19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

EKO – BİR’İ ANLAMAK…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EKO – BİR’İ ANLAMAK…
Haberin Tarihi: 14.2.2022 10:12:33 - Okunma Sayısı:778 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

                    EKO – BİR’İ ANLAMAK…

                              Zeki TARHAN – ANKARA

               EKO – BİR (=Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre ve Koruma Birliği) Müdürü Süleyman CAN, Eğirdir Gölü su seviyesi ile ilgili olarak bu satırların yazarına şöyle diyordu: “…Geçen yıla göre gölümüzün su seviyesi 50 – 55 cm. daha düşük gözüküyor. Mevcut karların erimesi ve taban sularının doğması / çoğalması ile birlikte, Nisan ortaları ile Mayıs başlarına kadar yağışların devam edeceği bekleniyor… Mayıs ayı itibariyle, geçen yılki en yüksek göl kotu olan 915. 88 metre seviyeyi yakalayıp geçeceğimizi umut ediyoruz…”

                                                         ***

               …Evet, 16 Ekim 2021’de MAREM’in ev sahipliğinde yapılan “EĞİRDİR GÖLÜ VE TARIMSAL SULAMA” konulu bilimsel ÇALIŞTAY’dan bugüne 3.5 ay geçmiş bulunuyor. Sözünü ettiğimiz ÇALIŞTAY’dan beklentiler oldukça fazlaydı… Her iki Üniversitemizin  konusunda uzman  bilim insanlarımız, Bakanlığın merkez ve taşra örgütünden yetkili kişilerin, siyasilerimizin, gölden yararlananların ve Eğirdir Gölüne gönül verenlerin ortak beklentileri; ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ’ ndeki çözüm odaklı önerilerin vakit geçirilmeden hayata geçirilmesiydi.

                                                         ***

             Çalıştaydan sonra kışa girildi, yıl bitti… 2022’nin şubatında  “KAR KURAKLIĞI”na son denildi ve Göl buz tuttu. Yüzler gülüyordu… Ama “KAR” başka bir şey yaptı; Isparta’yı dört gün karanlıkta bıraktı…

                                                        ***

           Bahar yaklaşıyordu… Göl havzasında tarımla uğraşanlar, bu yılın tarımsal sulamadaki kısıntılı sulamayı düşünürken, elma bahçelerinde eriyen karlarla birlikte, ağaçlar suların içinde yüzüyor, bahçelere sel basmış manzaralar yansıyordu…

                                                      ***

          Eğirdir Gölü için; “Yedi kocalı Hürmüz” dense de, Göl Havzasındaki 81 yerleşim biriminde yaşayan insanlar, Eğirdir Gölü’nün sahibinin DSİ olduğuna inanıyor ve böyle algılıyordu… Sulama Birliklerinin başlarında, DSİ’nin atadığı yada görevlendirdiği birer müdür vardı. Bu idareciler, geçtiğimiz sulama sezonunda gerekli denetimleri yapmışlar mıydı?!!! Bizim bildiğimiz; kısıtlı sulama sezonunda sıkı bir denetime tabi tutulacakları yönündeydi. Ama görünen manzara aynen şöyleydi; ağaçlar, eş zamanlı VAHŞİ SULAMA ve DAMLA SULAMA ile sulanıyordu!!!

                                               ***

        Yukarıda sözünü ettiğimiz ÇALIŞTAY’da; DSİ’nin en yetkili ağızlarından kayıt dışı / kaçak derin sondaj kuyularına hoşgörü ile bakmak zorunda kaldıklarını açıkça ifade ettiler. Aynı açık sözlülüğü KOP (=Konya Ovası Projesi) İdaresinde de görüyorduk…

                                               ***

      EKO – BİR’in idare merkezi Eğirdir. SAREM’ in de öyle. Su Ürünleri Fakültemize ne diyeceksiniz?!!! Fakültemizin kuruluş yeri Eğirdir. Adı da Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi?!!! Ama, Isparta’da!!!

      Su Ürünleri Akademik Camiasında, Türkiye’deki bütün Su Ürünleri Fakültelerine hoca yetiştiren, profesör yetiştiren hocaların hocası Prof. Dr. Doğan ATAY hocamızın kuruluş yerini EĞİRDİR olarak saptayıp, bunu siyasi erke kabul ettiren bir bilim insanı hemşerimiz olarak O’nu çok üzdük. “Gölün kıyısında olan Su Ürünleri Fakültesi, nasıl olur da Isparta’ya götürülür?!!!” diye, çok ama çok üzülüyordu!!!

                                             ***

     Burada, EKO –BİR’i taktir etmek gerekiyor… Gerek SAREM’le, gerekse de her iki Üniversitemizle de eşgüdüm içerisinde ortaklaşa projeler ve çalışmalar içerisinde görüyoruz… BİRLİK’in kısıtlı bütçe olanaklarıyla, gerek balık havuzları yapımına ve gerekse projelere sağladığı maddi desteklerle varlığını göstermektedir… Arıtma Tesisleri için yaptığı katkılar da ıskalanamaz elbette. Keşke ileri ARITMALAR için EKO –BİR’in EĞİRDİR GÖLÜ’nün korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için, daha yüksek oranlarda bütçe imkânlarına kavuşturulsa. Hatta; EKO – BİR, SAREM’e bir “LİMNOLOJİ ARAŞTIRMA MERKEZİ” kazandırsa, evet evet, niçin olmasın?!!!  

Bu Haberi PaylaşYorum Yap