11:50:12 Altınyıldız Classics 4’ncü Isparta’nın Enleri Halk Oylaması Başladı 11:44:51 Prof. Dr. Süleyman Kodal: “MAREM’in Boğazova’daki Arazilerinin Tarım Dışı Faaliyetlerde Kullanılmasını, Hatta Araştırma Ve Eğitim Dışı Çalışmalarda Kullanılmasını Doğru Bulmuyorum." 11:31:29 Prof.Dr. Doğan Atay; "Köylümüz; Toplu Konut Yapılacak Alanlarda Taşına, Toprağına, Suyuna Sahip Çıkıyor!!!" 11:20:28 Eğirdir Fidanlığının Kurucusu, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Bedestenci, MAREM’e Ve Boğazova’ya Sahip Çıkıyor… 17:46:26 Türkiye’nin Son Başbakanı Binali Yıldırım'a SDÜ'den "Fahri Doktora" Payesi 17:31:40 SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ISPARTA'DA 17:24:42 KAYMAKAM ADEM ÇELİK’İN VERGİ HAFTASI MESAJI 17:02:07 Vergi Haftası Kutlanıyor 16:39:07 Eğirdir Belediyesine Ait Rüyapark'taki Hayvanların Satışı Yapıldı 15:54:02 Turizm Fakültesi Öğrencileri "Dünya Rehberler Günü"nü kutladı 11:31:33 İyi Parti İlçe Kongresi 29 Şubat'ta Yapılacak 11:14:33 Hacı Zeynep Erdoğmuş Vefat Etti 11:11:41 Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Kaya: "Biz Toki Yapımına Değil,Tarım Arazilerinin Katledilmesine Karşıyız." 16:00:38 ETUDOSD GÜNÜBİRLİK GEZİ DÜZENLEYECEK… 14:35:13 Kaymakam Adem ÇELİK Başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı 14:11:31 Milletvekili Cesur’un İktidara Uyarısı: “Halk Sizi Diskalifiye Edecek” 12:44:57 MHP Eski İl Başkanı İsa Yalçın Gazetemizi Ziyaret Etti 12:29:36 Eğirdir Bot Tim Komutanlığı Göz Açtırmıyor 12:08:57 Başdeğirmen: “Isparta Belediyesi İtfaiyesi Olarak Bölgede İyi Bir Altyapıya Sahibiz” 10:34:14 BAKA’dan ‘Hayallerimiz Uçuşa Geçiyor Projesi’ne Destek

Toplumda Şiddet Olayları

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Toplumda Şiddet Olayları
Haberin Tarihi: 3.9.2019 14:30:40 - Okunma Sayısı:1434 defa okundu.

Hasan ÖZBEK yazdı...

TOPLUMDA ŞİDDET OLAYLARI

Son senelerde toplumumuzda şiddet olayları çoğaldı.

Ünlü romancı: YAŞAR KEMAL

“Kadın olmak, çocuk olmak, ağaç olmak ve sokak hayvanı olmak” zorlaştı diyor. Tüm bu canlılara neden şiddet uygulanıyor? Önce bunu göz önüne almamız lazım.

Türkiye’nin kanayan yarası kadın cinayetleri, çocuk istismarları ve ağaç katliamları gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Küçük yaşta kız çocukları bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da evlendiriliyor. Hatta para ile satılıyor. Kız çocukları baba ve dedesinin ayaklarını yıkıyor. Ben bir köylü çocuğu olduğum için bu duruma şahit oldum. Kadınlar kocasının ve diğer erkeklerin ayaklarını yıkıyorlar. Erkek çocukları daha itibar görüyorlar. Halbuki kadın her alanda başarılıdır. Kadına hayatının her alanında özgüven vermelidir. Ben kadın güzeldir sözüne katılmıyorum. İnsan güzeldir.

Rahmetli babam, “selam verirken gülerek selam verin” derdi. Toplumda gülmeye ve selama ihtiyacımız var. Geçmiş kadın liderleri iyi anlamak ve kadının toplumdaki yerini anlatmak lazımdır. İnsana önce kadının iyi anlatılması lazım. Kadın da kendini iyi anlatması lazımdır.

“BOŞ ÇUVAL DİK DURMAZ”

  1. yüzyılda neden toplumda bu şiddet olayları cereyan ediyor. Bunun önü nasıl alınır:

Ülkemizde halen erkek egemenliği hüküm sürüyor. Emniyet olarak önceden gerekli tertibatı almalıyız. ‘Biz de köprü yıkıldıktan sonra tertibat alınır’ Türkiye’de her ilde kadına karşı şiddet olaylarında bir kadın savcı olmalıdır. Kadın korkuyor, maddi durumu iyi olmadığı için muhakemeyi veremiyor. Bu hususta Türkiye’de baroların iyi çalışması lazım. Hayat devam ediyor diyoruz ama korku içinde devam ediyor.

Tabi ki eğitim çok önemli. Hiçbir kadın 4 duvar arasına sokulmamalıdır. Tüm kurumlarda görev almalıdırlar. 82 milyon ülkemizde kadına, çocuğa, ağaca karşı saygılı olmalıyız. Sevmeyi, sevilmeyi, saygıyı, hoşgörüyü tüm toplum olarak gerçekleştirmeliyiz. Kadına bakış çok önemlidir. 10 ayda 2 bin 900 kadın öldürüldü ise geçmişimizi iyi tahlil etmemiz lazım. Mustafa Kemal Atatürk Avrupa ülkelerinden önce kadına seçme-seçilme hakkı verdi. İstiklal Savaşında erkekler gibi cephede savaşıp mermi taşıdılar. Bu toplumun yarısı kadındır. Her erkeği doğuran kadındır. Sen çocuğunun yanında eşinin nasıl öldürüyorsun. Hiç annen aklına gelmedi mi?

Bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığına çok büyük görevler düşüyor. Her Cuma hutbesinde şiddet olaylarından bahsedilmesi lazımdır.

Küçük yaşta bizim mahalledeki cami hocamız minareden şöyle seslendi:

“Çocuklar, bağırmayın, yaramazlık yapmayın, mahalle sakinlerini rahatsız etmeyin” demişti.

Bu toplum neden bu durumlara düştü.

İnşallah Emine Bulut’lar bir daha ölmez. Yarının ümitleri, fidanları, çocukları istismara uğramaz. Menfaat uğruna ağaç ve sokak hayvanları öldürülmez ve kesilmez.

“Millet olarak sağduyulu, başkalarını düşünen bir milletimiz”

Bu Haberi PaylaşYorum Yap