasıyla, oluşan bakiyelerin nereye aktarıldığının araştırılması gerektiği belirtilerek Kurumumuz hedef alınmıştır.
Herhangi bir somut belgeye dayandırılmaksızın, sadece duyumdan ibaret haksız isnatlar içeren haberde konu edilen tahmini peşin ilan bedelinin tahsili, gazetelerde yayın sonrası ilan faturasının düzenlenmesini müteakip yapılan mahsup işlemi ve bunun sonucu daha önce peşin tahsil edilen bedelden alacak bakiyesi kalması halinde, Kurumumuzca tesis edilen işlemlerin safahatı aşağıda izah edilmiştir.
Öncelikle belirtilmelidir ki Basın İlan Kurumu 195 sayılı Kanun ile kurulmuş kamu tüzel kişiliğini haiz bir Kurum olarak tüm iş ve işlemlerinde olduğu gibi gelir ve giderlerinin muhasebeleştirilmesi de, başta Ticaret Kanunu ile Vergi Usul Kanunu olmak üzere ilgili mevzuat hükümleri dairesinde düzenlemekte ve yürütmektedir. Diğer yandan Kurumumuzun tüm faaliyetlerinin denetimi kapsamında muhasebe kayıtları da mutat olarak Kurum Denetçileri tarafından yılda dört defa denetlenmektedir.
Kurumumuz bu konuda görev ve sorumluluklarını en etkin bir şekilde yerine getirmek maksadıyla bir yandan ilgili mevzuat değişiklikleri ile muhasebe teknik ve standartlarını yakinen takip ederken diğer yandan bu hesaplara temel teşkil eden iş ve işlemlerin görülmesinde teknolojilik yeniliklerden yararlanmaktadır.
Bu doğrultuda Adalet Bakanlığı ve Kurumumuzun ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucu yargı mercileri tarafından gazetelerde yayınlatılmasına karar verilen ilanların alınması ve ilan yayınına ilişkin tahmini bedellerin hesaplanması, yayınlanacakları gazetelerin belirlenmesi ve bu gazetelere dağıtımı ile birlikte sair tüm işlemler 2016 yılından itibaren UYAP/İLANBİS entegrasyonu marifetiyle elektronik ortamda ifa olunmaktadır.
Haberde konu edilen ilanların yayın bedelleri, elektronik ortamda UYAP/İLANBİS entegrasyonu üzerinden Kurumumuza gönderilen ilanların tahmini ölçülerine göre otomatik olarak hesaplanmakta ve ilan sahibine yine elektronik ortamda geri bildirimde bulunulmaktadır. Dolayısıyla Kurumumuz tarafından ilanlar için fazla peşin ilan bedeli istendiği haberi doğru değildir.
Bu işlemlerin devamında ilgili Banka, Kurumumuz ve Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma uyarınca ilan sahipleri tarafından tahmini peşin ilan bedelleri, toplu ödeme sistemi (TÖS) aracılığıyla Kurumumuz banka hesabına havale edilmektedir.
Tahmini bedeli peşin tahsil edilen ilanın, gazetede yayınlanmasını müteakip Kurumumuz personeli tarafından yapılan ölçümleme neticesi faturası düzenlenmekte ve mahsup işlemi yapılmaktadır. Peşin tahsil edilen tahmini ilan bedelinin düzenlenen fatura tutarından fazla olması halinde, bakiye tutar yine ilgili Banka, Kurumumuz ve Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma uyarınca peşin ilan bedelini gönderen ilan sahibinin banka hesabına iade edilmekte olup bu işlemler mutat bir şekilde haftalık olarak tekrarlanmaktadır.
Görüldüğü üzere kamuoyunda başta Kurumumuz ve çalışanlarını itibarsızlaştırmaya, küçük düşürmeye ve suç isnat etmeye yönelik haber gerçeği yansıtmamaktadır.
Netice itibariyle daha evvel de Kurumumuzla alakalı mesnetsiz ve gerçeklerle uzaktan yakından alakası bulunmayan haberleri yapmayı alışkanlık haline getirmiş olan söz konusu internet sitesi, aynı alışkanlığını yukarıda belirtilen asılsız haberle tekrarlamıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap

İlgili Haberler