Milletvekili Gökgöz: “Eğirdir Gölü, Bizim Olmazsa Olmazımız!...”

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Milletvekili Gökgöz:  “Eğirdir Gölü, Bizim Olmazsa Olmazımız!...”
Haberin Tarihi: 7.11.2020 16:58:14 - Okunma Sayısı:1205 defa okundu.

Milletvekili Gökgöz: "Göl Kıyılarının Temizliğine Hemen Başlanacak!...”

MİLLETVEKİLİ GÖKGÖZ:

- “EĞİRDİR GÖLÜ, BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ!...”

- "GÖL KIYILARININ TEMİZLİĞİNE HEMEN BAŞLANACAK!...”

Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Eğirdir Gölü ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında gazetemize bilgiler verdi.

Gazetemiz sahibi Abdullah K. Sinan’la uzun bir telefon görüşmesi yapan Milletvekili Gökgöz, yaklaşık 1,5 ay önce Isparta Ticaret Odasında geniş katılımlı bir toplantı yaptıklarını, üç saat süren bu toplantıda, “Göller Bölgesi Kalkınma İdaresi”nin kurulmasının masaya yatırıldığını bildirdi.

Devlet Su İşleri (D.S.İ.) Genel Müdürü Kaya Yıldız ile bizzat görüştüklerini ve öncelikli olarak Eğirdir Gölü'ne rüsubat (çöküntüler, tortular) akışına sebep olan Gelendost’taki Yenice Çayı ile Büyük Kabaca’daki Pupa Çayı’nın önlerinin ve yayılma alanların temizleneceğini söyleyen Milletvekili Gökgöz, ilerleyen süreçte göle akıntı getiren tüm çay ve dere önlerinin de temizleneceği, akıntı ve rüsubat getiren bu çayların önlerine, çökelti havuzlarının yapılacağı yani rüsubatın göle gelmeden bu havuzlarda biriktirilip arıtılacağını belirtti.

1975 ve 1995 yıllarında Eğirdir Gölü su seviyesinin bugünden daha düşük olduğunu dile getiren Gökgöz, kurak geçen sezonların yaşandığını ve ovalarımızda acilen kapalı sistem sulamaya geçirilmesi için çalışmalara başladıklarını da ifade etti.

Pandemi sürecinin, gıda ürünlerinin stratejik ürün olduğunu gösterdiğini de vurgulayan milletvekili Gökgöz, Atabey ve İslamköy ovalarında kapalı sistem sulama çalışmalarının başladığını, daha fazla üretim yapmanın yolunun sulu tarımla olduğunu bu düşünce ile Eğirdir Gölü’nün suladığı tüm ovalarda kapalı sistem sulama için çalışmalar yapıldığını  belirtti.

Isparta Ticaret Odasındaki toplantıda, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü (SAREM) eski Müdürü Biyolog Sedat Karakoyun’un ortaya koyduğu tezlerle ve bilimsel verilerle harekete geçildiğini söyleyen Ak Parti Isparta Milletvekili Uğur Gökgöz, “Eğirdir Gölü, bizim olmazsa olmazımızıdır, gücümüz yettiğince yapılacak işlerin altına imzamızı atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kendileriyle görüştüğümüz Eğirdir SAREM eski Müdürü, Biyolog Sedat Karakoyun, Yenice ve Pupa çaylarında başlayacak çalışmanın kendisini heyecanlandırdığını, özellikle Pupa Çayı’nın Senirkent ve Uluborlu ilçeleri yanı sıra, etrafındaki 5-6 yerleşim yerinin atık sularının birleşip göle intikal ettiği yer olduğunu vurguladı. Göl kenarlarının temizlenmesinin “göl ekolojisine zarar verir” diyen bilim adamlarına yönelik olarak sözlerini sürdüren Karakoyun, “elimizde bilimsel veriler var, isteyen bilim adamıyla, istediği platformda, istediği zaman tartışmaya hazırız. Eğirdir Gölü’nün, ağır metallerle kirli olan bölgeleri bellidir.  Bu bilimsel verileri TUBİTAK raporları da desteklemektedir. Kısacası, nerelerden, hangi derinlikte ve hangi genişlikte çamur alınması konusu bilimsel verilerle açıklanmıştır” dedi.

- Abdullah Kemal SİNAN (AKIN)

Bu Haberi PaylaşYorum Yap