ORHAN SAYGICI VEFAT ETTİ

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ORHAN SAYGICI VEFAT ETTİ
Haberin Tarihi: 17.7.2021 13:28:21 - Okunma Sayısı:585 defa okundu.

TRT Ankara Radyosu TSM Emekli, ISVAK TSM Korosu şefi Ispartalı Türk Sanat müziğinin duayenlerinden Sanatçı Orhan Saygıcı vefat etti.

ORHAN SAYGICI VEFAT ETTİ

TRT Ankara Radyosu TSM Emekli, ISVAK TSM Korosu şefi Ispartalı Türk Sanat müziğinin duayenlerinden Sanatçı Orhan Saygıcı vefat etti. Bir süredir tedavi gören Saygıcı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Saygıcının cenazesi 17 Temmuz günü ikindi namazına müteakip Ulu Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Karaağaç Mezarlığında toprağa verilecek.

ORHAN SAYGICI KİMDİR?

Orhan Saygıcı 1946’da Isparta’da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından erkek sanat enstitüsünü de Isparta’da bitirdi. Daha sonra astsubay okulunu bitirip, Kayseri’de göreve başladı. Kayseri’de bulunduğu yıllarda İsmail Ediz’den özel dersler aldı. Ayrıca Kayseri Halk Eğitim Merkezi TSM Korosu ve Kayseri Musiki Cemiyetine devam etti. 1975’de Ankara’ya tayin oldu. 1976’da TRT Ön Dinleme Sınavını kazandı.

Yine bu yıllarda Turhan Toper, Ekrem Vural, Metin Everes, Ferit Sıdal gibi hocalardan dersler alıp kendisini yetiştirdi. 1981’de TRT’nin yetişmiş TSM sınavını kazandı, ancak askerlik görevinden 1984’de ayrılıp Ankara Radyosunda göreve başlayabildi.

Yurt içi ve dışında başarılı ses kaydı (Radyo – TV Bandı) ve icralara imza atan sanatçı, icra denetleme, amatör ses yarışmalarında seçici kural üyeliğiyle birlikte halen radyodaki görevini sürdürmektedir.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap

İlgili Haberler