19:33:56 Davraz Turizm Merkezi’nde Kış Şenlikleri Düzenlendi 19:27:36 MHP Eğirdir İlçe Teşkilatı'ndan Musluktan Su Yerine Çamur Akması Sorunu Hakkında Çözüm Önerileri 11:08:37 YAŞAR YILMAZ VEFAT ETTİ 10:49:12 BAKA 2022 Yılı Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Davraz’da Yapıldı 10:40:15 TÜRSAB İzmir Bölgesinden Eğirdir Çıkarması 10:21:34 Burdur Belediye Başkanlığı 6 Adet Taşınmazı (Dükkan Ve Büfe) Kiraya Verecek 10:15:46 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Şarkikaraağaç'da 3 Katlı Bina Mahkemeden Satılıktır 09:59:45 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü İcradan Satılık 3.300 Adet Gözlük Camı 20:37:07 Eğirdir'de Futsal Heyecanı Sona Erdi 17:19:22 Gruplar Halinde Dolaşan Başıboş Köpekler Mahalleliyi Tedirgin Ediyor 16:32:21 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ (2. Bölüm) 16:19:17 Başkan Başdeğirmen’den, Öğrencilere Yarı Yıl Hediyesi 15:02:26 AHMET ARMUTOĞLU’NDAN KARNE MESAJI 14:46:11 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ 14:43:33 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Keçiborlu'da 4.150 M² Tarla İcradan Satılık (Çoklu Satış) 14:43:25 Usta Sanatçı Müfit Can Saçıntı, Yeni Oyunu "İtiraz Ediyorum" İle Isparta'ya Geliyor! 14:36:44 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü 14:29:45 Eğirdir İcra Dairesi Müdürlüğünce Eğirdir'de 144 M² "İki Katlı Ahşap Yapı" İcradan Satılık 12:42:56 Milletvekili Cesur'dan Akın'a kutlama mesajı 12:40:13 EĞİRDİR’DE OKULLARDA KARNE SEVİNCİ YAŞANDI

İç Sular Kaptanı Ali Demiral’ın Seyir Defteri…(2. Bölüm)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,İç Sular Kaptanı Ali Demiral’ın Seyir Defteri…(2. Bölüm)
Haberin Tarihi: 18.12.2021 16:17:55 - Okunma Sayısı:391 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

İÇ SULAR KAPTANI ALİ DEMİRAL’IN SEYİR DEFTERİ…

                               Zeki TARHAN – ANKARA

                                                        BÖLÜM :  2

            Ali Kaptan, Balıkçı esnafı olan ve ahrete intikal etmiş babası Abdullah DEMİRAL’ı rahmetle anarken, “ışıklar içinde yatsın” diyor ve çocukluğunda, babasının balık kültürünü kendisine nasıl aşıladığını şöyle anlatıyordu:

          “…Ben küçükken, avladığı KAVİNNE’yi bazen de daha az lezzetli olan BEYŞEHİR gölü KAVİNNE’sini, içini temizlemeden şişlere dizer, evimizdeki odun sobasının közünde bir güzel közledikten sonra, etini kılçığından ayırıp yedirirdi. Balık, közde pişince çok lezzetli olurdu. ( Hoş; bu közde balık pişirmeyi ve lezzetini küçüklüğümden bildiğimden, ben de yıllar sonra arazide, ekipteki mesai arkadaşlarıma her görevde, öğle yemeklerine KÖZDE BALIK – IZGARA yapıp yedirmeyi severdim… Arkadaşlarım da sağ olsunlar, hep taktir ederlerdi…)

                                                        ***

          …Ve ilkokul yılları… Ali, mahallesindeki Yazla İlkokuluna gitmektedir… Ali, O yılları bakın nasıl anlatıyordu, dinliyoruz: “… Çarşamba günleri, okullar öğleden sonraları tatil olurdu. Babam da, ağabeyim Ömer DEMİRAL ile birlikte bizi, Çarşamba öğleden sonra ve cumartesi – Pazar günleri, havanın durumuna göre, “DENİZ” dediğimiz gölümüze götürür, 1000’ lik  PARAKETA AVI’nda (=2000 metrelik ip üzerinde 1000 adet,  her iki metreye bağlı 20 santimlik yemlenmiş oltalı ipten oluşan balık avlama düzeneği) Sudak ve az sayıda oltaya takılan EĞREZ’leri yutarak yakalanan “SENATÖR SUDAKLARI” (=3 Kg. dan ağır ve büyük boy SUDAK’ların yerel adı) avlardık… Çok zevkli olurdu… Bu yüzden, göle gitmeyi hep sevmişimdir…”

                                                        ***

           Gençlik yılları, Ali’ nin “KAYIK MOTOR”lu yıllarıdır… Zaten küçüklüğünde balıkçılığa alıştırılmıştır. Bir gün baba Abdullah; “Sana KAYIK MOTOR” aldım, haydi göle!!!” der. Ali sevinçten ne yapacağını şaşırır. İtiraz da edemez, babaya sarılır… Balıkçılığın yanında, şimdi de KAPTANLIK dönemi başlamıştır Ali için.

            Kollar sıvanır ve ilk iş olarak, usta balıkçılarla işbirliği yapar…Bu işin en ince, püf noktalarına kadar bilinçli bir şekilde öğrenip, güzel de gelir elde etmeye başlar… Taa ki 1982’ de KEREVİT VEBASI’na kadar. Kerevitler de ölünce ve balık da o yıllarda yokluk ve kıtlıkla karşılaşınca, balıkçılığı bırakıp DSİ’ li yılları ve bugünkü SAREM olan, Su Ürünleri Araştırma Enstitülü yılları başlar Ali KAPTAN’ ın. Gelin burada, Ali KAPTAN’ a bir kulak verelim: “…Kendimi; işini, mesleğini şükürler olsun ki severek yapan ender insanlardan olarak addediyorum… Halen, emeklilik hayatımda da amatör iç su balıkçılığına, ara sıra Deniz olta balıkçılığını da ekleyip işimi- mesleğimi severek devam ettiriyorum…”

                                                           ***

           Ali KAPTAN’ ın; birbirinden değerli ve kıymetli üç kız evladı var. Kızlarından büyük olanı; Uşak Üniversitesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi, ortanca kızı Antalya da İlköğretim Matematik Öğretmeni, küçük kızı ise; Çankırı ili Orta ilçesinde İngilizce Öğretmeni olarak, Milli Eğitim camiasında vatana / millete hizmet etmekteler…

YARIN : SAREM’Lİ YILLAR…       

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap