19:33:56 Davraz Turizm Merkezi’nde Kış Şenlikleri Düzenlendi 19:27:36 MHP Eğirdir İlçe Teşkilatı'ndan Musluktan Su Yerine Çamur Akması Sorunu Hakkında Çözüm Önerileri 11:08:37 YAŞAR YILMAZ VEFAT ETTİ 10:49:12 BAKA 2022 Yılı Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Davraz’da Yapıldı 10:40:15 TÜRSAB İzmir Bölgesinden Eğirdir Çıkarması 10:21:34 Burdur Belediye Başkanlığı 6 Adet Taşınmazı (Dükkan Ve Büfe) Kiraya Verecek 10:15:46 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Şarkikaraağaç'da 3 Katlı Bina Mahkemeden Satılıktır 09:59:45 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü İcradan Satılık 3.300 Adet Gözlük Camı 20:37:07 Eğirdir'de Futsal Heyecanı Sona Erdi 17:19:22 Gruplar Halinde Dolaşan Başıboş Köpekler Mahalleliyi Tedirgin Ediyor 16:32:21 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ (2. Bölüm) 16:19:17 Başkan Başdeğirmen’den, Öğrencilere Yarı Yıl Hediyesi 15:02:26 AHMET ARMUTOĞLU’NDAN KARNE MESAJI 14:46:11 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ 14:43:33 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Keçiborlu'da 4.150 M² Tarla İcradan Satılık (Çoklu Satış) 14:43:25 Usta Sanatçı Müfit Can Saçıntı, Yeni Oyunu "İtiraz Ediyorum" İle Isparta'ya Geliyor! 14:36:44 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü 14:29:45 Eğirdir İcra Dairesi Müdürlüğünce Eğirdir'de 144 M² "İki Katlı Ahşap Yapı" İcradan Satılık 12:42:56 Milletvekili Cesur'dan Akın'a kutlama mesajı 12:40:13 EĞİRDİR’DE OKULLARDA KARNE SEVİNCİ YAŞANDI

SUDAK ÖNCESİ, EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,SUDAK ÖNCESİ, EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI
Haberin Tarihi: 10.12.2021 12:09:12 - Okunma Sayısı:383 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

SUDAK ÖNCESİ, EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI

SAZAN, SIRAZ, ÇİÇEK, EĞREZ, ŞİŞEK, KELTEN

                         Zeki TARHAN – ANKARA

                1952’nin ortaları… Eğridir gölünden 500 tondan fazla balık avlanmakta… Ve Eğirdir gölünde 10 tür balık yaşamakta… Curt KOSSWIG’e göre bu 10 tür balığın dört tanesinin iktisadi bir ehemmiyeti haiz. Eğridir gölünün, şimdiki ve gelecekteki iktisadi balıkçılığının da temelini teşkil ediyor. Birinci sırada ise;  SAZAN ve SIRAZ var. ÇİÇEK ise,  üçüncü  tür balık. Bu balığın salamurası, Eğridir ve civarı için rağbette olan bir gıda maddesi teşkil ediyor… Tutulan  miktar ve fertlerin boyu bakımından ise daha küçük.

              EĞREZ; ehemmiyet itibariyle dördüncü yeri işgal ediyor. Eğridirlilerin en fazla sevdikleri ve en yüksek fiyata satılan nevi SIRAZ. Sıraz ismi, aslında bu nevin iri cüsseli dişilerine ait. Aynı nevin daha küçük olan fertlerine, yerliler (=Eğridirliler) tarafından boylarına göre ŞİŞEK ve KELTEN denilir.

                                                          ***

               Rüyalarını Türkçe gören, Balık Sistematiği ve Balık Biyolojisi Uzmanı, Hidrobiyolog Alman Bilim insanı Ord. Prof. Dr. Curt KOSSWIG, yukarıda sözünü ettiğimiz Eğridir Gölü’ nün doğal balık adlarının, pek tabii olarak halk tarafından verilmiş isimler olduğunu dile getirirken, bu isimlerin büyük bir katiyet ifade etmediğini söyler. Ve bu sebepten dolayı da, “ilim adamları tarafından çoktan beri, her balık nevinin muayyen bir şekilde teşhisine imkân vermek üzere, iki Lâtince isimle TESMİYE (=adlandırma, ad koyma, ad verme) etmek usulü tatbik edilmektedir.”

                                                            ***

              Etleri fevkalâde lezzetli ve yumurtlama zamanından evvel çok yağlı olan SIRAZ, KELTEN ve ŞİŞEK’ler muhtelif avlaklarda tutulan balık arasında değişmekte olan bir yüzdelikte bulunurlar. Ve KOSSWIG, bu oransallığı bakın nasıl verir: “Meselâ 500 metre uzunluğunda, 11 metre eninde ve gözleri 5 santim genişlikte olan bir ırıpla yapılan bir çevirmede; 61 Sazan, 152 Sıraz ve 10 Eğrez çıkmıştır.(Yani; %27 Sazan, %68 Sıraz ve %4 Eğrez isabet etmekte idi.)”

                   SIRAZLAR NASIL ANLAŞILIR, GIDALARI NELER?

         İşte KOSSWIG’ in saptamaları: “…SIRAZLAR ve gençleri, başlarının altında bulunan ağızlarından ve his hücreleriyle örtülü olan üst dudak ve bıyıklarından anlaşıldığı gibi, gıdalarını tercihan gölün dibinden toplarlar. Gıdalarını, taşlar üzerine kendilerini tespit ederek yakalamakta olan ve Eğridir Gölünde fazla miktarda bulunan TATLI SU MİDYELERİ teşkil ederler. Bu Midyelere yerliler (=Eğridir halkı) GICIRGAN derler. Yumurtalarını meydana getirdikten sonra, serbest olarak suda yüzen SÜRFELER’ le çoğalırlar. Sürfeler, serbest hayatları esnasında, suda dağılmış olan küçük plankton nebatları ile geçindikten sonra, yüzme aletlerini kaybederek, zemin üzerindeki hayata dönerler. GICIRGAN midyelerinden maada (=başka,gayrı), SIRAZLARIN sevdikleri bir gıda da; TATLISU SALYANGOZU cinsinden NERETİNA dır.”

                                                         ***

             “…SIRAZLARIN, fevkalâde uzun bağırsakları vardır. Bir hayvanın bağırsağı ne kadar uzunsa, hazmı güç ve nebati gıda ile geçinmekte olan bir form olarak tavsif (=nitelendirme) edilir. Bir SIRAZIN bağırsak uzunluğu, vücut uzunluğunun 7 misli olduğu halde, YIRTICI BİR FORM olanın bağırsak uzunluğu vücudunun 1 ½ misli kadardır. SIRAZLARIN ERKEKLERİ, üreme zamanında, bilhassa başlarında teşekkül eden pürtüklerle tefrik edilirler.

              SIRAZLARIN etleri, taze veya salamura şeklinde, her ne kadar rağbette ise de, SIRAZLAR zehirli havyarlarından dolayı, yanlışlıkla zararlı gibi gösterilmiştir. Gerçekten, SIRAZ HAVYARLARI’nın zehirli olduklarına dair olan hikâyeler, EĞRİDİR’ de nesilden nesle intikal ettirilmektedir.”

YARIN : SAZAN / ÇİÇEK / EĞREZ                 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap