2020 Eğirdir Etkinlik Takvimi Belirlenmesi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,2020 Eğirdir Etkinlik Takvimi Belirlenmesi
Haberin Tarihi: 18.9.2019 11:51:24 - Okunma Sayısı:2782 defa okundu.

Tutap Eğirdir Temsilcisi Mehmet Demirel yazdı...

2020 Eğirdir Etkinlik Takvimi Belirlenmesi

Eğirdir’de yapılmış ve sürekliliği olan etkinliklerde emeği olan başta Eğirdir Belediyemize ve Kaymakamlığımıza teşekkür ederiz.

Etkinlik kapsamında yapılan, festival, yarışma vs faliyetler ilçe ekonomisine ciddi katkı sağladığı gibi ilçemizin ulusal ve uluslararası platformlarda reklamının da yapılmasına katkı sağlamaktadır.

Spor, sanat ve kültürel değeri olan bu etkinlikler aslında turizm çeşitlendirmesidir. Turizm penceresinden baktığımızda “ yüksek sezon ve düşük sezon “ olarak yılı iki bölümde incelenebilir.Yapılması planlanan etkinlikleri bu iki ana bölümde dizayn etmek her aya bir etkinlik yapmak adınakatkı sağlayacaktır.

Turizm sektörünün paydaşları olan işletmelerimiz bu etkinliklerde en verimli dönemlerini yaşamaktadırlar. İşletmelerimiz verimli çalışmaları demek, istihdam demek, ekonomiye katkı sağlamak demektir.

Turizm ve etkinlik faliyetlerinin çeşitliliği ve sürdürülebilir hal alması ve bunun her ay her dönem verim alması beklenen ve özlenen durumdur. Bu sayede sezon iki bölümde incelenmekten çıkacak on iki ay verimli sezon halini alacaktır.

Beklenen ve özlenen seviyeye gelene kadar geçen sürede yapılan etkinlik dönemlerini inceleyelim:

Yüksek Sezon olarak adlandırdığımız dönemlerimiz;

Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos, Aralık-Mart arası

( Mevsimsel duruma göre Davraz Kayak Sezonu )aylarımızdır. Etkinliklerin çoğu bu aylarda yapılmaktadır.

Düşük Sezon olarak adlandırdığımız dönemlerimiz;

Eylül, Ekim, Kasım, Mart ve Nisan aylarımızdır.

Etkinliklerde, mevsimin, hava şartlarının, etkinlik dalının yapılacağı mekansal durumu göz önüne alarak, kapalı mekan içerisinde yapılacak olan etkinliklerin düşük sezon aylarına çekilmesinin, diğer etkinliklerin planlanmasının yapılmasının daha doğru olacağını düşünen ve savunanlardanım. Bu düşüncem Turizm sektörü içinden aktif bulunmamdan kaynaklanmaktadır.

Mayıs-Haziran ayları Gül Hasat Sezonu olması sebebi ile Eğirdir ve Isparta bölgesi yurt içi ve yurt dışından konaklayan veya günübirlik ciddi bir misafir ağırlamaktadır. Bu aylarda başka bir etkinliğe gerek yoktur. Belki bu aylarda Gül temalı etkinliklere destek amaçlı küçük etkinlikler eklenebilir.

Temmuz-Ağustos ayları arasında Lavanta Hasat dönemi olması sebebi ile yurt içi ve yurt dışından bölgeye ciddi bir misafir gelmektedir. Hatta Lavanta dönemi bölgemizin en yüksek verim sağladığı ay olma unvanına sahiptir. Bu yıl konaklayan ve günü birlik misafir ağırlama sayısında zirve yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda Sorkuncak Köyümüzdeki Lavanta Bahçemizin aktif faliyete geçmesi ile bu sayı ikiye katlanacağı düşüncesindeyim. Bu ay içinde de Lavanta temalı destekler mahiyette küçük etkinlikler eklenebilir. Bunun dışında başka temalı etkinliklerin yapılması bölgede aşırı yoğunluğa ve arz taleplere cevap verememeye, ilçemizin olumlu imajımızın zarar görmesine sebep olabilir. Bu aynı zamanda misafirlerin bölgeye gelmemelerine veya konaklama yapmadan gitmelerine sebep olmaktadır.

Örneğin; Sorkuncak Uçurtma şenliğini Nisan ayında, Triatlon yarışlarını Eylül ayında, Briç Festivalini Nisan veya Ekim ayında planlamak daha verimli olacaktır.

Bu takvimin oluşturulmasında sektörel paydaşların ve yerel yönetimlerin ortak istişare toplantısı yapmalarında ve karar almalarında pozitif sonuç doğacaktır.

Birlik ve Beraberlik düşüncesi ile Eğirdir’imize katkı sağlamak, Yerel Yönetimlere destek olmak gerekir.

Eğirdir her şeyin en iyisine en güzeline layıktır.

Her şey Eğirdir için, her şey Turizm için…

Saygılarımla

Mehmet Demirel

Eskiciler Konağı Nis Otel Müdürü

Tutap Eğirdir Temsilcisi

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap