17:31:49 ÖZGÜR ÇETİN YENİDEN BAŞKAN 10:04:45 Bakan Kurum: “Bizim İçin En Güzel Mutluluk Sizleri Güler Yüzünüzle Görmektir” 09:59:17 Bu Proje Isparta’mızın Çehresini Değiştirecek 09:49:52 Çevre,Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Isparta’ya Geldi 09:40:55 Başkan Tural’dan Gaziler Derneğine Ziyaret 09:28:08 Senirkent İcra Dairesi Müdürlüğü Senirkent'te Bahçeli Kerpiç Ev İcradan Satılık 09:23:29 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bina Onarım İşi Yaptıracak 09:17:16 Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alacak 17:47:44 "YAŞANMIŞ HİKÂYESİ OLAN BİR YÜRÜYÜŞ ROTASI: ST. PAUL YOLU" 14:43:25 İYİ Partili Aylin Cesur:“Ekonomiyi Dev Binalar Yaparak Ayağa Kaldıramazsınız”  12:16:07 ISPARTA’DA EVİDEA HEYECANI… 12:06:48 HALİL ALTAN AKAT VEFAT ETTİ 10:22:15 ISUBÜ’NÜN MEZUNİYET COŞKUSU ŞEHRE SIĞMADI 10:13:45 (EDOK) Komutanı Korgeneral Sinan Yayla Vali Aydın Baruş’a Nezaket Ziyaretinde Bulundu 09:47:38 Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bina Güçlendirme Ve Tadilat İşleri Yaptıracak 09:42:48 Süleyman Demirel Üniversitesi Kantin Yeri Ve Çay Ocağı 5 Yıllığına Kiraya Verecek 09:30:06 Isparta Belediye Başkanlığı Kuru Mama, İlaç, Aşı Ve Medikal Sarf Malzeme Alacak 16:01:51 Bütçe Defteri Projesi Ödül Töreni Yapıldı 13:55:57 MEDUSA BAŞI HEYKELİ ELE GEÇİRİLDİ 11:39:42 Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Ve Toptancılık Sınavı Yapılacak

“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…
Haberin Tarihi: 6.9.2021 11:15:13 - Okunma Sayısı:1502 defa okundu.

KAYBEDECEK BİR DAMLA SUYUMUZ YOKTUR!!!

“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…

KAYBEDECEK BİR DAMLA SUYUMUZ YOKTUR!!!

*GÖLÜN MODELLEME İŞİ BİTTİ.

* İHA’LARLA PİLOT BÖLGELER SEÇİLDİ. GÖLÜN KARASALLAŞAN ALANLARI, GÖL NE KADAR ÇEKİLMİŞ, İHA’LARLA MESAFELER BELİRLENDİ, AYNI ZAMANDA UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE TESPİT EDİLDİ.

* DSİ TARAFINDAN GÖLÜN BATİMETRİK HARİTASI GÜNCELLENDİ.

* 2020 YILINDAN 2100 YILINA KADAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ, YAĞIŞ VE SICAKLIK NE OLACAK HESAPLANDI.

* KURAKLIK ANALİZLERİ YAPILDI. GÖL HAVZASININ; GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE VE GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE KURAKLIK ANALİZLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                            

 SONUÇ:

  • GÖLDEN EN BÜYÜK KULLANIM TARIMSAL SULAMA!!!
  • TARIM POLİTİKALARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ!!!
  • ÜRÜN DESENİNİ DEĞİŞTİRMELİYİZ!!
  • BÜTÜN GÖL HAVZASINDA,DAMLA SULAMAYA ACİLEN GEÇİLMELİDİR!!

                   Zeki TARHAN - ANKARA

  

       6 Şubat 2019 tarihi, Göller Bölgesinin incisi, temiz içme suyu rezervuarı, Gözbebeğimiz EĞİRDİR GÖLÜ için Limnolojik bir tarihi dönüm noktasıydı. SDÜ – Su Enstitüsü / Isparta Valiliği / ISVAK paydaşlığında gerçekleştirilen Çalıştay’ dan günümüze 2,5 yı geçmişti. Çalıştay çıktılarının teorik ve alan çalışmalarının sonuçlanmasında geçen zaman diliminde; pandemi sürecinin olumsuz etkileri, bilhassa alan çalışmalarının zorunlu olarak ötelenmesini kaçınılmaz kılıyordu…

                                                  ***

       …Ve dün akşam saatlerinde, SDÜ / Su Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şehnaz ŞENER hocamızı aradım. Sorduğum tek soruydu: ” Çalıştay sonuçlarını soracaktım, ne aşamada diye?”

       Şehnaz hoca; projenin Prof. Dr. İskender GÜLLE sorumluluğunda, çalışma arkadaşlarıyla yürütülen MİKROBİYOLOJİ çalışmalarının tamamlandığını, Eylül ayı sonunda; Göl havzasındaki YER ALTI SU seviyesi ölçümleri arazi çalışması yapılarak, bir önceki ölçümlerle YER ALTI SUYU’nun durumunun kıyaslanacağını söylüyordu…

                                                  ***

         Göl havzasındaki kayıt dışı sondaj kuyularına (kaçak kuyular) gölün katili olarak da bakılabilirdi. İşin hiç de şakası yoktu, gölü yok olma sürecine sokan en önemli etkenlerden biriydi. Burdur Gölünün kurumasına da en önemli etkenlerden birinin kaçak ve denetlenmeyen derin sondaj kuyularıydı.

                                                    ***

        Modelleme; Erhan ŞENER’in doktora teziydi ve Projenin modelleme işi de bitmişti. Eğirdir Gölü Havzasının  geleceğe yönelik meteorolojik ( yağış ve sıcaklık ) tahmini için, KÜRESEL DOLAŞIM MODELLERİ’ ne ait verilerin kullanıldığını dile getiren SDÜ –Su Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şehnaz ŞENER, TARHAN’ a şöyle diyordu: “Böylece, iklim modelleri kullanılarak Isparta, Eğirdir, Senirkent, Uluborlu ve Yalvaç Meteoroloji İstasyonlarına ait geleceğe yönelik  (2020 / 2100 ) yağış ve sıcaklık  verileri tahmin edildi. Modellemenin özü bu. Ayrıca; geleceğe yönelik yağış ve sıcaklıklar, konumsal olarak (tematik haritalar üzerinde) bu şekilde modellemeler oldu.”

                                                   ***

         Bir cümlede özetliyordu aslında Şehnaz hoca; “Kaybedecek bir Damla Suyumuz yok!!!” diyordu… Gölden en büyük kullanımın TARIMSAL SULAMA olduğunu vurguluyor, Tarım politikalarımızı gözden geçirmek zorundayız diyordu… Eğirdir Göl Havzasındaki Tarımsal faaliyetlerimizde, ürün desenini değiştirmemiz gerektiğini (örneğin; elma yerine badem), Vahşi Sulama diye adlandırılan Salma sulamadan vazgeçip, bütün Göl Havzasında DAMLA SULAMA’ya acilen geçilmesini söylüyordu…

                                                        ***

            GÖLÜN MODELLEME İŞİ BİTTİ.

* İHA’LARLA PİLOT BÖLGELER SEÇİLDİ. GÖLÜN KARASALLAŞAN ALANLARI, GÖL NE KADAR ÇEKİLMİŞ, İHA’LARLA MESAFELER BELİRLENDİ, AYNI ZAMANDA UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE TESPİT EDİLDİ.

* DSİ TARAFINDAN GÖLÜN BATİMETRİK HARİTASI GÜNCELLENDİ.

* 2020 YILINDAN 2100 YILINA KADAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ, YAĞIŞ VE SICAKLIK NE OLACAK HESAPLANDI.

* KURAKLIK ANALİZLERİ YAPILDI. GÖL HAVZASININ; GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE VE GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE KURAKLIK ANALİZLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                            

                                                         ***

Halk Sesi AKIN; Demokrasi yolunda tarafsız bir yayın politikası izliyordu ve “GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI” proje çıktısını ilk kez ve sadece Gazeteniz AKIN, Zeki TARHAN’ ın kaleminden “AKIN /ÖZEL” logosuyla, siz değerli okuyucularına ulaştırıyordu… İyi ki AKIN var!!! Teşekkürler sevgili Şehnaz hocamız.

                                                     ---- 0 ----      

Bu Haberi PaylaşYorum Yap