EKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural: "Bağ-kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınmalı"

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural:  "Bağ-kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınmalı"
Haberin Tarihi: 10.5.2019 12:43:47 - Okunma Sayısı:492 defa okundu.

Esnaf Yeni Yasal Düzenlemeyi Bekliyor

EKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural:

"Bağ-kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınmalı" 

EKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-kur'a kayıt yaptırmayan esnafın, oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması gerektiğini söyledi. 
Binlerce esnaf, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi dört gözle beklerken, EKKK 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural’dan “Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı” açıklaması geldi. 
2000 yılı öncesi esnaf ve sanatkara emeklilik için kolaylık sağlanması gerektiğini ileten Tural, “4 Ekim 2000 tarihinden önce Oda ve vergi kaydı ile esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-kur kaydı bulunmayan binlerce esnafın mağduriyeti devam etmekte. Emeklilik yaşı gelen esnafa oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı. Oda ve vergi kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen Bağ-kur'a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıkları 4 Ekim 2000'den önce başlatılmalı” dedi.
ESNAF YENİ YASAL DÜZENLEMEYİ BEKLİYOR
Çok sayıda esnafın, daha önce verilen geriye dönük borçlanma hakkından ekonomik nedenlerden dolayı faydalanamadığına dikkat çeken Tural , “Bağ-kur sigortalıların vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi. Ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık süre zarfı içerisinde borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Esnafın gözü kulağı, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede” diye konuştu.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap