EĞİRDİR’DE ESNAFLIK PROFİLİ…!

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EĞİRDİR’DE ESNAFLIK PROFİLİ…!
Haberin Tarihi: 19.11.2021 14:06:06 - Okunma Sayısı:725 defa okundu.

Havva MUTLUCAN Yazdı...

EĞİRDİR’DE ESNAFLIK PROFİLİ…!

           İlçemizin İl Merkezine yakın olması ve çarşı yerleşkesi alanının küçüklüğü “avantajları” yanında “dezavantajları” da bulunmaktadır.  

            Çarşı Merkezimiz de çok fazla atıl durumda dükkan – bina, plansız yapılanmanın olmasına müteakip; bir yenilik çalışmalarının yapılmaması ve dükkanların kısıtlı olması nedeniyle dükkan kiralarının ilçemiz nüfusuna göre pahalı olmasına neden olmaktadır.  

            Son yıllarda ilçemiz sürekli kan kaybeden nüfusu ile gerçekten “Sakin İlçe Konumuna” ulaşmıştır. Zaten sıkıntılı bir dönem geçiren esnafımıza bir de Covid-19 hastalığı eklenince içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya gelmesine sebep olmuştur.

Esnafımız kendi arasındaki istişarelerinde, ilçemiz merkez, köy ve kasabalarında ikamet eden çoğu vatandaşımızın alışverişlerini yerli esnaftan yeterince yapmadıkları İl Merkezine gidip oradan alışveriş yaptıkları söylenir. Acaba gerçekten doğrumu diye sorarsanız EVET doğrudur. Nedeni ise; benim kişisel düşüncem Eğirdir’imiz bereketli topraklara sahiptir ve çoğu esnafımızın elma bahçesi olup yan gelirleri mevcuttur. 

          İyi de şimdi bununla ne alakası var; diyenleri duyabiliyorum..!

          Kesinlikle (istisnalar hariç) atalarımızın tabiriyle maalesef bazı esnafımızın maddi durumları iyi olunca, ACABA düzenli gelirleri olma zorunluluğu olmayışından mı nedir? Belki de dükkânlarını vakit geçsin anlayışıyla açıyor, olabilir. Ayrıca, bu kesim esnafımız da “alırsan al almazsan alma mantığı” var mı ne dersiniz?

          Aslında parmakla sayılacak bir iki esnafın müşteriye karşı sert ve fiyatlarda istikrarlı davranış sergilememeleri diğer Eğirdir esnafını etkilemektedir.

         Vatandaş öyle bir duruma geldi ki! İlçemizdeki fiyatları sormadan İl Merkezine gidip oradan alsak mı ki mantığı geliyor aklına;

         Ben diyorum ki,

         Kaymakamlığımız öncülüğünde Belediyemiz koordinesinde Esnaf Odası Başkanlarımızın işbirliği ile Eğirdir’de esnaflık yapan arkadaşlarla müşteri memnuniyeti seminerleri yapılarak; görüş alış verişi yapılsa nasıl olur…..!

       Mesela benim ilk önerim tüm esnaf abilerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz dükkanların da büyük Puntolarla fiyat etiketi kullanırlarsa müşteriye karşı samimiyetimizi ve şeffaflığımızı göstermiş olmaz mıyız?

       Kişiye göre fiyat olmasın; Artık Eğirdir’imiz hantal yapıdan kurtulsun.

       Saygılarımla;

       19.11.2021

      Havva MUTLUCAN

Bu Haberi Paylaş • Rumuz
  (Rumuz)
  22.11.2021 14:10:02
  Bu tür yazıları keşke başta Belediye Başkanımız olmak üzere oda başkanlarımız sahip çıksa o zaman Eğirdir'de bir değişim görmek mümkün olur. Kalemine sağlık
 • Rumuz
  (Rumuz)
  21.11.2021 16:17:01
  Ben yazın geldiğimde yazlıkçı olarak Eğirdirden temin ediyorum herşeyimi Isparta vakit kaybı oluyor. Tanımayanlar yabancı zannedip o kadar fahiş fiyat istiyorlarki insan şaşırıyor. Bazı şeylerin fiyatları aşağı yukarı aynı insanlarları aptal yerine koyuyorlar..Kazıklama mantığı zihniyetinden vaz geçmeli dürst olmaları gerek.
 • Rumuz
  (Rumuz)
  20.11.2021 19:43:36
  Havva hanıma çok teşekkür ederiz. Bayan olmasına rağmen Egirdirin sorunlarini cesaretle dile getiriyor
 • Rumuz
  (Rumuz)
  20.11.2021 19:31:10
  Canım aplacim çok güzel konuya değinmişsin ama esnaf bu durumdan şikayetçi değil bende isterimki her kez memleketinden alış veriş yapsın Eğirdirin esnafı kazansın ucuz satsın sürümden kazansın ama yapmazlar belki kulağında kalan olur ve başarılı olursun hep memleketimiz için hayırlı olur
 • Rumuz
  (Rumuz)
  19.11.2021 22:08:49
  Gerçekten çok doğru ve yerinde bir yazı olmuş düşünceleriniz ve kaleme almanıza kendi adıma hayran kaldım umarım gerekli yer ve kişilere ulaşır
Yorum Yap