ITSO Başkanı Mustafa Tutar: "GÖLLER BÖLGESİ KALKINMA İDARESİ MUTLAKA KURULMALI..."

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ITSO Başkanı Mustafa Tutar:  "GÖLLER BÖLGESİ KALKINMA  İDARESİ MUTLAKA KURULMALI..."
Haberin Tarihi: 21.1.2021 21:49:31 - Okunma Sayısı:811 defa okundu.

Akın Gazetesi Sahibi Abdullah Sinan ile telefonda görüşen ITSO Başkanı Mustafa Tutar, BAKAgibi özel bütçeli, Göller Bölgesi İdaresi'nin mutlaka kurulması gerektiğini vurguladı.

ITSO Başkanı Mustafa Tutar:

"GÖLLER BÖLGESİ KALKINMA

İDARESİ MUTLAKA KURULMALI..."

Son yıllarda Eğirdir Gölü'nde yaşanan olumsuzluklar, göl su kodunun aşırı şekilde düşmesi ve göl kıyılarının yeterince temizlenmemesinin gerek Akın Gazetesinde, gerek yerel ve ulusal basında, gerekse sosyal medya sayfalarında gündeme gelmesi üzerine Isparta Milletvekillerimiz çalışmalarını sürdürürken, bir açıklama da Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Mustafa Tutar'dan geldi.

Akın Gazetesi Sahibi Abdullah Sinan ile telefonda görüşen ITSO Başkanı Mustafa Tutar, BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) gibi özel bütçeli, Göller Bölgesi İdaresi'nin mutlaka kurulması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık iki ay önce TBMM Başkanvekili Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in de katılımlarıyla Isparta'da bir meclis toplantısı yaptıklarını belirten Tutar, toplantıda Isparta ve Burdur olarak göllerimizde yaşanan olumsuzluklara bir an önce çözüm yollarının bulunması gerektiğinin gündeme geldiğini, göllerde sadece su anlamında değil, etrafında yapılacak yapıların da tek elden kontrol edilebilmesi için Göller Bölgesi Kalkınma İdaresi'nin mutlaka kurulması gerektiğini belirtti.

ITSO Başkanı Mustafa Tutar özetle şunları söyledi: "Göller Bölgesi Kalkınma İdaresi'nin kurulması gerekçelerini bir dosya halinde hazırladık. BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) gibi, özel bütçeli bir kamu kuruluşu ancak Cumhurbaşkanlığı'nın özel onayı ile kurulabiliyor. Isparta ve Burdur için yani Göller Bölgesi'ni kapsayacak bu idareyi kuralım, bütçemizi kendimiz yönetelim, daha hızlı karar verelim düşüncesiyle yola çıktık. Bununla ilgili bir dosya hazırladık. Burdur Milletvekilleri ile de görüştük. Isparta ve Burdur Milletvekillerimiz konuya sıcak bakıyorlar. Amacımız; bölgemizdeki göllerimizi ve etrafını korumak. Yatırımlar tek bir yerden kontrol edilecek.

Bu doğrultuda Eğirdir Gölü'nün de tek sahibi olması gerekliliği ile vekillerimize dosyalarımızı sunduk" dedi.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap