19:33:56 Davraz Turizm Merkezi’nde Kış Şenlikleri Düzenlendi 19:27:36 MHP Eğirdir İlçe Teşkilatı'ndan Musluktan Su Yerine Çamur Akması Sorunu Hakkında Çözüm Önerileri 11:08:37 YAŞAR YILMAZ VEFAT ETTİ 10:49:12 BAKA 2022 Yılı Ocak Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Davraz’da Yapıldı 10:40:15 TÜRSAB İzmir Bölgesinden Eğirdir Çıkarması 10:21:34 Burdur Belediye Başkanlığı 6 Adet Taşınmazı (Dükkan Ve Büfe) Kiraya Verecek 10:15:46 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Şarkikaraağaç'da 3 Katlı Bina Mahkemeden Satılıktır 09:59:45 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü İcradan Satılık 3.300 Adet Gözlük Camı 20:37:07 Eğirdir'de Futsal Heyecanı Sona Erdi 17:19:22 Gruplar Halinde Dolaşan Başıboş Köpekler Mahalleliyi Tedirgin Ediyor 16:32:21 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ (2. Bölüm) 16:19:17 Başkan Başdeğirmen’den, Öğrencilere Yarı Yıl Hediyesi 15:02:26 AHMET ARMUTOĞLU’NDAN KARNE MESAJI 14:46:11 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTABIN KRİTİĞİ 14:43:33 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Keçiborlu'da 4.150 M² Tarla İcradan Satılık (Çoklu Satış) 14:43:25 Usta Sanatçı Müfit Can Saçıntı, Yeni Oyunu "İtiraz Ediyorum" İle Isparta'ya Geliyor! 14:36:44 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü 14:29:45 Eğirdir İcra Dairesi Müdürlüğünce Eğirdir'de 144 M² "İki Katlı Ahşap Yapı" İcradan Satılık 12:42:56 Milletvekili Cesur'dan Akın'a kutlama mesajı 12:40:13 EĞİRDİR’DE OKULLARDA KARNE SEVİNCİ YAŞANDI

SUDAK ÖNCESİ EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,SUDAK ÖNCESİ EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI
Haberin Tarihi: 2.12.2021 17:55:55 - Okunma Sayısı:280 defa okundu.

Zeki Tarhan Yazdı

SUDAK ÖNCESİ EĞİRDİR GÖLÜ BALIKLARI

                                                      Zeki TARHAN – ANKARA

             Eğirdir Gölüne henüz yırtıcı balık / Etçil SUDAK aşılanmamıştır. 1952’ yılının temmuzunda, Ord. Prof. Dr. Curt KOSSWIG, bir şeyi itiraf ediyordu; “…Türkiye’ nin mühim gölleri hakkında, bazı aydınlatıcı malûmat verildiği halde, Eğridir Gölü hakkındaki bilgilerinin mufassal” olduğunu, yani; tafsilatlı, izahlı, geniş malûmatlı, kısımlara ayrılıp anlatılmış vaziyette olduğunu ifade ediyordu…

              KOSSWIG’ e göre, göllerin önemi; “birinci derecede balıkçılık bakımından gösterdikleri / gösterebildikleri VERİMLİLİK” ti. Bakın, burada KOSSWIG; verimlilikten ne anlaşılması gerektiğini, yani verimlilik sözcüğünden neyin kastedildiğini şöyle anlatıyordu: “…Muayyen bir gölün arz ettiği ve insan tarafından değiştirilmeyen şartlar altında, NE KADAR KİLO BALIĞIN TUTULABİLECEĞİDİR.”  Tabii şartlar altında, bir göldeki balık miktarının, gölde kendiliğinden teşekkül eden balık gıdasının miktarına bağlı olduğunu da özellikle belirtir.

                                                               ***

              KOSSWIG, “Eutrof göl” ile “oligotrof göl” tanımlarını bakın nasıl yapıyordu: “… Göl derin olduğu taktirde, dibe az miktarda ışık nüfuz eder. Böylece göllerin dibi, nebatsız kalacağından ancak yırtıcı, veyahut ta gölün dibinde çamurlarla geçinmekte olanların yaşaması kabil olur. Derin olmayan ve ışığın dibine kadar nüfuzuna müsait bir göldeki nebati prodüksiyon, gıda elemanları kâfi olduğu taktirde, pek çoktur. Bu gibi göllere “EUTROF GÖLLER” denir. Buna mukabil, derinlikleri ışıksız olan göller de ihtiva ettiği su miktarına nazaran, yalnız mahdut bir bölgesi ışığın tesiri altında kaldığından ve meydana getirebildikleri organik madde, nispeten az olduğundan, “OLİGOTROF GÖL” namını alırlar.”

                                                             ***

              …Ve sanki CURT KOSSWIG; “…Her ne zaman bir göldeki organik prodüksiyon büyük ise, (EUTROF GÖLLER) göldeki çürümeler de o kadar fazla olur. Buna mukabil, derinlikleri ışıksız olan göller de ihtiva ettiği su miktarına nazaran, yalnız mahdut bir bölgesi ışığın tesiri altında kaldığından ve meydana getirebildikleri organik madde, nispeten az olduğundan, OLİGOTROF GÖL namını alırlar.”

                    YARIN : EĞİRDİR GÖLÜ, MENBALARLA MI BESLENİYOR?

Bu Haberi PaylaşYorum Yap