17:16:34 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 15) 15:46:54 “İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR’DAN  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ EROĞLU’NA  YANIT: GAP’I GAPTIRMAYIZ, DEMİREL’İN ESERLERİNİ DE UNUTTURMAYIZ!” 14:09:26 BİNATLI AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ 11:42:32 SDÜ Öğrencisi İlyas Pamukçu Klavye Şampiyonasında Dünya İkincisi Oldu 11:32:35 7 BİNE YAKIN ÖĞRENCİ SDÜ AİLESİNE KATILDI 11:03:18 EĞİRDİR GÖLÜ’NDE TARİHİ KEŞİF 09:54:04 Isparta İl Özel İdaresi Bina İnşaatı Yaptıracak 09:47:26 Yalvaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Yalvaç'ta 1. 107 M² Tarla İçerisindeki Mesken İle Birlikte İcradan Satılık 09:39:25 Isparta Belediye Başkanlığı Akıllı Kavşak Sistemi Ve Donanımı Alacak 09:32:07 ISPARTA İL ÖZEL İDARESİ YATIRIM VE İNŞAAT MÜDÜRLÜĞÜ 16:52:30 EĞİRDİR MYO TERCİH DÖNEMİNDE YÜZDE 100’LÜK DOLULUK ORANI YAKALADI 15:53:02 ISUBÜ, JAPONYALI BİLİM İNSANI PROF. DR. HİROSHİ YAMAGUCHİ’Yİ KONUK ETTİ 10:26:21 Mutluluklar Dileriz 10:00:56 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 14) 09:44:46 Yalvaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Gelendost'ta 1.919 M² Tarla İcradan Satılık 09:38:05 Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2 Adet Dükkan Yerini Kiraya Verecek 09:30:46 Isparta İl Özel İdaresi Proje Yapım Hizmeti Alacak 16:43:45 ARDIÇ GÖNÜLLÜLERİ ÇALIŞTAY’DA BULUŞTU 16:34:33 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 13) 11:57:18 Emekli Öğretmen Kenan Akdemir Vefat Etti

DOĞAL GAZ ÇAĞRISI

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,DOĞAL GAZ ÇAĞRISI
Haberin Tarihi: 2.4.2018 10:35:00 - Okunma Sayısı:4136 defa okundu.

DOĞAL GAZ ÇAĞRISI

DOĞAL GAZ ÇAĞRISI

İlhan ŞİMŞEK

                Eğirdirli doğal gazı istiyor mu?

                İstiyor. Her üç konuşmanın biri doğal gazla ilgili.

                Isparta merkezle beraber Gönen gibi ilçelerde doğal gaz kullanımı var.

                Yalvaç, Keçiborlu gibi ilçelerin gaz şirketlerine doğal gaz talepleri var; yakında doğal gaza kavuşacaklar.

                Eğirdir’in yok.

                Ülkemizde kaç ilçe var?

                919

                Ülkemizde kaç ilçede doğal gaz var?

                550

                Doğal gazı olmayan 369 ilçenin içinde Eğirdir de var. Doğal gaz Eğirdir’e ihtiyaç. Ayrıca Eğirdir Gölü birinci derecede korunması gereken göl durumunda.  “Eğirdir Gölü Özel Hükümleri” ile Eğirdir Gölü güvenceye alınmıştır.

                Bu yüzden Eğirdir ve çevresindeki yerleşim yerleri, devlet tarafından vakit geçirilmeden doğal gaz sistemine bağlanması gerekir.

                Ancak sistem, gaz şirketlerine verildiği için devlet elinden çıkıp koşullu gerçekleştiriliyor.

                Koşul ne?

                Her kullanılan elektrik sayacı bir ev bir hane olarak düşünülüyor. Buna bağlı olarak gaz isteyen yerleşim yeri, elektrik sayaç sayısının yüzde altmışına isabet eden ve gaz şirketinin belirlediği fiyat toplamını bir bankaya yatırmak zorunda.

                Eğirdir için sorun bu noktada çıkıyor.

                İki veya üç sayaç kullanan tek evler var.

                Oturulmayan bağ evleri ve kelifler var; buralara doğal gaz gereksiz.

                Birden fazla sayaç kullanan şirketler, kamu kurumları var.

                Eğirdir merkezde kaç elektrik sayacı kullanılıyor?

                Soruma cevap olarak aldığım rakam 9980 (dokuz bin dokuz yüz seksen).

                Yüzde altmışı 6000 (altı bin). Bu, gaz şirketinin bizden istediği rakam. Şirket altı bin abonenin parasını bir bankada görmek istiyor.

                Ancak, birden fazla sayaç kullanan evleri, oturulmayan fakat elektrik sayacı bağlı bağ evleri ve kelifler ve birden fazla sayaç kullanan şirketleri ve kamu kurumlarını düşündüğümüzde gaz şirketlerinin istediği rakamın altına düşüyoruz.

                Dolayısıyla gaz şirketine verilecek kesin sayaç sayısı saptanamadığı için yerel idare ile şirket arasında uyum sağlanamıyor.

                Sorun da buradan kaynaklandığı için sonuca varılamıyor.

                Fakat her şeye rağmen çözüm eksik olmaz. Bir adım atılmalı, hamle yapılmalı. İyi bir çalışma grubu ile sorunların üstesinden gelinebilir. Kaymakamlık, belediye ve sivil kuruluşların ortak çalışması Eğirdir halkını kömür isinden kurtarır.

                Birkaç sene önce ilçemizde gaz girişimi yapılmıştı ama abone sayısı çok düşük, yüz civarında olduğu için arkası gelmedi.

                Doğal gaz bugün olmazsa yarın olur.

                Halk bir hareket bekliyor.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap