12:31:29 TBMM Başkanvekili Bilgiç Ve Milletvekili Gökgöz’den Başkan Tural’a Hayırlı Olsun Ziyareti  10:56:50 Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı 10:32:23 SDÜ’nün Genç Eczacıları Beyaz Önlüklerini Giydi 10:19:26 Ülke Genelindeki Su Ürünleri Sorunları Masaya Yatırıldı 09:55:58 Isparta Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Yalvaç Ve Şarkikaraağaç Öğrenci Yurtları Bakım Ve Onarım Yapım İşi Yaptıracak 09:50:35 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Keçiborlu İMKB İlkokulu Güçlendirme Ve Onarım İşleri Yaptıracak 09:43:18 Süleyman Demirel Üniversitesi Bina Tadilat İşi Ve Depo Yaptıracak 16:51:11 MURTAZA ERDOĞAN VEFAT ETTİ 15:14:59 Eğirdir Fen Lisesi İle İlgili Çalışmalar Devam Ediyor 15:13:21 Bölge Finalleri Öncesi Halk Oyunları Ekibine Moral Yemeği... 15:09:05 EYY TARIMSAL SULAMA!!! HOŞ GELDİN… 14:58:54 Başdeğirmen: “Profesyonel Maçlar Yapılabilecek” 14:52:49 Kadın Kooperatifi Üyeleriyle Teknik Gezi Düzenlendi 14:30:32 867 KADIN SAĞLIK ÇALIŞANINA KADES TANITILDI 13:38:39 Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı 11:41:13 Devletin Güler Yüzünü Milletimize Göstermeliyiz 10:32:49 Ortaokullar ve Liseler Arası Düzenlenen Futbol Turnuvası Sona Erdi 10:19:49 Antalya, Isparta ve Burdur Ticarette Güçlerini Birleştiriyor 10:07:46 Ezgi Gizem Altınçıbık Makaralı Yay Kadınlar Kategorisinde Türkiye 2.Si 10:01:10 İŞ GÜVENLİĞİ ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİĞİDİR

EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN YOK OLUŞU!!! (BÖLÜM : 6)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN YOK OLUŞU!!! (BÖLÜM : 6)
Haberin Tarihi: 19.10.2020 16:30:06 - Okunma Sayısı:9937 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

Eğirdir Gölü’nün Yok Oluşu!!!

  • EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN İKİ ÖNEMLİ KAYNAĞINDAN BİRİ OLAN BEYŞEHİR GÖLÜNDEN ALT KAYNAK AKINTISI, YOK DENECEK KADAR AZALDI!!!
  • EĞİRDİR GÖLÜ’NÜ BESLEYEN SULTAN DAĞI AKARDERE KAYNAĞI İSE; “GÖLET APTALLIĞI” İLE, YAĞIŞ BESLEMEYİ YOK ETTİ!!!
  • DAMLA SULAMA SİSTEMİNİ; YASAL ZEMİNE OTURTARAK, BEYŞEHİR VE EĞİRDİR HAVZASINDA, ZORUNLU HALE GETİRMEK GEREKLİ VE KAÇINILMAZ BİR HAL ALMIŞTIR!!!
  • HES (= HİDROELEKTRİK ) SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ, FOTOVOLTAİK GÜNEŞ ENERJİ YATIRIMI VEYA UYGUN BİR REJİME DÖNDÜRÜLMELİDİR!!!

                          Zeki TARHAN – ANKARA

                                              BÖLÜM : 6

           Yazımızın bu bölümünde; Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Meslek Bilimleri Bölümü Farmasötik Kimya ve Medisinal Anabilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi, Gelendost’lu hemşerimiz değerli bilim insanımız PROF. DR. MEVLÜT ERTAN’LA yaptığımız Tele Röportaja  yer verdik.

          Bütün dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs pandemi sürecinde, Mevlüt hocamızın 1990 – 1991 yıllarında, Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanlığını yaptığını, aşı ve ilaç üretimiyle ilgili ekibinin olduğunu ve Birinci Körfez Krizinin olduğu o yılları da anımsatmakta yarar vardı…

          Bugün, 76 yaşında bir emekli bilim insanıydı Mevlüt hocamız.  Corona Virüs ilacı; antimikrobiyal ve antiviral bir ilaçtı. Gençlerle çalışmak istiyordu… Bilim Kurulu ile de irtibatlıydı.

                                                        ***

            Mevlüt hocamız; sadece Eğirdir / Kovada ve Beyşehir Göllerini değil, tüm Göller Yöresini kurtarmak istiyordu ve büyük düşünüyordu… Beyşehir Gölü, Eğirdir Gölünden (50) metre yüksekteydi. Kızıldağ’dan, maliyeti düşük küçük bir Tünelle, Beyşehir Gölünden su transferi sağlanabilirdi.

           Eğirdir Gölü; Metan gazı ile alev alev yanıyor ve Göle en çok organik maddeyi ise Yalvaç atıyordu…

                                                  ***

   …Ve işte satırbaşlarıyla,  ERTAN / TARHAN Tele röportajı:

  • Eğirdir Gölü’nün iki önemli kaynağı vardır. Birincisi; Beyşehir Gölünden alt kaynak akıntısı ile Sultan Dağı AKAR DERE kaynağı.
  • BEYŞEHİR GÖLÜ, önemli ölçüde değişti. O yer altı akıntı, yok denecek kadar azaldı.
  • İkincisi ise, Sultan Dağı kaynağı; GÖLET aptallığı ile yağış beslemeyi YOK ETTİ!!!
  • Bunlara ek olarak; sulama sistemini, DAMLA SULAMA’ya geçmeyi yasal zemine oturtarak, hem BEYŞEHİR, hem de EĞİRDİR HAVZASI’n da zorunlu hale getirmek gerekir. Bu olmazsa olmazdır ve kaçınılmazdır!!!
  • Üçüncü ve en önemlisi; ihtiyaç olan Elektrik enerjisini, FOTOVOLTAİK GÜNEŞ ENERJİSİ yatırımı ile kurulu HİDROELEKTRİK SİSTEMİ’n den vazgeçmek veya bir uygun rejime döndürmek BAŞKA BİR ÇÖZÜMÜ YOK!!!
  • Göllerin azot ve Fosfat seviyesini azaltmaya yönelik yatırımımızı, daha sonra devreye sokmak gerekli…

DEVAM EDECEK

Bu Haberi PaylaşYorum Yap