Eğirdir SAREM'de Yetiştirilen 1100 Adet Yağ Balığı Doğayla Buluşturuldu

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir SAREM'de Yetiştirilen 1100 Adet Yağ Balığı Doğayla Buluşturuldu
Haberin Tarihi: 24.11.2021 15:42:45 - Okunma Sayısı:336 defa okundu.

Yağ Balığı Yuvaya Dönüyor

EĞİRDİR SAREM'DE YETİŞTİRİLEN 1100 ADET YAĞ BALIĞI DOĞAYLA BULUŞTURULDU

YAĞ BALIĞI YUVAYA DÖNÜYOR

Seydişehir bölgesinde bulunan ve endemik bir tür olan yağ balığı doğayla buluşturuldu.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Yağ Balığının Üretimi Olanaklarının Araştırılması" projesi kapsamında Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM) bünyesinde yetiştirilen 1100 anaç yağ balığı, Seydişehir Kuğulu Park'ta doğayla buluşturuldu.

Etkinliğe Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yavuz Ünüvar, SAREM Müdürü Fuat Bilgin ve Seydişehir protokolü katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SAREM Müdürü Fuat Bilgin, “Bölgemiz ve ülkemiz için önemli endemik bir tür olan dünya mirası olarak da nitelendirebileceğimiz yağ balığı ile ilgili projemiz sonuç verdi. Nesli tükenmek üzere olan yağ balığının tekrar popülasyonunu artırmak için yaptığımız çalışma bir dönüm noktası oldu. Bugün de 1100 adet anaç yağ balığını yuvasına kavuşturduk. Bu çalışmada cefakarca çalışan ekibime ve proje paydaşların teşekkür ediyorum” dedi.

Bilgin'in ardından bir konuşma yapan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal da “Bizim çocukluğumuzda Seydişehir’in yağ balığı ve sazanı ünlüydü. Maalesef yağ balığının nesli tükenmişti. Ünlü yağ balığımızı tekrar ilçemize kazandırdık. Hayırlı olsun” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin ise yaptığı konuşmada “Güzel ve anlamlı bir çalışma oldu. Bundan sonra önemli olan yapmak kadar yaşatmaktır. Doğru zamanda doğru yerde avlanmak konusunda en çok iş bizlere düşüyor. Bu konuda titiz davranmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Eğirdir SAREM bünyesinde üretilen yaklaşık 1100 anaç yağ balığı doğaya salındı.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap