19:33:56 Davraz Turizm Merkezi’nde Kış Şenlikleri Düzenlendi 19:27:36 MHP Eğirdir İlçe Teşkilatı'ndan Musluktan Su Yerine Çamur Akması Sorunu Hakkında Çözüm Önerileri 11:08:37 YAŞAR YILMAZ VEFAT ETTİ 10:49:12 BAKA 2022 Yılı Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Davraz’da Yapıldı 10:40:15 TÜRSAB İzmir Bölgesinden Eğirdir Çıkarması 10:21:34 Burdur Belediye Başkanlığı 6 Adet Taşınmazı (Dükkan Ve Büfe) Kiraya Verecek 10:15:46 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Şarkikaraağaç'da 3 Katlı Bina Mahkemeden Satılıktır 09:59:45 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü İcradan Satılık 3.300 Adet Gözlük Camı 20:37:07 Eğirdir'de Futsal Heyecanı Sona Erdi 17:19:22 Gruplar Halinde Dolaşan Başıboş Köpekler Mahalleliyi Tedirgin Ediyor 16:32:21 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ (2. Bölüm) 16:19:17 Başkan Başdeğirmen’den, Öğrencilere Yarı Yıl Hediyesi 15:02:26 AHMET ARMUTOĞLU’NDAN KARNE MESAJI 14:46:11 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ 14:43:33 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Keçiborlu'da 4.150 M² Tarla İcradan Satılık (Çoklu Satış) 14:43:25 Usta Sanatçı Müfit Can Saçıntı, Yeni Oyunu "İtiraz Ediyorum" İle Isparta'ya Geliyor! 14:36:44 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü 14:29:45 Eğirdir İcra Dairesi Müdürlüğünce Eğirdir'de 144 M² "İki Katlı Ahşap Yapı" İcradan Satılık 12:42:56 Milletvekili Cesur'dan Akın'a kutlama mesajı 12:40:13 EĞİRDİR’DE OKULLARDA KARNE SEVİNCİ YAŞANDI

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
Haberin Tarihi: 10.1.2022 13:49:18 - Okunma Sayısı:155 defa okundu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ DR. AYLİN CESUR’UN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Milletvekili Cesur, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Her türlü baskı, sansür, kontrol ve cezalara karşın kamuoyunu doğru bilgilendirmek, toplumumuzu habersiz bırakmamak, düşünce çeşitliliğini ve çoğulculuğu korumak adına, zorlu şartlarda görevini aksatmadan sürdüren basın emekçilerimizin sorunlarını çözmeye çalışmak, verdikleri emeklerin maddi manevi her türlü karşılığını alabildikleri bir ortam yaratmak görevimizdir.

 

Demokrasimizin sağlıklı işleyebilmesi için kuvvetler ayrılığındaki “Dördüncü Güç” olan basının bağımsız ve özgür olması bir gerekliliktir.

 

Vatandaşlarımızın demokratik tercihlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için, haber alma ve ifade özgürlüğünün her türlü baskıya karşı korunması şarttır.

 

Ancak, özellikle son yıllarda siyasetin müdahalesiyle basının bir kısmının bu ilkelerden bilinçli bir şekilde uzaklaştırıldığını, kimi basın ve yayın kuruluşlarının vatandaşların aleyhine çalışan, onlara doğru haberleri ulaştırmayan, gerçekleri sahte gündemlerle gizleyen ve hatta sadece iktidara hizmet eden kurumlara dönüştürüldüğünü de gördüğümüzü ifade ederken üzüntü duyuyorum.

 

Bugün denetleyici bir kurum olarak, ifade, haber alma, düşünce çeşitliliği ve çoğulculuğu kanunen sağlamakla yükümlü RTÜK’ün, siyasallaşarak bu ilkeleri terk ettiğini, basın ve yayın kuruluşlarına uyguladığı orantısız cezalarla birlikte özgür düşünceyi, eleştirileri ve farklı sesleri bastırmaya çalıştığını da biliyoruz.

 

Basının her alanında, haberciliğe yönelik yıllardır süregelen baskıdan kaynaklı artan kaygının, ülkemizde basının sağlıklı işleyebilmesi ve basın emekçilerimizin huzurlu çalışabilmesi açısından yarattığı olumsuzluklar son derece endişe vericidir.

 

Bununla birlikte, ülkemizde artan ekonomik sorunlar, hak ihlalleri, hukukun üstünlüğünün hiçe sayılması gibi hususlar hem ulusal hem de yerel çapta faaliyet gösteren basın üzerinde maddi ve manevi baskılar yaratmaktadır. Her gün artan hayat pahalılığı yüzünden yerel ve küçük basın kuruluşları ayakta kalmakta zorlanırken, basın çakışanlarımız günden güne artan bir geçim sıkıntısı ile yüzleşmektedir.

 

23 Nisan 2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz önergemizde de belirttiğimiz gibi, biz devletin basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine ihtiyaç duyduğu maddi destekleri sağlaması gerektiğini düşünüyor, bunu anayasal bir hak olan basın ve haber alma özgürlüğünün sekteye uğramaması için ciddi bir gereklilik olarak görüyoruz.

 

Bizler, bütün basın emekçilerimizin, geçim sıkıntısı yaşamadan, tüm siyasi baskılardan uzak bir şekilde, doğru ve iyi habercilik yapabildiği bir ortamı tesis etmek sorumluluğuna sahibiz.

 

Bu misyonla, orantısız ve haksız cezaların olmadığı, tehditlerin, oto-sansürün ve fikri kısıtlamaların ortadan kalktığı, basında tekelleşmenin sona erdiği, devletin ekonomik anlamda da basına ve basın emekçilerine sahip çıktığı, özgür bir basın ortamını sağlamak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz ve basınınızın da çalışanlarımızın da onurlu ve özgür şartlarda olmasını sağlayacağız, söz veriyoruz.

 

Halkın bilgi edinme hakkını ve ifade özgürlüğünü kullanabilmesi için, her türlü zorluğa rağmen kararlılıkla, büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm kahraman basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Teşekkür, sevgi ve saygılarımla."

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap