Eğirdir Haber Akın Gazetesi
ANASAYFA REKLAMLAR HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

O Nurla Onurlandık...

O Nurla Onurlandık...

Tarih 16/Nisan/2013, 12:34 Editör Akın Gazetesi

Eğirdir İlçe Müftüsü Abdurrahim Kocagöl, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.

O Nurla Onurlandık…

 

            Eğirdir İlçe Müftüsü Abdurrahim Kocagöl, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ki temasının “Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru” olduğunu bildiren Kocagöl, “Peygamberimizin onur mücadelesini yeniden keşfetmeye her zamankinden daha çok muhtacız.” dedi.

            Kocagöl’ün Kutlu Doum Haftası dolayısıyla yaptığı açıklama şöyle:

            “12 Rebiülevvel (20 Nisan) tüm İnsanlığı onurlandırmak üzere dünyamıza teşrif eden Hz. Peygamber (SAV)’in 1442. yıldönümünü idrak etmekteyiz.

            Mevlid-i Nebinin ülkemiz gönül coğrafyamız ve tüm İslam alemi ve top yekün insanlığın huzuruna vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

            Kendisi insanlığın onuru olan sevgili Peygamberimiz (SAV)’in,  getirdiği varlık anlayışında insan, yaratılmışların en saygını ve varlığın özüdür. İnsanın fıtrat ve yaratılış itibariyle onurlu bir varlık olması, İslam’ın varlık bilgi ve değer anlayışını şekillendiren en temel unsurlardan biri olmuştur.

            İnsanlık, insan onurunun korunması ve yüceltilmesi konusunda yeterli ve başarılı olamamıştır.

            Bununla beraber, son iki asırda ilmi ve teknolojik alanlarda görülen fevkalade ilerlemeyi ne yazık ki insan onurunu korumada ve kollamada gösteremediği açıktır. Geçmiş yıllara şöyle bir göz attığımızda, insan onurunun had safhada zedelenmiş olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz.

            Ayrımcılık, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, ötekileştirme, adaletsizlik, zulüm, sömürü, eğitim eşitsizliği, emeğe saygısızlık, istismar, açlık, kıtlık gibi insan onurunu kıran ve yok eden küresel sorunların kıskacında olan insanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçmektedir.

            İnsanlık, İslam’a sırt çevirdiği için bu sorunları aşamadı. Yorgun ve bitkin düşen bu varlık, insanlık onurunun kurtarılmasını bekliyor, ne hazindir ki karanlıklar içinde bekliyor.

            Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ki teması “Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru” dur.

            Bu yüzden insanlık karanlıklar içindeki bekleyişten çıkıp özlediği aydınlığı, peşinden koştuğu idealleri “nerede ve nasıl” aşması gerektiğini bir daha gözden geçirerek düşünmesi gerekiyor.

            Bu nedenle bu seneki tema çok önemlidir. İnsanlığı O, onurlandırmıştır. İnsan onurunu merkeze alan İslam, tesis ettiği insan anlayışının esaslarını, Peygamberimizin örnek hayatında, sünneti seniyyesinde, söz ve davranışında, son sözleri olan Veda Hutbesinde görmek mümkündür. Veda Hutbesinde, genel olarak herkesin eşit olduğu, canların ve malların, ırzların, kişilik değerlerinin ve insanlık onurlarının dokunulmaz olduğunu bildirmiştir.

            Böylece O, İslam’ın insanın yaşama ve mülkiyet hakkı ile manevi kişiliğine ilişkin tüm haklarını aynı ölçüde güvence altına aldığını ilan etmiştir. Şu hususta bilinmelidir ki, insanı onurlu veya onursuz kılan temel ölçüt davranışlarıdır. Eğer davranışları kendisini onurlandırmıyorsa, dış aidiyetler o kişiyi onurlandırmaz.

            İnsanlar, renk, zenginlik, soy, sop, ırk gibi izafi ve geçici ölçülere göre değerlendirilmemelidir.

            Peygamberimiz (SAV)’in onur mücadelesini yeniden keşfetmeliyiz ve buna muhtacız.

            Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, insanın ucuzladığı, bir meta haline dönüştüğü, insan onurunun göz ardı edildiği, zedelendiği, ayaklar altına alındığı, insanlığın kaybolmaya yüz tuttuğu, insanın onursuzlaştırma, itibarsızlaştırma, değersizleştirme ve değerlerinden soyutlama gayretlerinin küresel ölçekte politikalar haline geldiği günümüzde, bütün alemleri onurlandırmak için gönderilen rahmet yüklü, adalet ve hikmet yüklü Peygamberimizin onur mücadelesini yeniden keşfetmeye her zamankinden daha çok muhtacız.

            İnsan onurunun yeniden yücelmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Seneyi devriyesine ulaştıran rabbimize hamd ediyor, “Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” sözüne mazhar olan alemlere rahmet,  Peygamber (SAV)’e ve O’nun Al ve Ashabına da selam ediyoruz.”

Bu haber 419 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EĞİRDİR'DEN

Sorkuncak Rengarenk Uçurtmalarla Şenlendi

Sorkuncak Rengarenk Uçurtmalarla Şenlendi Eğirdir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Hindistan, Romanya, Ukrayna, Polo...

Eğirdir'de Muhteşem Kutlama...

Eğirdir'de Muhteşem Kutlama... 1. Uluslararası Eğirdir Çocuk Halk Oyunları Festivali'ne Katılan Ülkeler Birlik, Beraberlik, Kardeşlik Mesajı V...
YARIŞMADA EĞİRDİR'E KAZIK!..23/Nisan/2013

GALERİ

ANKET

Şuan Yerel Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Tasarım & Yazılım :Eğirdir Bilişim Mahmut TIKNAZ (0 543 806 32 98 - 0246 311 25 26) www.egirdir.web.tr Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu