Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor
Haberin Tarihi: 15.10.2020 14:55:43 - Okunma Sayısı:1930 defa okundu.

Denetim esnasında, perakende balık satış yerleri, su ürünleri işleme tesisleri ve avcılara su ürünleri yasakları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor

Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisleri tarafından özelikle Eğirdir Gölü başta olmak üzere su ürünleri avlak sahaları, limanlar, balıkçı barınakları ve karaya çıkış noktalarında Eylül ayında 39 adet işleme ve değerlendirme tesislerinde, 2 adet perakende balık satış yerleri, süpermarket ve semt pazarlarında 27 adet olmak üzere ilimiz genelinde eş zamanlı olarak toplam 68 adet su ürünleri denetim ve kontrol gerçekleştirildi.

Su ürünleri avcılığına ilişkin düzenleme ve denetim yapma yetki ve sorumluluğu 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile Tarım ve Orman Bakanlığına verildi.

Bu kapsamda su ürünleri avcılık faaliyetinde bulunacak avcılara boy, yer, zaman ve av araçları yönünden uymaları zorunlu olan düzenlemeler getirilmiştir.

Genel av sezonunun açılmasıyla birlikte su ürünlerinin korunması, sürdürülebilir olması ve yasadışı su ürünleri avcılığında caydırıcılığın sağlanması amacıyla getirilen yeni düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması için, içsular, karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları, toptan ve perakende satış yerlerinde denetimler yapıldı.

Söz konusu denetimler doğrultusunda İl Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisleri tarafından İlimizde özelikle Eğirdir Gölü başta olmak üzere su ürünleri avlak sahaları, limanlar, balıkçı barınakları ve karaya çıkış noktalarında Eylül ayında 39 adet işleme ve değerlendirme tesislerinde, 2 adet perakende balık satış yerleri, süpermarket ve semt pazarlarında 27 adet olmak üzere ilimiz genelinde eş zamanlı olarak toplam 68 adet su ürünleri denetim ve kontrol gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde mevzuata uygunluk incelenmiş ve tüketicilerin güvenilir deniz ürünlerine ulaşımının sağlanması amaçlanmıştır.

Denetim esnasında, perakende balık satış yerleri, su ürünleri işleme tesisleri ve avcılara su ürünleri yasakları hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap