Düzenli Uyku Sağlıklı Gelecek

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Düzenli Uyku Sağlıklı Gelecek
Haberin Tarihi: 19.3.2021 17:21:19 - Okunma Sayısı:3846 defa okundu.

SDÜ Uyku Bozuklukları Tanı Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Rifat Koyuncuoğlu, kişilerin uyku sorunları olduğunda hekime başvurmaktan çekinmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Düzenli Uyku Sağlıklı Gelecek

Sağlıklı uyku sağlıklı, verimli, güvenli, huzurlu bir yaşam için önemli olduğunu belirten Süleyman Demirel Üniversitesi Uyku Bozuklukları Tanı Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Rifat Koyuncuoğlu, kişilerin uyku sorunları olduğunda hekime başvurmaktan çekinmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Uyku Bozuklukları Tanı Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Rifat Koyuncuoğlu, 19 Mart Cuma Dünya Uyku Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi; “Uyku ömrümüzün neredeyse üçte birini geçirdiğimiz bir dönem.  Bu dönemde beynimiz eskiden zannedildiği gibi pasif değil, aksine çok aktif durumdadır. Uyku sırasında dış dünya ile iletişimde belirgin bir sınırlanma olmakla birlikte uykunun da kendi içinde ayrı bir bilinci vardır. Sağlıklı uyku sağlıklı, verimli, güvenli, huzurlu bir yaşam için önemlidir. Sağlıksız uyku; kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, metabolik hastalıklar, iş kazaları, trafik kazaları, okul başarısında düşme gibi pek çok soruna doğrudan veya dolaylı olarak yol açmaktadır. Uykunun bu denli önemli oluşunun farkındalık oluşturmak, farkındalığı artırmak için her yıl mart ayında ilkbahar ekinoksu denen günden önceki cuma günleri “Dünya Uyku Günü” olarak belirlenmiştir. Bu yıl 19 Mart Cuma günü dünya uyku günüdür. Bu yıl ki dünya gününün sloganı “DÜZENLİ UYKU SAĞLIKLI GELECEK” tir. Uyuyama (insomni), aşırı uyuma (hipersomni), uyku sırasında ortaya çıkan –horlama, nefes duraklaması (apne), idrar kaçırma, normal olmayan hareketler, bağırma, konuşma, korkma gibi- ek sorunlar gibi pek çok uyku bozukluğu şekli vardır.  Uyku bozukluklarının birçoğunda birinci adım veya ana tedaviye ek olarak “uyku hijyeni” kuralları uygulanmalıdır. Uyku hijyeni eğitiminin iki amacı vardır: (1) sağlıklı uyku alışkanlıkları ve çevresel şartlara ilişkin hastanın bilgisini ve farkındalığını artırmak; (2) daha doğru ve sağlıklı uyku hijyeni alışkanlıkları kazandırmak. Bu maçla uykuyu olumlu ve olumsuz etkileyebilecek diyet, egzersiz, alkol, madde, ilaç kullanımı, ortamın aydınlatması, ısısı, gürültü gibi yaşam biçimi ve ortama ilişkin özellikler hakkında bilgilenmeyi sağlamak. Uyku sorunları olduğunda hekime başvurmaktan çekinmemek gerekir. Düzenli, sağlıklı bir uyku ile daha sağlıklı, daha üretken, daha başarılı bir toplum olmak yolunda sağlıklı uyku ve sağlıklı uyanık günler dileriz.”

 

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap