17:16:34 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 15) 15:46:54 “İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR’DAN  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ EROĞLU’NA  YANIT: GAP’I GAPTIRMAYIZ, DEMİREL’İN ESERLERİNİ DE UNUTTURMAYIZ!” 14:09:26 BİNATLI AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ 11:42:32 SDÜ Öğrencisi İlyas Pamukçu Klavye Şampiyonasında Dünya İkincisi Oldu 11:32:35 7 BİNE YAKIN ÖĞRENCİ SDÜ AİLESİNE KATILDI 11:03:18 EĞİRDİR GÖLÜ’NDE TARİHİ KEŞİF 09:54:04 Isparta İl Özel İdaresi Bina İnşaatı Yaptıracak 09:47:26 Yalvaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Yalvaç'ta 1. 107 M² Tarla İçerisindeki Mesken İle Birlikte İcradan Satılık 09:39:25 Isparta Belediye Başkanlığı Akıllı Kavşak Sistemi Ve Donanımı Alacak 09:32:07 ISPARTA İL ÖZEL İDARESİ YATIRIM VE İNŞAAT MÜDÜRLÜĞÜ 16:52:30 EĞİRDİR MYO TERCİH DÖNEMİNDE YÜZDE 100’LÜK DOLULUK ORANI YAKALADI 15:53:02 ISUBÜ, JAPONYALI BİLİM İNSANI PROF. DR. HİROSHİ YAMAGUCHİ’Yİ KONUK ETTİ 10:26:21 Mutluluklar Dileriz 10:00:56 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 14) 09:44:46 Yalvaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Gelendost'ta 1.919 M² Tarla İcradan Satılık 09:38:05 Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2 Adet Dükkan Yerini Kiraya Verecek 09:30:46 Isparta İl Özel İdaresi Proje Yapım Hizmeti Alacak 16:43:45 ARDIÇ GÖNÜLLÜLERİ ÇALIŞTAY’DA BULUŞTU 16:34:33 EĞİRDİR’DE KENTSEL GELİŞİM – Ali SİNAN (BÖLÜM 7 / 13) 11:57:18 Emekli Öğretmen Kenan Akdemir Vefat Etti

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
Haberin Tarihi: 10.1.2022 13:49:18 - Okunma Sayısı:706 defa okundu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ DR. AYLİN CESUR’UN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Milletvekili Cesur, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Her türlü baskı, sansür, kontrol ve cezalara karşın kamuoyunu doğru bilgilendirmek, toplumumuzu habersiz bırakmamak, düşünce çeşitliliğini ve çoğulculuğu korumak adına, zorlu şartlarda görevini aksatmadan sürdüren basın emekçilerimizin sorunlarını çözmeye çalışmak, verdikleri emeklerin maddi manevi her türlü karşılığını alabildikleri bir ortam yaratmak görevimizdir.

 

Demokrasimizin sağlıklı işleyebilmesi için kuvvetler ayrılığındaki “Dördüncü Güç” olan basının bağımsız ve özgür olması bir gerekliliktir.

 

Vatandaşlarımızın demokratik tercihlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için, haber alma ve ifade özgürlüğünün her türlü baskıya karşı korunması şarttır.

 

Ancak, özellikle son yıllarda siyasetin müdahalesiyle basının bir kısmının bu ilkelerden bilinçli bir şekilde uzaklaştırıldığını, kimi basın ve yayın kuruluşlarının vatandaşların aleyhine çalışan, onlara doğru haberleri ulaştırmayan, gerçekleri sahte gündemlerle gizleyen ve hatta sadece iktidara hizmet eden kurumlara dönüştürüldüğünü de gördüğümüzü ifade ederken üzüntü duyuyorum.

 

Bugün denetleyici bir kurum olarak, ifade, haber alma, düşünce çeşitliliği ve çoğulculuğu kanunen sağlamakla yükümlü RTÜK’ün, siyasallaşarak bu ilkeleri terk ettiğini, basın ve yayın kuruluşlarına uyguladığı orantısız cezalarla birlikte özgür düşünceyi, eleştirileri ve farklı sesleri bastırmaya çalıştığını da biliyoruz.

 

Basının her alanında, haberciliğe yönelik yıllardır süregelen baskıdan kaynaklı artan kaygının, ülkemizde basının sağlıklı işleyebilmesi ve basın emekçilerimizin huzurlu çalışabilmesi açısından yarattığı olumsuzluklar son derece endişe vericidir.

 

Bununla birlikte, ülkemizde artan ekonomik sorunlar, hak ihlalleri, hukukun üstünlüğünün hiçe sayılması gibi hususlar hem ulusal hem de yerel çapta faaliyet gösteren basın üzerinde maddi ve manevi baskılar yaratmaktadır. Her gün artan hayat pahalılığı yüzünden yerel ve küçük basın kuruluşları ayakta kalmakta zorlanırken, basın çakışanlarımız günden güne artan bir geçim sıkıntısı ile yüzleşmektedir.

 

23 Nisan 2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz önergemizde de belirttiğimiz gibi, biz devletin basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine ihtiyaç duyduğu maddi destekleri sağlaması gerektiğini düşünüyor, bunu anayasal bir hak olan basın ve haber alma özgürlüğünün sekteye uğramaması için ciddi bir gereklilik olarak görüyoruz.

 

Bizler, bütün basın emekçilerimizin, geçim sıkıntısı yaşamadan, tüm siyasi baskılardan uzak bir şekilde, doğru ve iyi habercilik yapabildiği bir ortamı tesis etmek sorumluluğuna sahibiz.

 

Bu misyonla, orantısız ve haksız cezaların olmadığı, tehditlerin, oto-sansürün ve fikri kısıtlamaların ortadan kalktığı, basında tekelleşmenin sona erdiği, devletin ekonomik anlamda da basına ve basın emekçilerine sahip çıktığı, özgür bir basın ortamını sağlamak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz ve basınınızın da çalışanlarımızın da onurlu ve özgür şartlarda olmasını sağlayacağız, söz veriyoruz.

 

Halkın bilgi edinme hakkını ve ifade özgürlüğünü kullanabilmesi için, her türlü zorluğa rağmen kararlılıkla, büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm kahraman basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Teşekkür, sevgi ve saygılarımla."

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap