11:43:19 Başkan Halıcı, Halkın Sorunlarını Dinliyor 10:52:02 SDÜ’de Yüz Yüze Eğitim İçin Hazırlıklar Devam Ediyor 09:54:30 Sıcak Asfalt Hedefi Tamamlanmak Üzere 09:44:33 Isparta Belediye Başkanlığı  Beton Ve Mamul Malzemeden Kaldırım ve Yol Kaplama İşleri Yaptıracak 09:38:21 Isparta DSİ 18. Bölge Müdürlüğü   Personel Taşıma Hizmeti Alacak 09:32:19 T.C.Tarım ve Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Isparta Şube Müdürlüğü Şöförlü Ve Şöförsüz Hizmet Aracı Kiralanacaktır 15:09:52 SAKİN ŞEHİR EĞİRDİR EN HAREKETLİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR! 10:53:17 GERİ SAYIM BAŞLADI… 10:43:46 ISVAK HEYETİ, AÇIK OTURUM TEMASLARINA BAŞLADI 10:19:40 Sütçüler İlçesinin Bir Hayali Daha Gerçekleşiyor 10:08:41 Eğirdir Fidanlık Müdürlüğünde 42 Türde 9 Milyon 530 Bin Adet Fidan Üretildi 09:48:37 Isparta Belediye Başkanlığı Isparta'da Muhtelif Cadde Ve Sokaklarda Yol Ve Kaldırım Kaplama İşi Yaptıracak 09:41:33 Bucak Belediye Başkanlığı Muhtelif Cins Ve Miktarda Akaryakıt Satın Alacak 09:32:38 Burdur Orman İşletme Müdürlüğü Katı Yakıt (Kömür) Satın Alacak 17:49:05 Chp’li Halıcı’dan Sağlık Çalışanına Yönelik Şiddete Tepki 15:51:00 Uyuşturucuyla Mücadele Devam Ediyor 15:09:35 Kick Boks Ailesine 17 Yeni Hakem 15:00:52 Eğirdir'de Ahilik Haftası Etkinliği 13:29:50 “PANDEMİ SÜRECİNDE EN BAŞARILI SİYASETÇİ İYİ PARTİLİ AYLİN CESUR” 13:19:05 Aksu-Yenişarbademli Yolundaki Altyapı Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Eğirdir’de Elmacılık Rüzgârı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir’de Elmacılık Rüzgârı
Haberin Tarihi: 13.9.2021 10:51:25 - Okunma Sayısı:813 defa okundu.

Havva MUTLUCAN yazdı...

EĞİRDİR’DE ELMACILIK RÜZGÂRI

Eğirdir'de elmacılıkla 1993 yılında tanıştım. Eğirdir’de yaşamaya başlamadan önce elma bahçelerini elmacılığı pek bilmezdim. Eğirdir’e gelince kendimi elma bahçelerinin içinde rengarenk arıların dolaştığı harika bir doğada buldum.

    Elmacılığın çok zahmetli bir iş olduğunu onlarca ilaç ve gübre atımı yapıldığını gördüm.  Diyelim ki bir ilacı zamanında atmadınız veya ihmal ettiniz, vay halinize! Bu derece titiz bakılması gereken bir tarım ürünü.

Elma yetiştiriciliği Eğirdir Merkez Kasaba ve köylerinde öyle benimsenmiş ki, çoğu aileler bahçelerindeki diğer meyve ağaçlarını söküp elmacılığa yönelir. Hele bir de damlama su sisteminin yaygınlaşmasıyla Atalarımızın tabiri ile “Dağ taş elma bahçesiyle dolar.”

Fakat son zamanlarda gördüğüm kadarıyla üretici "maliyetlerin artmasından dolayı emeğimizin karşılığını tam anlamıyla alamıyoruz, eskisi gibi artık kazanamıyoruz" anlamında pek memnun değil.

Diğer taraftan elma ticareti ile uğraşan tüccar da memnun değil, Eğirdir’den istedikleri kalite ve standartlarda elma alamamaktan yakınıyorlar.

Öyle ki; önceki yıllarda Eğirdir’de elma tüccarı o kadar çokmuş ki, çoğu bahçe sahipleri çiçek parası adı altında elmalarını satar, tüccar bahçenin elmasını alabilmek için defalarca bahçe sahibiyle görüşürmüş.

         Ama yıllar geçer (istisnalar hariç) bahçe sahiplerimizde insanoğlunun fıtratında yer alan para hırsı mı - yoksa mal hırsı mı diyelim bilemiyorum? Elma kalitesinde tüccara verilen sözler pek tutulmamaya başlanır. Tabii ki bunun akabinde sorunlar belirmeye başlar.

Bunun üstüne malumunuz bilinen bir durum olarak, HİÇ KİMSENİN SES ÇIKARMADIĞI diğer illerde üretilen elmanın çok kolay bir şekilde Eğirdir’e getirilip, Soğuk Hava Depolarında muhafaza edildikten sonra pazarlama aşamasında EĞİRDİR ELMASI DİYE SATILMASI sorundur.

            Diğer büyük problem ise üstte belirttiğim üzere (istisnalar hariç) çoğu üreticimizin tüccarlara vaat ettiği boy ve kalitede elma vermemeleri. (Maalesef sandığın üstüne standart elma koyup, altına küçük, lekeli, altına düşmüş elmaların konması gibi).

Sözün kısası; bizim burada yapmamız gereken tek şey bir an önce Eğirdir’de devletimizin öncülüğü ile Kooperatif sistemine geçilmesidir. Eğer geçilmez ise korkulur ki; tüccarın azlığı yavaş yavaş belirlemeye başlayan ve de ileriki yıllarda tekelleşme gibi problemleri de yanında getirecektir.

Saygılarımla..!

13.09.2021              Havva MUTLUCAN

Bu Haberi Paylaş  • Rumuz
    (Rumuz)
    13.9.2021 18:38:46
    Evet önceleri ağacta satılir dı. O zamanlar Irak,İran,Suriye sömürge olmadan daha çok o ülkelerden gelir alırlardı. Tüccar kendi sandığı isçisiyle gelir bahçeden sandıklar alır giderdi. Koopartifleşmek şart tabii..
Yorum Yap