12:31:29 TBMM Başkanvekili Bilgiç Ve Milletvekili Gökgöz’den Başkan Tural’a Hayırlı Olsun Ziyareti  10:56:50 Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı 10:32:23 SDÜ’nün Genç Eczacıları Beyaz Önlüklerini Giydi 10:19:26 Ülke Genelindeki Su Ürünleri Sorunları Masaya Yatırıldı 09:55:58 Isparta Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Yalvaç Ve Şarkikaraağaç Öğrenci Yurtları Bakım Ve Onarım Yapım İşi Yaptıracak 09:50:35 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Keçiborlu İMKB İlkokulu Güçlendirme Ve Onarım İşleri Yaptıracak 09:43:18 Süleyman Demirel Üniversitesi Bina Tadilat İşi Ve Depo Yaptıracak 16:51:11 MURTAZA ERDOĞAN VEFAT ETTİ 15:14:59 Eğirdir Fen Lisesi İle İlgili Çalışmalar Devam Ediyor 15:13:21 Bölge Finalleri Öncesi Halk Oyunları Ekibine Moral Yemeği... 15:09:05 EYY TARIMSAL SULAMA!!! HOŞ GELDİN… 14:58:54 Başdeğirmen: “Profesyonel Maçlar Yapılabilecek” 14:52:49 Kadın Kooperatifi Üyeleriyle Teknik Gezi Düzenlendi 14:30:32 867 KADIN SAĞLIK ÇALIŞANINA KADES TANITILDI 13:38:39 Eğirdir Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı 11:41:13 Devletin Güler Yüzünü Milletimize Göstermeliyiz 10:32:49 Ortaokullar ve Liseler Arası Düzenlenen Futbol Turnuvası Sona Erdi 10:19:49 Antalya, Isparta ve Burdur Ticarette Güçlerini Birleştiriyor 10:07:46 Ezgi Gizem Altınçıbık Makaralı Yay Kadınlar Kategorisinde Türkiye 2.Si 10:01:10 İŞ GÜVENLİĞİ ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİĞİDİR

DOĞAN ALALOĞLU’NUN ARDINDAN

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,DOĞAN ALALOĞLU’NUN ARDINDAN
Haberin Tarihi: 4.10.2021 16:38:18 - Okunma Sayısı:1553 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

DOĞAN ALALOĞLU’NUN ARDINDAN

                        Zeki TARHAN - ANKARA 

              ALALOĞLU Şükrü efendi, Eğirdir eşrafından kanaat önderi bir kişiydi. Bizim zamanımızın Eğirdir Orta Okul Müdürü Asım bey şöyle derdi; “…Alaloğlu demek, Eğirdir’in yarısı demek.”

            …Çocukluğumuzun bayram ziyaretlerinin ilk ziyaret kapısı, Alaloğlu Şükrü Efendi'nin kapısını çalmakla başlardı. Rahime teyzemizin eşi olan Şükrü efendi’nin 4’ü kız, 4’ü erkek olmak üzere sekiz evladı vardı. En büyükten en küçüğe doğru sıralarsak; Vesile ALTAY/ Ali Fevzi ALALOĞLU / Şekibe YAMAN / Aziz Yıldız ALALOĞLU / Adile KILINÇKAYA / Bekir Doğan ALALOĞLU / Şükrü Kaya ALALOĞLU / Sevil GÜLAY.

             Şimdi bu sekiz evlattan sadece iki evlat; Adile KILINÇKAYA ve Sevil GÜLAY hayatta.

***

            Erkek çocukların hepsi yüksek tahsil yaptılar, üniversite öğrenimi gördüler. Kızlardan sadece Sevil yüksek öğrenim görerek eğitimci oldu. Erkeklerden Ali Fevzi idareci, Aziz veteriner hekim, Doğan Askeri hekim, Kaya ise, Basın – Yayıncı oldu.

***

            Bekir Doğan ALALOĞLU, 87 yaşındaydı ve 19 eylül pazar günü ahirete uğurlamıştık. Şimdi O, fiziki mekânında ışıklar içinde uyuyor… Bakın, Şükrü efendinin en büyük evladı Vesile’nin en küçük kızı Fikriye, Doğan dayısı için neler diyecekti:

             “…Onlar, Cumhuriyetin yetiştirdiği ender çocuklardı. Beyaz atlarına bindiler, görevlerini layiki ile  yapmış olmanın verdiği gururla, bu tanımadıkları yeni dünyaya veda ettiler. Onlarsız yapılan sohbetler tatsız, ve yavan. Onları çok özleyeceğiz…”

            …Ve bakın, nasıl devam ediyordu Fikriye:

            “…Doğan dayım ve o yaşlarda yüksek eğitim görmüş kişiler, Cumhuriyetin ilk yıllarında yetişmiş, artık nesli tükenmiş değerler. Düşünün, Eğirdir’de sadece İlkokul var. Bu çocuklar zekaları, gayretleri ve metanetleriyle, ( daha  o küçücük yaşlarında ) ailelerinden uzakta, tek başlarına mücadele edip, o seviyelere gelmişler. Tabii ki, ailelerinin ileri görüş ve fedakarlıkları ile (maddi, manevi). Doğan dayım da bu merhalelerden geçmiş, ilkokul sonrası aileden uzak, yatılı okullarda uzun, zor zor bir tahsil olan Tıp Fakültesini okuyarak, askeri doktor olmuş, ilk Fizik Tedavi Mütehassıslarındandı. Bu görevini İstanbul’da ifa ederken, Muayenehane de açmış, başta Fatma GİRİK olmak üzere, SANAT CAMİASINA girmiş, kendini kabul ettirmiş, birçok ünlü sanatçının doktoru olmuş, biryandan çok kazanırken, diğer yandan da parasız hastalara para almadan hizmet etmiştir.”

***

            Fikriye, Doğan dayısını anlatmayı, şöyle sürdürüyordu: “…Hem mesleki başarısı, hem de sanatçı kişiliği, zekası, hazır cevaplığı ile gerek kendi çevresi, gerek sanat camiasında büyük ilgi görmüştür. Güzel resim yapar, şarkı söyler, dans eder, şiir yazar, esprili konuşurdu. Ben, bu yaşıma geldim, ne O’ nun ve nede veteriner hekim Aziz dayımın yaptıkları espriler kadar, bugünün ünlü sanatçılarının yaptıkları esprileri beğenmiyor, gülmüyorum. Bunlar, “gizli kalmış insanlar”

                 …Ve emeklilik yılları başlamıştır…Doğan ALALOĞLU Antalya’ ya yerleşir. Antalya – Eğirdir arasında mekik dokur…Boş durmaz, sanatla bahçeyle uğraşır…Diğer yandan; son iki üç sene öncesine kadar, özel fizik tedavi merkezlerinde doktorluk mesleğini sürdürür.

                 İşte böyle, Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği  entelektüel, sanatçı ruhlu bir Çınar, bu dünyayı bırakıp gitmişti. Işıklar içinde yatsın.

***

                 Gelin şimdi de Ali Cengiz ERTÜRK’ ün Doğan ALALOĞLU için dediklerine kulak verelim: “…Doğan dayı; çok mütevazi, insancıl, sevecen, fırsatçılığı sevmeyen, sözünde duran, saygı değer bir kişiydi. Dayıyı, 1963 yılında, üzerinde askeri üniforma ile babasının cenazesi için Eğirdir’ e gelmişti ben de o zaman tanımıştım. Ve o zaman cami önünde, bana zamanın meşhur seyyar limonatacıdan limonata içirmişti. O zamandan kanım kaynamıştı Doğan dayıya. Hiç unutamam. Eğirdir’ e geldiğinde; devamlı uğrar, görüşür, konuşurduk… Emekli olduktan sonra Eğirdir’ e geldi, ev aldı yerleşti. Eğirdir’ i çok seviyordu… Ömrünün son dakikasına kadar, Eğirdir’ de geçirdi. Nur içinde yatsın, ışıklar içinde uyusun yiğit adam.”

 

Bu Haberi Paylaş


 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

 • Rumuz
  (Rumuz)
  17.10.2021 13:13:34
  Allah'tan rahmetler diliyorum.Işıklar ve çiçekler içinde yatsın.
Yorum Yap