Eğirdir Haber Akın Gazetesi
ANASAYFA REKLAMLAR HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HOYRAN GÖLÜ

Nazif Kurucu

02/Şubat/2012, 09:04

Nazif Kurucu

HOYRAN GÖLÜ

 

            Eğirdir gölünün üstündeki kafa gibi bölümün adı; HOYRAN GÖLÜDÜR. Eğirdir gölünden dar bir boğazla ayrılır. Kumdanlı beldesinin merkez olduğu bucağın adı da; eskiden Hoyran Nahiyesi idi. Mülkiyeli Ağabeyim yılların valisi rahmetli Mehmet Aldan, orada Nahiye Müdürlüğü stajı yapmış. Kitabında anılarını, o zamanki koyu particiliği ve mahrumiyetleri anlatır. Nahiye(Bucak) denen kademe kaldırıldı.                                                 

            Kumdanlı yeterli nüfusa ulaşarak önemli ve şirin bir belde oldu. Ovası, geniş ve çok verimlidir. Bazı mütegallibenin çok büyük çiftlikleri vardı; sattılar, bölündü. Şimdi, her yer meyve ve özellikle elma bahçesi oldu. Bir keresinde, Bodrum’a giderken Yalvaç’ta kaldık. Kumdanlı-Senirkent-Uluborlu ve kaymakamlık yaptığım Keçiborlu’dan Dinar’a uğrayıp geçtik.  Marketlerde iki liraya satılan biraz küçük elmalar, yolların kenarına öylece yığılmış duruyordu. Toptancılar irilerini seçerek alıyor; kalanlar yol kıyılarına yığılıyor. Meyve suyu fabrikaları da almazsa; öylece çürüyordu.  Bir bahçeye uğradık; seçtiğimiz kayısıları kilosu 25 kuruştan vermişlerdi. Yığınlardaki elmaları istersen bedava götür!

            Eskiden Yalvaç, Ş.Karaağaç ve Gelendost’tan, Isparta’ya yol yoktu. İle gitmek zorunda olanlar merkeple, atla veya yaya olarak göle uçma tehlikesi olan dik patikadan ulaşırlar; bazıları yuvarlanıp boğulurdu. Gelendost’un girintili bir yerine varılıp beklenirse; HOBANOĞLUNUN KAYIĞI gelir; yük ve yolcuları Eğirdir’e götürürdü. Gölün donduğu aylarda bazı şoförler kamyonla buzun üstünden giderlerdi. Buradan atının eğerinde altın dolu heybesi olan bir tüccar geçerken; atı göle uçmuş. Altın dolusu heybenin bulunduğu eğer, tüm uğraşlarına ve dalgıçlar tutup arattırmasına rağmen bulunamamış. Zavallı, “EĞERİM! EĞERİM!” diye ağlayıp çırpınmış; oranın adı de “Eğerim Beli” kalmış…

            Hoyran Gölünün kıyılarından birçok kaynaklar çıkıp gürül-gürül göle dökülür. Güneydeki Eğirdir gölünün kıyılarından ise, göle dökülen akarsu pek yoktur. Çay ilçesinde kaymakamlık yaptığımda; kurtuluş savaşı öncesine ait bir olay anlatılırdı. Demir kürek ve bel bulunmayan yıllarda; çevredeki toprakları tahta küreklerle kazdırarak ektiren varlıklı bir ağa; “Karamık gölünün suları acaba nereye gidiyor?” diye merak etmiş; Karamığa üç büyük geri saman döktürmüş. Haftalar sonra samanların, Hoyran gölünden çıktığı görülmüş.

            “Çok eskilerde belki bir-iki bin yıl önce Eğirdir gölünün bulunmadığını; Hoyran gölünün taşmasıyla Eğirdir gölünün oluştuğunu” ileri sürenler var. Bu nazariye doğru da olabilir. Hoyran gölünde eski eserlerin bulunduğu, içinde bir uygarlık yaşadığının belirtileri olan Gaziri(Limia) adası da bulunuyor. Şimdi Çatalca kaymakamı olan meslektaşım Yalvaç’ta görevliyken; Hoyran Gölünün kıyısına plaj tesisleri yaptırdı. Yalvaç’ta isteyene plaj da var!

            SALYANGOZ YENİR Mİ?

            Batılılar ve birçok doğulular yiyor; Fransız mutfağının en sevilen yiyeceğidir. Çoktan rahmetli olmuş bulunan akıllı bir adam sohbet sırasında; “Kumdanlı’da eskiden Rumlar vardı, mübadelede gittiler; salyangoz yerlerdi. Onlardan alışan bazı Kumdanlılı’lar da salyangoz yerdi.” demişti. Gerçek miydi bilmem. Soruşturdum, hatırlayan yok! Fakat televizyondan Fas ülkesinde salyangoz yendiğini gördüm. Orası koyu Müslüman! Dünyadaki en büyük ve yüz binden fazla kişinin namaz kılabildiği camilerden biri orada! Fas’ta salyangoz yeniyor. Büyük gazocağının üzerindeki kocaman tencerede salyangoz kaynatan satıcı; isteyene bir tabak haşlanmış salyangoz veriyor. Alan, kürdanla kabukların içinden çıkarıp ayakta yiyor. Bazıları tasla verilen suyu iştahla içiyordu. Eti haram kılınan hayvanlar; genellikle etle beslenenlerdir. Otla beslenenler helal görünüyor. Salyangoz ise; et ve böcek yemiyor; bitkilerin özsuyunu emiyor. Doyunca da, bir yere yapışıp aylarca hatta iki yıl uyuyor. Galiba haram olduğundan değil, “Sümüklü böcek” sözünden tiksindiğimiz için yemiyoruz salyangozu.

            Birbirine ekli Eğirdir ve Hoyran gölleri ve çevreleriyle cennete benzer. Ne yazık, Turizmde henüz değerlendirilemediler.

Bu haber 2048 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YARIŞMADA EĞİRDİR'E KAZIK!..23/Nisan/2013

GALERİ

ANKET

Şuan Yerel Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Tasarım & Yazılım :Eğirdir Bilişim Mahmut TIKNAZ (0 543 806 32 98 - 0246 311 25 26) www.egirdir.web.tr Copyright © 2010 Sinan Ofset Kuruluşudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu