Türk Polisi 174 Yaşında... 

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Türk Polisi 174 Yaşında... 
Haberin Tarihi: 10.4.2019 13:12:59 - Okunma Sayısı:375 defa okundu.

Türk Polis Teşkilatımızın 174. Yıl dönümü kutlanıyor

Türk Polisi 174 Yaşında... 

Türk Polis Teşkilatımızın 174. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlanıyor.

Türk Polis Teşkilatımızın 174. Yıldönümü ve 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri kapsamında Eğirdir İlçe Emniyet Müdürü İsmail Karasakal tarafından Atatürk Anıtı'na Çelenk sunuldu. Çelenk sunma törenine Kaymakam Abdullah Akdaş, Belediye Başkanı Veli Gök, daire müdürleri ve emniyet mensupları katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından İlçe Emniyet Müdürü İsmail Karasakal ve Emniyet personeli, Kaymakam Abdullah Akdaş'ı ve Belediye Başkanı Veli Gök'ü makamlarında ziyaret ettiler.


TÜRK POLİS TEŞKİLATI'NIN TARİHÇESİ...

Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 174. yılı kutlanıyor. Türkler'de kamu düzen ve güvenliği işleri Subaşılar tarafından belli yasalara uygun olarak yürütülmüştür. Oğuz Han'ın Oğuz Türesi, Cengiz Han'ın Uluğ Yasası, Timur'un Tüzükkatı o devirlerin belli başlı hukuk kuralları örnek olarak gösterilebilir.

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul'da kuruldu. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilat olarak işlevini devam ettiriyor. İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir genel müdürlük olan teşkilat merkezde daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir.

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı 10 Nisan'da kurulduğu için 10 Nisan'ı her yıl Polis Günü olarak kutlar içerisinde bulunduğu hafta ise Polis Haftası olarak anılır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve 81 ilde teşkilatlanmış olup konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap