17:05:25 30 HAZİRAN "KORUYUCU AİLE GÜNÜ" 15:15:19 ISPARTA YEDAM ATÖLYE SERGİSİ AÇILDI 14:43:21 Başdeğirmen Gül Kokulu Çınarlar Vefa Konağı Sakinlerini Ziyaret Etti 14:27:17 Uluborlu Kiraz Festivalinde Aylin Cesur, “Az Kaldı” Dedi 10:01:16 Emeklilerin Bayram İkramiyeleri 2 İle 7 Temmuz Tarihleri Arasında Hesaplara Yatırılacak 09:37:33 Kuleönü Belediye Başkanlığı Kilit Parke Taşı Alacak 09:32:00 Isparta İl Jandarma Komutanlığı Bina Bakım Ve Onarım İşi Yaptıracak 09:26:46 Isparta Belediye Başkanlığı Kapalı Spor Salonu Ve Soyunma Odası Yaptıracak 17:09:36 Gül 2 Küçük Sanayi Sitesinde İlk Etabın İnşaatına Başlanıyor 16:55:01 ANKARA’DA ÇALINAN ARAÇ, EĞİRDİR’DE YAKALANDI 16:05:21 HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN! 15:21:42 Başdeğirmen: Eğitim Anlamında Ne İsterseniz Biz Varız 09:38:42 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Isparta Merkez'de 3+1 Daire İcradan Satılık 09:33:58 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şarkikaraağaç Bilim Sanat Merkezini Onarım Yaptıracak 09:28:38 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğirdir Süleyman Demirel Ortaokulunu Onarım Yaptıracak 15:23:13 AYLİN CESUR VE İYİ PARTİ TÜRKMEN YÖRÜK ŞENLİĞİNDE! 15:17:32 ISPARTA BELEDİYESİNDEN YAZ SPOR KURSLARI 13:53:58 AEDAŞ, Vatandaşları Elektrik Şebekelerine Müdahale Edilmemesi Konusunda Uyardı 11:33:05 SDÜ İle Malezya Selangor Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı 11:16:15 İKİ RESİM ARASINDAKİ FARK VE TURİZM

ANILARDA ISPARTA (24.BÖLÜM)

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,ANILARDA ISPARTA (24.BÖLÜM)
Haberin Tarihi: 25.5.2022 11:07:34 - Okunma Sayısı:308 defa okundu.

İlhan Şimşek yazdı...

BÖLÜM - 24

ISPARTA’DA ŞİFALI OTLAR

 

Bitki kültürünün içinde yer alan ot kültürü Türk insanının vazgeçemediği bir mirastır. Bu mirasın içinde geniş bir alana sahip olan ağaç türü, çiçek türü, ot türü ve tarım ürünleri günlük yaşantımızda içi içe olduğumuz değerler zinciridir.

Mutfağımızdan hiç eksik etmediğimiz ve şifa bulmak için başvurduğumuz otları Isparta halkı pek yakından tanır. Bugün papatyayı, kuşburnunu, gül hatmiyi, adaçayını, kekiği, sığırkuyruğunu, ada çayını, fesleğeni, reyhanı, böğürtleni, altın otunu ve benzerlerini Isparta pazarlarında görmek her zaman için mümkün.

Ispartalı, kışa sebze ve meyve kurutarak nasıl hazırlanıyorsa aynı şekilde kış mevsiminin getireceği hastalılardan korunmak için de şifalı bitkilerden de yararlanır. Isparta merkez, ilçe ve kasaba pazarlarında şifalı bitkilerin her çeşidine rastlamak mümkün. Isparta halkı şifalı bitkileri bildiği için yazdan onları kurutmaya başlar. Özellikle papatya, gelincik, gül, lavanta, zambak, gül hatmi, ada çayı, fesleğen, böğürtlen, kuşburnu, altın otu, sığırkuyruğu, nane gibi çeşitlerin yanında ayva yaprağı, ıhlamur çiçeği ve yaprağı, defne yaprağı, mersin yaprağı, zeytin yaprağı, kiraz ve vişne sapı, gibi çeşitler kurutularak saklanır. Bunlar yeri geldiğince gerek öksürük, soğuk algınlığı, nezle, şeker ve tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, yara ve yanık gibi rahatsızlıklarda şifa bulmak amacıyla çay gibi içilir.

Yukarıda saydıklarımız ve unuttuğumuz birçok kültür ürünleri köylümüz için para getirici yönüyle de değerlendirilmekte. Köylülerimizin topladıkları bu ürünler sebze pazarlarında halka satışa sunulmakta. Dolayısıyla Ispartalı gül, lavanta çiçeklerinin parfüm sanayisinde değerlendirilerek ekonomisine yaptığı katkının yanında bu tür bitki kurularından da para kazanmasını bilmekte.

Kuyucak’ın lavantası, Sütçüler’in kekikleri, her yerde yetişen Isparta gülleri Ispartalıya nasıl para kazandırıyorsa Ispartalı köylü vatandaşımız da şifalı otlar ve bitkiler sayesinde şifalı bitkiler kültürünü oluşturarak önemli bir yer tutmasını bilmiştir.

Dedik yine deriz, Ispartalı ekmeğini taştan çıkarmasını bilir.

- İlhan ŞİMŞEK

Bu Haberi PaylaşYorum Yap