Komandolar Eğitimlerine Eğirdir’de Devam Ediyor

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Komandolar Eğitimlerine Eğirdir’de Devam Ediyor
Haberin Tarihi: 9.10.2019 19:46:48 - Okunma Sayısı:1260 defa okundu.

Düşmanın korkulu rüyası haline gelen Türk ordusunun en önemli unsurlarından komandolar, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında eğitim görüyor.

KOMANDOLAR EĞİTİMLERİNE EĞİRDİR’DE DEVAM EDİYOR

Türkiye ve yurt dışında düzenledikleri operasyonlarla düşmanın korkulu rüyası haline gelen Türk ordusunun en önemli unsurlarından komandolar, Dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinin verildiği birlikler arasında yer alan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında, çok çetin bir eğitim görüyor.
Komandoların yerli silah ve mühimmat ile yaptığı operasyonel faaliyetler ise göz doldurdu.
Günümüz muharebe ortamının yiğit savaşçıları, mavi bereli komandolar, eğitimlerine yuvaları olan gözbebeğimiz Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında devam ediyor.


DÜNYANIN EN ZORLU ASKERİ EĞİTİMİ…
Dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinin verildiği birlikler arasında yer alan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi’nde komandolar eğitimlerini; çok yönlü olarak her türlü tehdit ortamına hazırlıklı olacak şekilde, hava ve arazi şartlarına, yılmadan, yorulmadan, en üst seviyedeki görev bilinci ile sürdürüyor.
Türkiye ve yurt dışında düzenledikleri operasyonlarla düşmanın korkulu rüyası haline gelen Türk ordusunun en önemli unsurlarından komandolar, operasyonel faaliyetler öncesi zorlu bir eğitim sürecine tabi tutuluyor.


6 KATEGORİDE 127 ZORLU PARKUR…
Komandolar, Karaburun Özel Eğitim Merkez Komutanlığında içinde su, kara, dağcılık olmak üzere 6 kategoride 127 zorlu parkurda, psikolojik dayanıklılıklarını en üst seviyeye çıkaracak şekilde eğitim görüyor. Konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimde mavi bereli komandolar, dikenli tel altında sürünme, muhabere ortamından yaralı taşıma, tazyikli su altında kütük taşıma ve yanan bir suyun altından dalış yaparak geçti. Gerçeğini aratmayan eğitimlerde, komandoların verilen sürede parkurları tamamladıkları görüldü.


ÖZEL ENGEL PARKURU…
Sabahın erken saatlerinde başlayan eğitimlerde komandolar, özel engel parkurunda ise fiziki beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, cesaretlerini kırılmaz seviyeye getirmek amacıyla, sallanan toplar arasından dengeli ve hızlı şekilde geçiş, ahşap kuleye tırmanma ile 3 bölümden oluşan file engelinden sürünerek ve yürüyerek geçti.


76 METRE YÜKSEKLİKTE EĞİTİM…
Eğirdir Gölü kenarına 2002 yılında Türk mühendisler tarafından inşa edilen 76 metre uzunluğundaki çok maksatlı kule de zorlu eğitimlerin verildiği yerler arasında yer alıyor. Komandolar kulenin 46 metrelik bölümünden ‘kaplan',‘örümcek', 'kalça' adı verilen yöntemlerle iniş yapıyor. Bu inişler mavi berelilerin muhabere ortamında ya da bir bölgeye yapılan operasyonda bölgeye hızlıca ve etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlıyor. 76 metreden gerçekleşen ‘helikopter' yöntemiyle de komandoların operasyon noktasına helikopterle hızlı ve güvenli şekilde inişi hedefleniyor. Tam teçhizatlı tırmanma eğitimlerinin de verildiği kulede komandolar, metrelerce yüksekliğe tırmanarak operasyon ortamında karşılaşacakları engelleri geçebilme yeteneğini kazanıyor. Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi’ndeki eğitimlerle komandoların, cesaret ve öz güvenlerinin gelişmesi, muharebe stresine alışması, yükseklik korkusunu yenmesi, güçlü bir iletişimin yanı sıra dağcılık yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.


SIZMA PARKURU…
Komandolar, her türlü sese alışkanlık ve ateş altında ilerleme yeteneklerini geliştirmek için sızma parkurundan geçiyor. Üzerlerinden geçen binlerce merminin altında sürünerek ilerleyen komandoların bu zorlu eğitiminde alana döşenmiş patlayıcılar da geçiş anında yüksek bir sesle patlıyor. Tam bir savaş provasını andıran parkurda, patlama alanlarına yakın bölgeden geçtikten sonra mevziiye ulaşan komandolar, eğitmenlerinin taarruz emriyle de düşman saflarına giriş yapıyor.
Buradaki eğitimlerinin ardından yine sızma yeteneklerini geliştirmek için öğretmenleri eşliğinde dağlık arazideki sızma parkuruna geçen komandolar, bulundukları doğa koşullarına uygun şekilde kamufle oluyor, kendilerine önceden bildirilen koordinatlara dağlık arazide ilerliyor. Yeşillik alandaki doğayla bütünleşen, adeta gözün göremeyeceği kılığa bürünen komandolar, belirtilen koordinatlara ulaştığında ise uzun menzilli silahlarıyla siper alıp, düşmanı hedef menziline alıyor.
Komandolar, meskûn mahallerde en iyi şekilde muhabere ederek, düşmanlarını en kısa sürede etkisiz hale getirebilmek için öğretmenleri gözetim ve kontrolünde de eğitim alıyor. Bu eğitimlerde, ani baskın yapan ekipler önce belirtilen alanları adeta sise boğuyor. Ardından kontrollü şekilde ilerleyen komandolar, evlere girerek terörist kılığındaki düşmanları etkisiz hale getiriyor. Kalkan eşliğinde diğer evleri kontrol eden komandolar, kendilerine ateş açılması durumunda güvenli bölgeye geçerek karşılık veriyor.


HELİKOPTERDEN SERİ İNİŞ EĞİTİMİ…
Komandoların bir diğer eğitimi ise helikopterden seri inişler. Havalanan helikopterde belirtilen alana getirilen komandolar, yaklaşık 25 metrelik yükseklikten aşağı sarkıtılan halatlarla seri inişler gerçekleştiriyor. Her inen komando, bölgelerini kontrol ederek güvenliği sağlıyor. Yine helikopter içerisinde mavi berelilere öğretmenleri tarafından uzun menzilli silahlarla atış eğitimi veriliyor. Mavi bereliler meskûn mahal eğitimleri kapsamında, hareketli şekilde 10, 15, 20 ve 25 metreden, önce MPT 55 silahıyla, daha sonra tabancalarıyla belirlenen hedefleri vuruyor.


YERLİ SİLAH VE MÜHİMMAT KULLANILIYOR
Komandolar, meskûn mahal baskını ve atış eğitimlerinde yerli silah MPT 55 ve KNT 76 silahlarını kullanıyor. Üzerinde Türk Bayrağının bulunduğu yerli silahla komandoların eğitimlerdeki gösterdiği başarı ise göz dolduruyor.

Bu Haberi Paylaş


 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
 • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap