11:43:19 Başkan Halıcı, Halkın Sorunlarını Dinliyor 10:52:02 SDÜ’de Yüz Yüze Eğitim İçin Hazırlıklar Devam Ediyor 09:54:30 Sıcak Asfalt Hedefi Tamamlanmak Üzere 09:44:33 Isparta Belediye Başkanlığı  Beton Ve Mamul Malzemeden Kaldırım ve Yol Kaplama İşleri Yaptıracak 09:38:21 Isparta DSİ 18. Bölge Müdürlüğü   Personel Taşıma Hizmeti Alacak 09:32:19 T.C.Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Isparta Şube Müdürlüğü Şöförlü Ve Şöförsüz Hizmet Aracı Kiralanacaktır 15:09:52 SAKİN ŞEHİR EĞİRDİR EN HAREKETLİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR! 10:53:17 GERİ SAYIM BAŞLADI… 10:43:46 ISVAK HEYETİ, AÇIK OTURUM TEMASLARINA BAŞLADI 10:19:40 Sütçüler İlçesinin Bir Hayali Daha Gerçekleşiyor 10:08:41 Eğirdir Fidanlık Müdürlüğünde 42 Türde 9 Milyon 530 Bin Adet Fidan Üretildi 09:48:37 Isparta Belediye Başkanlığı Isparta'da Muhtelif Cadde Ve Sokaklarda Yol Ve Kaldırım Kaplama İşi Yaptıracak 09:41:33 Bucak Belediye Başkanlığı Muhtelif Cins Ve Miktarda Akaryakıt Satın Alacak 09:32:38 Burdur Orman İşletme Müdürlüğü Katı Yakıt (Kömür) Satın Alacak 17:49:05 Chp’li Halıcı’dan Sağlık Çalışanına Yönelik Şiddete Tepki 15:51:00 Uyuşturucuyla Mücadele Devam Ediyor 15:09:35 Kick Boks Ailesine 17 Yeni Hakem 15:00:52 Eğirdir'de Ahilik Haftası Etkinliği 13:29:50 “PANDEMİ SÜRECİNDE EN BAŞARILI SİYASETÇİ İYİ PARTİLİ AYLİN CESUR” 13:19:05 Aksu-Yenişarbademli Yolundaki Altyapı Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…
Haberin Tarihi: 6.9.2021 11:15:13 - Okunma Sayısı:362 defa okundu.

KAYBEDECEK BİR DAMLA SUYUMUZ YOKTUR!!!

“GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI”NIN ÇIKTILARI…

KAYBEDECEK BİR DAMLA SUYUMUZ YOKTUR!!!

*GÖLÜN MODELLEME İŞİ BİTTİ.

* İHA’LARLA PİLOT BÖLGELER SEÇİLDİ. GÖLÜN KARASALLAŞAN ALANLARI, GÖL NE KADAR ÇEKİLMİŞ, İHA’LARLA MESAFELER BELİRLENDİ, AYNI ZAMANDA UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE TESPİT EDİLDİ.

* DSİ TARAFINDAN GÖLÜN BATİMETRİK HARİTASI GÜNCELLENDİ.

* 2020 YILINDAN 2100 YILINA KADAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ, YAĞIŞ VE SICAKLIK NE OLACAK HESAPLANDI.

* KURAKLIK ANALİZLERİ YAPILDI. GÖL HAVZASININ; GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE VE GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE KURAKLIK ANALİZLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                            

 SONUÇ:

  • GÖLDEN EN BÜYÜK KULLANIM TARIMSAL SULAMA!!!
  • TARIM POLİTİKALARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ!!!
  • ÜRÜN DESENİNİ DEĞİŞTİRMELİYİZ!!
  • BÜTÜN GÖL HAVZASINDA,DAMLA SULAMAYA ACİLEN GEÇİLMELİDİR!!

                   Zeki TARHAN - ANKARA

  

       6 Şubat 2019 tarihi, Göller Bölgesinin incisi, temiz içme suyu rezervuarı, Gözbebeğimiz EĞİRDİR GÖLÜ için Limnolojik bir tarihi dönüm noktasıydı. SDÜ – Su Enstitüsü / Isparta Valiliği / ISVAK paydaşlığında gerçekleştirilen Çalıştay’ dan günümüze 2,5 yı geçmişti. Çalıştay çıktılarının teorik ve alan çalışmalarının sonuçlanmasında geçen zaman diliminde; pandemi sürecinin olumsuz etkileri, bilhassa alan çalışmalarının zorunlu olarak ötelenmesini kaçınılmaz kılıyordu…

                                                  ***

       …Ve dün akşam saatlerinde, SDÜ / Su Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şehnaz ŞENER hocamızı aradım. Sorduğum tek soruydu: ” Çalıştay sonuçlarını soracaktım, ne aşamada diye?”

       Şehnaz hoca; projenin Prof. Dr. İskender GÜLLE sorumluluğunda, çalışma arkadaşlarıyla yürütülen MİKROBİYOLOJİ çalışmalarının tamamlandığını, Eylül ayı sonunda; Göl havzasındaki YER ALTI SU seviyesi ölçümleri arazi çalışması yapılarak, bir önceki ölçümlerle YER ALTI SUYU’nun durumunun kıyaslanacağını söylüyordu…

                                                  ***

         Göl havzasındaki kayıt dışı sondaj kuyularına (kaçak kuyular) gölün katili olarak da bakılabilirdi. İşin hiç de şakası yoktu, gölü yok olma sürecine sokan en önemli etkenlerden biriydi. Burdur Gölünün kurumasına da en önemli etkenlerden birinin kaçak ve denetlenmeyen derin sondaj kuyularıydı.

                                                    ***

        Modelleme; Erhan ŞENER’in doktora teziydi ve Projenin modelleme işi de bitmişti. Eğirdir Gölü Havzasının  geleceğe yönelik meteorolojik ( yağış ve sıcaklık ) tahmini için, KÜRESEL DOLAŞIM MODELLERİ’ ne ait verilerin kullanıldığını dile getiren SDÜ –Su Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Şehnaz ŞENER, TARHAN’ a şöyle diyordu: “Böylece, iklim modelleri kullanılarak Isparta, Eğirdir, Senirkent, Uluborlu ve Yalvaç Meteoroloji İstasyonlarına ait geleceğe yönelik  (2020 / 2100 ) yağış ve sıcaklık  verileri tahmin edildi. Modellemenin özü bu. Ayrıca; geleceğe yönelik yağış ve sıcaklıklar, konumsal olarak (tematik haritalar üzerinde) bu şekilde modellemeler oldu.”

                                                   ***

         Bir cümlede özetliyordu aslında Şehnaz hoca; “Kaybedecek bir Damla Suyumuz yok!!!” diyordu… Gölden en büyük kullanımın TARIMSAL SULAMA olduğunu vurguluyor, Tarım politikalarımızı gözden geçirmek zorundayız diyordu… Eğirdir Göl Havzasındaki Tarımsal faaliyetlerimizde, ürün desenini değiştirmemiz gerektiğini (örneğin; elma yerine badem), Vahşi Sulama diye adlandırılan Salma sulamadan vazgeçip, bütün Göl Havzasında DAMLA SULAMA’ya acilen geçilmesini söylüyordu…

                                                        ***

            GÖLÜN MODELLEME İŞİ BİTTİ.

* İHA’LARLA PİLOT BÖLGELER SEÇİLDİ. GÖLÜN KARASALLAŞAN ALANLARI, GÖL NE KADAR ÇEKİLMİŞ, İHA’LARLA MESAFELER BELİRLENDİ, AYNI ZAMANDA UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE TESPİT EDİLDİ.

* DSİ TARAFINDAN GÖLÜN BATİMETRİK HARİTASI GÜNCELLENDİ.

* 2020 YILINDAN 2100 YILINA KADAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ, YAĞIŞ VE SICAKLIK NE OLACAK HESAPLANDI.

* KURAKLIK ANALİZLERİ YAPILDI. GÖL HAVZASININ; GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE VE GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE KURAKLIK ANALİZLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                            

                                                         ***

Halk Sesi AKIN; Demokrasi yolunda tarafsız bir yayın politikası izliyordu ve “GÖZBEBEĞİMİZ EĞİRDİR GÖLÜ ÇALIŞTAYI” proje çıktısını ilk kez ve sadece Gazeteniz AKIN, Zeki TARHAN’ ın kaleminden “AKIN /ÖZEL” logosuyla, siz değerli okuyucularına ulaştırıyordu… İyi ki AKIN var!!! Teşekkürler sevgili Şehnaz hocamız.

                                                     ---- 0 ----      

Bu Haberi PaylaşYorum Yap