19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

GÖLÜMÜZÜN SU ÜRÜNLERİ DENGESİ, NEDEN BOZULDU?!!!

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,GÖLÜMÜZÜN SU ÜRÜNLERİ DENGESİ, NEDEN BOZULDU?!!!
Haberin Tarihi: 15.3.2021 10:37:19 - Okunma Sayısı:5600 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

GÖLÜMÜZÜN SU ÜRÜNLERİ DENGESİ, NEDEN BOZULDU?!!!

EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ YÜKSEK OKULUNUN KURUCU MÜDÜRÜ / SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTEMİZİN İLK DEKANI PROF.DR. METİN TİMUR’ LA TELE RÖPORTAJ:

                                                              Zeki TARHAN – ANKARA

                                                      ALTINCI BÖLÜM

                    KEREVİTTE BİLMEDİKLERİMİZ!!!

      Kerevit’ te, neleri biliyor neleri bilmiyorduk?...Yada bildiklerimiz ne derece doğruydu?... Kerevitte yaşanan hastalık veba / plak denilen mantar hastalığının kaynağı ne idi?... Bu hastalık, nasıl ve kim tarafından teşhis edilmişti?... Hastalık, nasıl sonlandırıldı?... Ve Eğirdir Gölündeki son durum, yani; şu andaki hasta kerevit miktarı ne durumdaydı?... İşte bu soruların yanıtları, hem bilimsel, hem uygulayıcılar ve hem de bürokrasinin yetki ve sorumluluğunu üstlenen mercilerce mutlaka verilmeliydi…

    Bizlere düşen görev ise; üstlendiğimiz misyon gereği, kamuoyunu objektif bir şekilde oluşturmaktı…

                                                    ***

    Hadi, başlayalım o zaman… Öncelikle Sudak balığının aşılandığı gibi, yada takoz, gümüş gibi göle kimin nereden getirip attığı, bir türlü açıklanamayan yabancı türler gibi, KEREVİT’ i hiçbir özel yada tüzel kişi, Eğirdir Gölüne atmış veya aşılamış değildir.

                                                    ***

    Tarım Bakanlığı ve Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi, birlikte ve eşgüdüm içerisinde harekete geçer…Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa ARDA, Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinden Dekan Prof. Dr. Metin TİMUR ve Prof.Dr. Gülşen TİMUR ile İsveç’ ten Bakanlığın davet ettiği, İsveç’ li Kerevit konusunda uzman, FAO (=Dünya Gıda Örgütü ) uzmanı Dr. Frederich FURST ile Bakanlıktan oluşturulan heyet, önce Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin Laboratuvarlarında, toplanan hastalıklı kerevitler üzerinde çalışmalar yürütülür…Ve sonraki aşama, Ankara’ da yapılan toplantıdır.

                                                        ***

      Kerevit teşhisi kim tarafından ve nasıl konmuştu?!!!

      DEVAM EDECEK…

      BİZİ İZLEMEYE DEVAM…

 

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap