19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN YOK OLUŞU!!! (Bölüm : 2)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN YOK OLUŞU!!! (Bölüm : 2)
Haberin Tarihi: 9.10.2020 17:57:53 - Okunma Sayısı:7842 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN YOK OLUŞU!!!

* KARASALLAŞAN ALAN; TOPRAK KAZANMAK MI?

* GÖL DİP ÇAMURU; ALINMALI MI ALINMAMALI MI?

* BAKANLIK SU YÖNETİMİ VE ÇEVRE BİLİMCİLER NE DİYOR?

*  O TOPRAK; EN GEREKLİ EKOLOJİK ÖGE Mİ?                               

                                 

                                Zeki TARHAN – ANKARA

                                                     Bölüm : 2

           Yazı dizimizin bu bölümünde; Göl dip çamurunun alınıp alınmaması, karasallaşan Göl alanındaki çamurun (=Sediman ) ortadan kaldırılıp kaldırılmaması konusunu ele alacağız…

           Önce, EKO – BİR Başkanı SEZGİN’ e bir kulak verelim isterseniz: “…Birilerine göre; “toprak kazanmak” olarak görülüyor bu alan. Memleketimde var olan değerlerin “YOK” olacağının bir belgeseli olma yolundadır. Dokunmamak, “KORUMAK” anlamında değildir. Dokunalım kamu olarak, yerel olarak temizliğini yapalım. İmkânımız varsa, kaynakların üzerindeki “ÇAMUR BASKISI” nı alalım. Otlanma için; makine geliştirmeyi ve toplamayı sağlayalım…”Her 10 yılda bu durum tekrarlar” fikri, şu anda geçerli değil. İklimler altüst oldu. Daha neyi bekliyoruz?!!!” Gölün bu hale gelmesinde, birilerine göre; tek sorumlu, tek suçlu, ilçemizin geçim kaynağı olan ELMA BAHÇELERİ oldu!!!”

                                                         ***

         …Evet, yazı dizimizin bu bölümünde; Eğirdir Gölü’ nün karasallaşan ekosistemindeki ÇAMUR’ un (=Sediman) kaldırılıp kaldırılmaması konusunu ele alacağız… Bu konuyu, Merkezi Otorite ve  Profesör üç bilim insanımız ile irdeledik, masaya yatırdık. Tarım Orman Bakanlığı / Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal DİKMEN, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Hidro biyolog ve Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Sedat YERLİ ile aynı Üniversite Öğretim Üyesi Ornitolog / Çevre bilimci Prof. Dr.  İlhami KİRİZOĞLU ve ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi / Ekolojist / Biyo  çeşitlilik Uzmanı / Ulusal Çevre Eylem Planını hazırlayan ulusal Danışman Prof. Dr. Musa  DOĞAN’ ın ortak paydada birleştiklerini ve ortak aklı ortaya koyduklarını gördük.

                                                       ***

         Bu bölümde; birkaç ana başlığı paylaşacağım, yazı dizimizin üçüncü bölümünde ise, bu konunun ayrıntılarını paylaşacağız:

  • Eğirdir Gölü’ ne partiler üstü bakılmalıdır.
  • Dip Çamur (=Sediman), kesinlikle ortadan kaldırılmamalıdır. Çünkü; orada çözücü mikroorganizmalar var (=Destrvent) Kaldırılırsa, Göl ekosistemi bozulur!!! Bu bir Ekolojik zincirdir.Yaşam ortadan kaldırılmış olur!!!
  • Göl Ekosistemi, betonarme bir havuza dönüşür. O toprak; en gerekli EKOLOJİK ÖGEDİR!!! O ögeyi ortadan kaldırmaya hiç kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.

DEVEM EDECEK…

Bu Haberi PaylaşYorum Yap