CHP'li Halıcı'dan Kadın Cinayetlerine Tepki “!Türkiye Bu Ayıptan Kurtarılmalıdır”

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,CHP'li Halıcı'dan Kadın Cinayetlerine Tepki “!Türkiye Bu Ayıptan Kurtarılmalıdır”
Haberin Tarihi: 14.10.2020 14:11:49 - Okunma Sayısı:437 defa okundu.

CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, kadına yönetim şiddetin en büyük ayıp olduğuna vurgu yaptı.

CHP'li Halıcı'dan Kadın Cinayetlerine Tepki “!Türkiye Bu Ayıptan Kurtarılmalıdır”

CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, kadına yönetim şiddetin en büyük ayıp olduğuna vurgu yaparak, " Türkiye bu ayıptan kurtarılmalıdır. Kadına yönelik insanlık dışı ve suç teşkil eden davranışlara karşı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, evinde bıçaklanmış olarak bulunan 23 yaşındaki Gamze Esgicioğlu cinayeti ile ilgi bir açıklama yaptı.
Gamze Esgicioğlu cinayetinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Halıcı, "Denizli'den Isparta'ya okumak gelen ve mezun olduktan sonra kendimize yerleşen 23 yaşındaki Gamze Esgicioğlu evinde ölü olarak bulundu. Ne yazık ki Gamze'nin ölümü ilk kadın cinayeti değildi. Ama artık son olmasını istiyoruz. Her gün bir kadın şiddete maruz kalıyor, cinayete kurban gidiyor. Her cinayetin ardından 'bu son olsun' diyoruz. Ama ne yazık ki kadına yönelik şiddet ve cinayetler durmuyor. Basına yansıyan haberlere göre 2020 yılında geçen 9 ayda 206 kadın öldürüldü. Tablo böyle iken; şiddete karşı mücadele etmesi gerekenler, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açtı" ifadelerini kullandı.

Şiddeti Besleyen Dilden Vazgeçin
Kadına karşı şiddetin insan hakları ihlali olduğunu vurgulayan Başkan Halıcı, kadına karşı şiddetin acil aşılması gereken temel bir sorun olduğunu belirterek, "Kadına karşı şiddetle mücadele ulusal eylem planı oluşturulmalıdır. Şiddeti besleyen dilden vazgeçilmelidir. Cinsiyetçi söylemlerden vazgeçilmeli, kadın erkek eşitliğinin yaşamın her alanında oluşturulması için ciddi adımlar atılmalıdır. Eşitlik, çağdaşlığın ve modernleşmenin güvencesidir. Kadın cinayetlerinde, katillerin en ağır şekilde cezalandırılabilmesi için Türk Ceza Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapılmalı ve pratikte de hayata geçirilmelidir. İyi hal uygulamalarından vazgeçilmelidir. Kadınlara yönelik insanlık dışı ve suç teşkil eden her türlü şiddete karşı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Gamze Esgicioğlu'na Allah'tan rahmet ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap