19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

ISPARTA’DA  EKOLOJİK TARIM PROJESİ,  NEDEN HAYATA GEÇİRİLEMEDİ?!!! (Bölüm: 10)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ISPARTA’DA  EKOLOJİK TARIM PROJESİ,  NEDEN HAYATA GEÇİRİLEMEDİ?!!! (Bölüm: 10)
Haberin Tarihi: 7.7.2020 17:16:22 - Okunma Sayısı:10006 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

ISPARTA’DA  EKOLOJİK TARIM PROJESİ, NEDEN HAYATA GEÇİRİLEMEDİ?!!!

EKOLOJİK TARIM, ISPARTA’DA MÜMKÜN MÜ?

                                        Zeki TARHAN – ANKARA                                           

                                                  Bölüm : 10

Tarım İl Müdürü Ramazan NAZLI, kasım / 2000 ortasında yapılacak olan; ”Isparta’da Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarımı ve Sanayisi” konulu panelin duyurusunu yapıyordu. Ve bu paneli, SDÜ Ziraat Fakültesi ile Isparta Tarım İl Müdürlüğü organize ediyordu.

       SDÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan BAYDAR İ ise; “…Isparta tarımına ne şekilde yön verebileceğimizi belirlemek için çalışmalar yapıyoruz.” Diyecekti.

                                                  ***

     2020 yılındaydık ve 20 yıl öncesinin, Isparta il ve ilçeler bazında elma verimine (=rekolte) projektör tutmakta yarar vardı. 2000 yılı elma hasadı henüz bitmişti ve kesinleşen elma rekoltesi ise; (500) bin tonun altındaydı. 1999’un elma rekoltesi, bu rakamın (17) bin ton üzerindeydi. (17) bin tonluk fark; bahar aylarında, ağaçların döllenme sırasında meydana gelen yağış miktarının fazla olmasından kaynaklanıyordu. Yani; ağaçlar yağmurdan döllenme yapamadıkları için, verimde sözünü ettiğimiz düşüş yaşanmıştı.

    …Ve Isparta’da, (16) bin hektar dikili alanda, elma hasadı yapılmıştı (20) yıl önce.

                                             ***

      TÜBİTAK’tan gelen inceleme heyeti, EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASI’n da bulunan tüm kıyı şeridini titizlikle kontrol ediyor ve Göl havzasındaki yerleşim birimlerine yapılması düşünülen “ARITMA TESİSLERİ” nin nasıl olması gerektiğini ve hangi şekilde verimli çalışabileceğini araştırıyordu… Eğirdir Gölü’nü neler kirletiyordu?!!!  Tarımsal ilaçlamanın çok yüksek olması nedeniyle, öncelikle bölgede “ERKEN UYARI SİSTEMİ”  kurulmuş ve ilaçlama sıklığının en aza indirilmesi düşünülerek, bazı yerleşim birimlerine, bilgisayarlı Erken Uyarı Sistemleri yerleştirilmişti. Ve bu sistem sayesinde, göle zirai ilaçların etkisinin en aza indirilmesi düşünülüyordu…

                                                  ***

        Bu arada, TÜBİTAK; toprak analizleri de yaparak geçirgenliği de araştırıyordu… Ayrıca; Göl çevresindeki (81) yerleşim birimi alanları, kanalizasyon sistemi ile bir yerde toplanacak ve atık sular, arıtma sistemi ile arıtılarak doğaya bırakılacaktı… Küçük yerleşim birimlerinin atık suları, direkt olarak göle ulaşmasa bile, yer altı kaynaklarına ulaşmakta ve buradan da Göle karışmaktaydı.

                                                 ***

      …Ve vali DAŞÖZ; “…İlimiz “EKOLOJİK TARIM”  alanında dünyadaki ürünlerin pazarlarını da çok yakından takip etmek zorunluluğundadır” diyordu.

                                                ***

      Ocak / 2001 ortalarına gelinmişti… Vali DAŞÖZ başkanlığında yapılan toplantıda; Eğirdir Gölü tüm yönleriyle ele alınıp masaya yatırılıyor, TÜBİTAK yetkilileri de  daha önce yaptıkları (6) aylık çalışmaları ile ilgili olarak, görüntülü bilgiler veriyordu… TÜBİTAK tarafından sürdürülen araştırma çalışmalarının da devam etmesine karar verilmişti.

                                                ***

       Eğirdir Gölü havzasının evsel atıklarının arıtımına yönelik master planı hazırlanması çalışmaları ve “ GÖL SU KALİTESİNİN İZLENMESİ” bağlamında, Göl çevresindeki (81) yerleşim biriminin (45)’inde “DÜŞÜK MALİYETLİ ARITMA SİSTEMİ”, (18)’ inde “İLERİ ARITMA SİSTEMİ”, (16)’ sın da ise “İKİ KADEMELİ, DAMLATMALI FİLTRE ve TOPRAĞA SIZDIRMA YÖNTEMLİ ARITMA SİSTEMİ”nin yapılabileceği belirtilirken, TÜBİTAK tarafından sürdürülen çalışmaların, (6) ay daha devam etmesine, 2001 yılı haziran ayında yayınlanacak rapor çerçevesinde çalışmaların sürdürülmesine karar veriliyordu…

DEVAM EDECEK…

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap