EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASINDAKİ SULAMA BİRLİKLERİ ALARMDA!!! (4. Bölüm)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASINDAKİ  SULAMA BİRLİKLERİ ALARMDA!!! (4. Bölüm)
Haberin Tarihi: 24.5.2021 16:45:00 - Okunma Sayısı:851 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

EĞİRDİR GÖLÜ HAVZASINDAKİ

SULAMA BİRLİKLERİ ALARMDA!!!

                       Zeki TARHAN – ANKARA

                                               DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

        SONUÇ

             4 Mayıs 2021’de Atabey Sulama Birliği, 10 Mayıs'ta Senirkent Ovası Sulama Birliği, 17 Mayıs'ta Eğirdir Boğazova Sulama Birliği, son olarak da 20 Mayıs'ta Gelendost Sulaması Sulama Birliği, aldıkları 7’şer maddelik kararlarla, 2021 yılı  sulama sezonunda uygulayacakları KISITLI SULAMA PROGRAMI’nı belirlediler…

         Okumakta olduğunuz bu dördüncü ve son bölümle, yazı dizimizi sonlandırmış oluyoruz. Sonuç olarak, şunu diyeceğiz:

         DENİZ BİTTİ değerli okuyucularımız, evet evet aynen öyle: DENİZ BİTTİ!!! Eğirdir’liler, Eğirdir gölüne “GÖL” demezler, DENİZ derler. Van’lıların Van gölüne, DENİZ dedikleri gibi.

                                                            ***

         Eğirdir Gölü Havzasındaki Sulama Birliklerinin kendi görev alanı içerisindeki yerleşimlerde, pompadan çıkan suyun, hangi hatta olursa olsun günlerce taşa taşa aktığı… Pompadan ilk suyun çıktığı bölgedeki kişilerin, iki gün sonra tekrar sulama yaptığı… Hatır – gönül işlerinin devreye girdiği… Bir kişi için, gece dahi su verildiği günler… Evet, ne yazık ki DENİZ  BİTMİŞTİ!!! 

                                                            ***

         Kısıtlı sulamanın başlamasıyla birlikte, sıkı bir takip ve kontrol mekanizması devreye girecek, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü ile Sulama Birliklerince, Sulama Bilgi Formu (=Beyanname) ‘nda belirtilen tüm yasal müeyyideler; kaçak olarak su alan ve sulama planlaması ve programı dışında sulama yapan kişilere uygulanacaktı…

                                                          ***

          İşin can alıcı noktası ise şuydu: Hem Damla Sulama Sistemi kurup, bu sistemin projelendirilmesini yanlış yapıp, işletmeciliğini de yanlış yaptığın için, VAHŞİ SULAMA MANTIĞI’ n dan vazgeçemiyordun!!! Dahası; bu da kesmiyor, Damla sulamanın yanında, eşzamanlı bir de SALMA SULAMA yapıyorsun Bahçende. Evet evet, DENİZ BİTMİŞTİ!!!

                                                          ***

         Isparta şehir merkezi, içme suyunu Eğirdir Gölünden alıyordu… Isparta’nın yıllık içme suyu tüketimi ise; 23 milyon m3’tü. Bunun 13 milyon m3’lük miktarı, Eğirdir Gölü'nden sağlanıyordu… Darıderesi -1 Göletinden ise yıllık 3.5 – 4 milyon m3 içme suyu alınıyordu Isparta şehir merkezi için. Darıderesi -2 Göleti ise 2023’te tamamlanacaktı…

      …Ve Başkan BAŞDEĞİRMEN tehlikenin farkındaydı…Ve şöyle diyecekti: “…Önceki yıl, 7 metre derinlikte olan su borularının derinliği, bu yıl 3 metreye düştü!!! Gölde hafif bir esinti olduğunda, su dalgalanıyor ve bulanıklaşıyor!!! BULANIKLIK; HEPİMİZİ RAHATSIZ EDİYOR!!!”

                                                     ------ son ----                                                    

              

Bu Haberi PaylaşYorum Yap