15:15:19 ISPARTA YEDAM ATÖLYE SERGİSİ AÇILDI 14:43:21 Başdeğirmen Gül Kokulu Çınarlar Vefa Konağı Sakinlerini Ziyaret Etti 14:27:17 Uluborlu Kiraz Festivalinde Aylin Cesur, “Az Kaldı” Dedi 10:01:16 Emeklilerin Bayram İkramiyeleri 2 İle 7 Temmuz Tarihleri Arasında Hesaplara Yatırılacak 09:37:33 Kuleönü Belediye Başkanlığı Kilit Parke Taşı Alacak 09:32:00 Isparta İl Jandarma Komutanlığı Bina Bakım Ve Onarım İşi Yaptıracak 09:26:46 Isparta Belediye Başkanlığı Kapalı Spor Salonu Ve Soyunma Odası Yaptıracak 17:09:36 Gül 2 Küçük Sanayi Sitesinde İlk Etabın İnşaatına Başlanıyor 16:55:01 ANKARA’DA ÇALINAN ARAÇ, EĞİRDİR’DE YAKALANDI 16:05:21 HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN! 15:21:42 Başdeğirmen: Eğitim Anlamında Ne İsterseniz Biz Varız 09:38:42 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Isparta Merkez'de 3+1 Daire İcradan Satılık 09:33:58 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şarkikaraağaç Bilim Sanat Merkezini Onarım Yaptıracak 09:28:38 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğirdir Süleyman Demirel Ortaokulunu Onarım Yaptıracak 15:23:13 AYLİN CESUR VE İYİ PARTİ TÜRKMEN YÖRÜK ŞENLİĞİNDE! 15:17:32 ISPARTA BELEDİYESİNDEN YAZ SPOR KURSLARI 13:53:58 AEDAŞ, Vatandaşları Elektrik Şebekelerine Müdahale Edilmemesi Konusunda Uyardı 11:33:05 SDÜ İle Malezya Selangor Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı 11:16:15 İKİ RESİM ARASINDAKİ FARK VE TURİZM 10:00:19 Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğirdir Gülpembe Anaokulu Onarım İşi Yaptıracak

DULUPÇU HOCAMIZIN DEMİREL’İ ANMA DEĞERLENDİRMESİ…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,DULUPÇU HOCAMIZIN DEMİREL’İ ANMA DEĞERLENDİRMESİ…
Haberin Tarihi: 21.6.2022 18:00:19 - Okunma Sayısı:144 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı...

DULUPÇU HOCAMIZIN DEMİREL’İ ANMA DEĞERLENDİRMESİ…

                              Zeki TARHAN – ANKARA

           BABA’nın adını taşıyan SDÜ’nün Rektör Yardımcısı İktisatçı bilim insanımız Prof. Dr. Murat Ali DULUPÇU hocamızın, DEMİREL’ in 7. Ölüm yıldönümü anma etkinlikleri çerçevesinde, SDÜ’ de düzenlenen AÇIK OTURUM’ un düzenlenmesi ve eşgüdümünde büyük emeği geçmişti.

           İşte bu bağlamda, biz de sevgili DULUPÇU hocamızın duygu ve düşüncelerini alarak, bir değerlendirme yapmasını istedik…

                                                     ***

           İslamköy’de  Anıtmezardaki anma töreninin, her zamankinden daha kalabalık olduğunu ve bu yüzden de SDÜ’ deki programın gecikmeli olarak yapıldığını dile getiren DULUPÇU hocamız, Ankara’ dan gelen misafirlere ufak bir yemek ikramı yapıldığını söylüyordu.

         Zafer ÇAĞLAR’ın moderatörlüğünde ve 10 hemşerimizin konuşmacı olarak katıldığı, “Hemşerilerinin gözünde DEMİREL” konulu etkinliğin mimarı ve ilk fikir babası ise, Rektör hocamız Prof. Dr. İlker ÇARIKÇI idi. Bir şey dikkati çekmişti; 10 konuşmacının hepsi erkekti. Halbuki toplumumuzun yarısı erkek yarısı kadındı. Erkek sayısı (1) eksiltiliyor ve yerine bir kadın konuşmacı olarak Günseli hanımın katılımı sağlanmıştı.

                                                   ***

         …Ve etkinlik başlamıştı… “Ağırlıklı olarak DEMİREL KLİBİ hazırladık” diyordu DULUPÇU hocamız.  Araya Pandemi süreci de girmişti ve insanlar DEMİREL’ i özlemişti… “Demirel’ in etkisi, sevgisi Isparta’ da devam ediyor…Anekdotlarla DEMİREL’ i anmak, gençlere anlatmak lazım. Google’ dan bulamayacağımız anılar anlatılıyor… ( Z ) kuşağı, Video izlemeyi seviyor… Gençleri etkileyecek 10 dakikalık kısa bir DEMİREL videosu hazırladık. Ve etkinlik iki saati aşmıştı…”

                                                   ***

         Prof. DULUPÇU, SDÜ’ nün 1992’ de kurulduğunu anımsatıyor ve “bu sene 30.yılını kutluyoruz” diyordu… Öğrencilerle “30.yıl Logosu” tasarlandığını, 4 Logodan birinin, yine öğrencilerin oylarıyla birinci gelenin seçildiğini, bu Logonun Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesinde sergilenmek üzere, DEMİREL VAKFI adına Nihan hanıma takdim ettiklerini söylüyordu…

                                                ***

          … Ve DULUP DAĞI / DULUP YAYLASI muhabbeti… Murat Ali hocamızın soyadı; DULUPÇU idi. DULUPÇU hocamızdan; yöremizde DULUP Dağı ve DULUP yaylası olduğunu öğreniyorduk. Ben de; “nerede bu dağ, nerede bu yayla?” diye soruyordum. Bulmakta epey zorlandım. Göller Yöremiz ve İç Batı Anadolu’nun Turizm Elçisi, Dağcı Çetin MEYDAN hocamız imdadıma yetişti… İşte DULUP DAĞI ve DULUP YAYLASI:

            2033 metre yükseklikte, Eğirdir’ in Yuvalı Köyü ile Eğirdir’ in Bağıllı Köyü, Eğirdir’ in Akdoğan / Sipahiler Köylerinden oluşan 4 Köyün tam ortasındaydı Dulup Dağı / Dulup Tepesi ve de Dulup Yaylası.

           …Ve DULUP sözcüğünün sözlük anlamı da; Asılarak eğrilmeye hazırlanmış yün yada pamuk anlamına geliyor. Bir başka anlamı da; kırkılmış, taranmış keçi kılı. Yumak, Hallaç anlamları da var.

                                                ---- 0 ----

           

    

                                                   

Bu Haberi PaylaşYorum Yap