ISUBÜ İlk Mezunlarını Verdi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ISUBÜ İlk Mezunlarını Verdi
Haberin Tarihi: 22.6.2019 16:49:40 - Okunma Sayısı:502 defa okundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ilk mezunlarını verdi. 6400 öğrenci mezun oldu.

ISUBÜ İlk Mezunlarını Verdi

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ilk mezunlarını verdi. 6400 öğrencinin mezun olduğu tören, 21 Haziran Cuma günü Valilik önünde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Tören saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti.

Valilik önünden Isparta Atatürk Şehir Stadyumuna, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Rektör İbrahim Diler, Rektör Yardımcıları, Üniversite Genel Sekreteri, Protokolden davetliler ve öğrenciler mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü düzenledi.

Rektör İbrahim Diler Şehir stadyumunda Rektör Yardımcıları ve Genel Sekreter ile birlikte kortej yürüyüşünde öğrencilere eşlik ederek aileleri selamladı.

Törende ISUBÜ’de okuyan yabancı uyruklu öğrencileri temsilen bir öğrenci, üniversite birincisi, fakülte birincisi ve meslek yüksekokulları birincisi olan öğrenciler konuşma yaptılar.

ISUBÜ’nün ilk mezuniyet töreninde konuşma yapan Rektör İbrahim Diler;

"Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitemizin 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı 1. mezuniyet törenine hoş geldiniz.  Gözbebeğimiz olan gençlerimizi hayata uğurlamaya hazırlandığımız bu mutlu günde bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum.

Değerli konuklar,

Konuşmamın ilk bölümünde birkaç cümle halinde misyonumuzdan söz etmek istiyorum.

Biz hem çok genç bir üniversiteyiz hem de sahip olduğumuz okulların köklü geçmişleri ve engin tecrübeleri sayesinde kendisini yetişkin olarak gören bir kurumuz.

Biz genç bir üniversiteyiz ama dalları bütün ilçelerimize kadar uzanan kocaman bir çınar gibiyiz.

Biz genç bir üniversiteyiz ama Türkiye’de yeni hayata geçen “Uygulamalı Bilimler Üniversitesi”  modelinin öncü kurumlarından biriyiz. Sahip olduğumuz bu vasıflarla Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin yakın gelecekte örnek gösterilen ya da model kabul edilen bir kurum olacağına inanıyoruz.

Kalpleri mezuniyet heyecanı içerisinde çarpan sevgili öğrenciler,

Bu törenin asıl aktörleri sizlersiniz.  Üniversitemizi kazandığınızı öğrendiğiniz zaman belki buruk bir sevinç yaşadınız. Bir okul kazandığınız için sevinçli, ama bilmediğiniz bir yerde yaşayacağınız için tedirgin… Ama hayat böyledir; tanımadığımız şeyleri sevemeyiz. Ortama alıştıkça, oradaki insanları tanıdıkça sevmeye başlarız. Sizler de bu şehre ve bu okula alıştınız. Arkadaşlıklar edindiniz. Buradaki güzellikleri keşfettiniz. Dersler, sınavlar derken mezun olma noktasına geldiniz.

Şimdi okul ortamındaki eğitimin sona erdiği ve hayatın başka bir yükünün omuzlarınıza yükleneceği bir dünyaya atılıyorsunuz. Çalışma hayatının büyülü atmosferine gireceksiniz. Burada da sizi birçok zorluk bekliyor olabilir. Ama okurken o çetin sınavları nasıl başarmışsanız, kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı nasıl öğrenebilmişseniz iş hayatında karşınıza çıkacak zorlukların da üstesinden geleceğinize inancımız sonsuzdur. Sabırlı ama azimli olmak bunu için yeterli olacaktır. Bilime ve bilgiye yabancı kalmadan kendimizi geliştirerek aziz bildiğimiz bu güzel Türkiye’yi arzu ettiğimiz yüksek hedeflere taşımalısınız.  Bunun için okullar bitse bile yeni bilgiler öğrenmenin, eğitimin hayat içerisinde devam edeceğini unutmamalısınız.

Değerli anne ve babalar,

Bakın ! Gözünüzde hiç büyümeyen ve küçük bir çocuk gibi görmekten bir türlü vazgeçemediğiniz evlatlarınız mezuniyet kıyafetleri içerisinde karşınızda duruyorlar. Emek verdiğiniz, kol- kanat gerdiğiniz ve tabii ki çok sevdiğiniz bu çocuklar artık üniversiteyi bitiriyor ve bir mesleğin sahibi olarak hayata atılıyorlar.

Bizim toplumumuzda aile bağları çok güçlüdür. Bu çocuklar sizin verdiğiniz güçlü aile destekleriyle zorlukları aştılar. Hiç bitmeyecek olan sevgilerinizle kişilik kazandılar. Ancak onların da yetişkin bir insan olarak kendilerini ifade etmelerine lütfen fırsat veriniz. Bu güzel çocuklar kendi ayakları üzerinde durmayı ve Türkiye sahnesinde yerlerini almayı öğrensinler. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağımız 2023 Türkiye’sini inşa edecek olan bu gençlerimize güvenimiz sonsuzdur.

Değerli öğretim elemanlarımız, sevgili hocalarım,

Ellerinize birer emanet olarak gelen bu gençlerin bilgi, beceri ve davranış repertuarlarını geliştirmek için yıllarca emek verdiniz. Yeri geldi, bir hoca, bir amir ciddiyetiyle yaklaştınız; yeri geldi bir anne baba şefkatiyle sevdiniz onları. Dersler verdiniz, bilgiler öğrettiniz. Onlara arzu ettikleri mesleğin vasıflarını kazandırabilmek için bir sanatkar titizliğiyle uğraştınız. Ellerinize, emeklerinize, gönüllerinize sağlık.

Sevgili öğrenciler,

Tekrar size dönüyor ve konuşmamı şöyle tamamlamak istiyorum. Hayatın içinde gerçekten dönüm noktası diyebileceğimiz önemli başlangıçlar vardır. Yürümeye ya da konuşmaya başladığınız gün önemlidir. İlkokula başladığınız gün önemlidir. Bir meslek edinmek için sıcak aile ortamından kopup gurbete çıktığınız ve üniversiteye adım attığınız gün önemlidir. Ama içerisinde acı tatlı yüzlerce hatıranın yer aldığı üniversite öğrenciliğinin ardından mezun olacağınız gün de önemlidir.

Bugün, işte o gündür.

Dileğim yollarınızın da bahtınızın da açık olmasıdır.

Sizi bu duygular içerisinde yeni bir hayata uğurlarken, mezuniyetiniz kutlu, geleceğiniz umutlu ve günleriniz hep mutlu olsun diyor, gözlerinizden öpüyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Rektör İbrahim Diler’in konuşmasından sonra, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu törende öğrencilere ve ailelerine seslendi. Konuşmasında öğrencilere gelecek hayatlarında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mezun olan öğrencilere gönderdiği mesaj, öğrenciler tarafından coşkuyla karşılandı.

Yoğun ilgi gösterilen mezuniyet töreni öğrencilerin eğlencesiyle sona erdi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap