19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

Eğirdir Göl Havzası, Pestisitle Mücadelenin Neresinde?!!! (9. Bölüm)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir Göl Havzası, Pestisitle  Mücadelenin  Neresinde?!!! (9. Bölüm)
Haberin Tarihi: 18.3.2022 17:26:10 - Okunma Sayısı:359 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

EĞİRDİR GÖL HAVZASI, PESTİSİTLE

MÜCADELENİN  NERESİNDE?!!!

                                   Zeki TARHAN – ANKARA

                                             DOKUZUNCU BÖLÜM

Yazı dizimizin bu bölümünde; irdelemekte olduğumuz bilimsel araştırmada kullanılan PESTİSİT’lerin bazı özellikleri ile Tarım ilaçlarının BALIK’lara etkilerini ele alacağız…

                 SUPRACİDE :  Bu organik Fosforlunun İNSEKTİSİT özelliği, 1965’te keşfedilmiştir. 1966 yılında da, J.R. Geigy tarafından üretimine başlanmıştır. Fiziksel olarak aktif maddesi renksiz ve kristal şeklindedir.  Aseton, Benzen ve Metanol’ de kolayca çözünebilir. SUPRACİDE, Lepidopterous Larvalarına karşı kullanılabilen ve sistemik olmayan bir İNSEKTİSİT‘tir. Yaprağa nüfus edebilmesi, bu PESTİSİT’in yaprak kıvrılmasına karşı kullanılmasına imkan vermektedir. Bitkilerde süratle metabolize edilir. Ancak; ELMA AĞAÇLARINA UYGULANDIKTAN İKİ HAFTA SONRA BİLE %75’i kalmaktadır.

                                                        ***

               CAPTAN : Bir FUNGİSİT olan CAPTAN bileşiğin Uluslar arası Standart Birliği (ISO) tarafından tavsiye edilen adı CAPTAN’dır. Fungisit özelliği, ilk olarak 1950’li yıllarda tanımlanmıştır. Ticari olarak; keskin kokulu, sarı, şekilsiz katı halde %93’den %95’e kadar değişen saflıkta bir Pestisit’tir. Oda sıcaklığında su içinde 0.5 ppm’den az çözünebilirken, petrol yağlarında çözünemez. BU PESTİSİT; YAPRAKLARI KORUMAK AMACIYLA KULLANILAN BİR FUNGİSİT’tir. Fitotoksit değildir. Deride iritasyona sebep olabilir.

                                                         ***

                KELTHANE: Bir AKARİSİT olan KELTHANE bileşiğin Uluslar arası Standart Birliği (ISO) tarafından önerilen adı DİCOFOL’dur. Saf maddesi, Beyaz renkli ve katıdır. Ticari olarak kahverengi viskoz yağ halindedir. Yaklaşık %80 saflıktaki bu madde pratik olarak suda çözünmez. Çoğunlukla aliphatic ve aromatic çözücülerde çözünebilir.

                                                        ***

                TARIM İLAÇLARININ BALIKLARA ETKİLERİ:

                 Değişik amaçlarla hedef organizmalara karşı kullanılan PESTİSİT’ler; DAHA ÇOK SU ALANLARINDA VE BU ALANLARA YAKIN BÖLGELERDE UYGULANDIĞINDA, SU CANLILARINA DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE ETKİ ETMEKTE VE SUDAKİ EKOLOJİK DENGEYİ BOZMAKTADIR!!!

               Pestisitler, SU EKOSİSTEMİNE değişik yollarla da geçebilirler… Bu geçiş; Pestisit bulunan kapların su kaynaklarında yıkanmasıyla, sularda bulunması istenmeyen bitki ve hayvanlarla yapılan mücadele ilaçlarının, doğrudan su ortamına tatbik edilmesiyle, ilaç artıklarının sulara dökülmesiyle veya ilaç tatbik alanlarına yapılan püskürtme ile, ilaçlarla kirlenmiş atmosferden PESTİSİT zerrelerinin çökelmesiyle, ilaç tatbik alanlarına gelen sulama ve drenaj sularıyla, İLAÇ ARTIKLARININ TOPRAKTA SÜZÜLMESİYLE VEYA TOPRAĞIN YAĞMUR SULARIYLA YIKANMASIYLA, YADA KALINTILARIN SU EKOSİSTEMİNE SÜRÜKLENMESİYLE, DOLAYLI OLARAK GERÇEKLEŞMEKTEDİR!!!

                                                     ***

           Sulara çeşitli yollarla karışan düşük yoğunluktaki birçok PESTİSİT KALINTISI’ndan, BALIKLARIN OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLENDİKLERİ VE DAVRANIŞLARINDA FARKLILIKLAR MEYDANA  GELDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR. ÖLDÜRÜCÜ OLMAYAN DOZLARIN HAYATİ ORGANLARDA BAZI PATOLOJİK SEMPTOMLAR MEYDANA GETİRDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR!!!

                                                     ***

           

NOT :

Yazı dizimizin yarın yayınlayacağımız (10)’ nuncu bölümünde; Tatlı su kaynaklarında (=Tatlı su Gölleri ) Ekonomik değeri olmayan Balıkların ortadan kaldırılması amacıyla, (= Otçul balıklar, Karnivor /Etçil Balıklar için besin maddesi olabiliyor.) Pestisit kullanımı konusu da irdelenecek…

Bu Haberi PaylaşYorum Yap