09:50:51 Isparta Orman İşletme Müdürlüğü Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Araç Ve Asansör Satışı Yapacak 09:44:39 Isparta Belediye Başkanlığı Çocuk Oyun Grubu Ve Açık Hava Spor Aletleri Alacak 09:38:20 Süleyman Demirel Üniversitesi Atölye Malzemesi Satın Alacak 09:30:56 GÜLSÜM TAŞLIPINAR VEFAT ETTİ 17:37:11 MOBİLYA URGE’Sİ SONUÇ VERDİ 17:31:15 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN 9 (BÖLÜM 7 / 9) 13:49:20 EĞİRDİR GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ 11:54:54 Isparta’ya Donanımlı Hayvan Hastanesi Kuruluyor 10:22:48 ARDIÇ GÖNÜLLÜLERİNDEN DUYURU 10:07:47 Meyve Sineğinin Mücadelesinde Sirkeli Tuzak Kullanılacak 09:48:30 Senirce Ovasında GES Yatırımında Şalter Açıldı, Elektrik Üretimi Başladı 09:39:57 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğünce Isparta Merkez'de 3+1 Daire İcradan Satılık 09:34:12 Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Taşıma Hizmeti Alacak 09:27:36 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Merkezi Tuvalet Tadilat İşleri Yaptıracak 15:41:18 Eğirdir Gölüne 1 Milyon 391 Bin 500 Adet Sazan Yavrusu Bırakıldı 11:16:08 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yunus Emre Kabri Başında Dualarla Anıldı 11:08:29 Vali Aydın Baruş, Ziyaretlere Devam Ediyor 10:58:44 Isparta Belediye Başkanlığı Yangın Tesisat İşleri Yaptıracak 10:35:48 Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bina İnşaatı Yaptıracak 10:29:35 Süleyman Demirel Üniversitesi Tek Kullanımlık Ve Mutfak Malzemeleri Alacak

ANILARDA ISPARTA (8.BÖLÜM)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ANILARDA ISPARTA (8.BÖLÜM)
Haberin Tarihi: 11.6.2021 12:09:18 - Okunma Sayısı:1689 defa okundu.

İlhan Şimşek yazdı...

BÖLÜM - 8

ULUBORLU(1)-KEÇİBORLU(2)

 

            Ülkemizde bor adı birkaç yerde kullanılıyor; özellikle yerleşim alanlarında. Niğde’nin Bor ilçesi ile Isparta’nın Uluborlu ve Keçiborlu ilçesi adlarında görüldüğü gibi.

            Bir de Bor madeni var dünyaca meşhur. Biz de Manisa ve Eskişehir’de bol miktarda var. Özellikle dünyanın gelecek temiz enerjisi gözü ile bakılıyor bor madenine. Son zamanlarda, ülkemizde de, bor madeni mutfak eşyalarından temizlik malzemesine kadar toplumun hizmetinde kullanılıyor.

          Ispartalılara soruyorum, “Uluborlu ile Keçiborlu adlarındaki bor ne anlamdadır?” diye. Halkın azı, bor madeninden söz ederken çoğu sessiz kalıyor. Bu kez de bor madeni diye cevap verenlere soruyorum, “Uluborlu ile Keçiborlu’da bor madeni mi var?” Tam bir sessizlik, cevap yok!..

           Burada kimseyi itham etmiyoruz, herkes her şeyi bilecek diye bir kavram yok. İslâm Alimlerinden İmam-ı Azam Ebu Hanife, “Bilmediklerimi ayaklarımın altına alsam başım göğe değer!” demiş. Demek ki bilmediklerimiz o kadar çok!..

            Bor kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki karşılığı işlenmemiş, sert, taşlık ve ekilmemiş toprak anlamı yanı sıra bir çeşit maden olarak da ifade ediliyor.

            Özellikle Uluborlu’da kiraz kalitesinin yüksek olması bölgenin taşlık olmasına bağlanıyor. Çünkü kiraz, vişne, kayısı, badem gibi çekirdekli meyveler ürünler taşlı bölgeleri sever. “Ulu” kelimesi de büyük anlamını içerdiğinden Uluborlu, büyük taşlıklı yer anlamını kazanıyor.

             Keçiborlu için de yaklaşım aynı.

             Ispartalılara ve özellikle Keçiborlulara soruyorum,” Keçiborlu adını bildiğimiz keçi hayvanından mı almış?” Kimi “Evet!” derken kimi cevapsız bırakıyor soruyu. İncelemeler göstermiştir ki Keçiborlu’nun “keçi” ile hiçbir anlam ilgisi yok. “Keçi” kelimesi “küçük” kelimesinin zaman içinde harf yitimine ve harf değişimine uğramasından ortaya çıkan sonuçtur. Dolayısıyla Keçiborlu, küçük taşlıklı yer anlamındadır(3).

              Ancak, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Behset Karacan(4) bor kelimesinin Niğde Bor ilçesinde yaşayanlardan geldiğini söylemektedir. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Niğde Bor ilçesinde yaşayanların bir kısmı Uluborlu ve Keçiborlu mevkilerine gelip yerleşmişler ve buralara “bor” adını vermişlerdir. Bu tezden yaklaşıldığında ise Keçiborlu, “Küçük Bor” anlamını kazanmaktadır.

             Ayrıca Ankara’nın “Keçiören” semti de yine “küçük” kelimesi ile yakın ilişiklidir.. “Ören” kelimesi de “viran” veya “Küçük yer” anlamlarını taşıdığından bu ilçenin “küçük yer” anlamında kullanılması güçlü bir yaklaşımdır.

               Ayrıca Ispartalıların övünç kaynağı rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in anıtının bulunduğu yer de çakıllı yer anlamına gelen Çalca Tepe’dir.

(1) Tüm Yönleriyle Isparta, 1983, sh.348, Mustafa Koç. Mustafa Koç, “Ulu (büyük) ve “bor” maden anlamına geldiğinden Uluborlu birleşik kelimesi “büyük madenli” anlamındadır.” demektedir.

(2) Tüm Yönleriyle Isparta, 1983, sh.333, Mustafa Koç. Koç, yukarıdaki gibi bir yaklaşımla “Keçiborlu’nun “Küçük madenli yer” anlamında kullanıldığını ileri sürmektedir.

(3) Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İnternet Sitesi Keçiborlu maddesi: “Oğuz şivesinde kiçi(küçük),bor(taş) anlamındadır.”

(4) SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, sayı: 16, XV ve XVI. Yüzyıllarda Keçiborlu Kazası sh,41-78, Behset Karacan

- İlhan ŞİMŞEK

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap