SAREM 'Türkiye'de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği'nde stand açtı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,SAREM 'Türkiye'de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği'nde stand açtı
Haberin Tarihi: 30.4.2019 11:59:40 - Okunma Sayısı:1380 defa okundu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, SAREM standını ziyaret etti

SAREM 'Türkiye'de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği'nde stand açtı

İzmir'de 'Türkiye'de Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği' Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Dr. Viorel Gutu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile (FAO-SEC) işbirliğinde hazırlanan "Biodiversity of Turkey: Contribution of Genetic Resources to Sustainable Agriculture and Food Systems" başlıklı kitabın lansmanı için İzmir Balçova'da gerçekleştirilen “Biyoçeşitlilik Özel Etkinliği”nde Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM) de stand açtı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan KAYACAN ve beraberlerindeki heyet SAREM standını ziyaret ederken,  Bakan PAKDEMİRLİ ve beraberindekilere tıbbi sülük kokonunun açılımı canlı olarak gösterildi.

 

"BİYOÇEŞİTLİLİĞİN YOK, OLMASI HAYATIN YOK OLMASIDIR"

İzmir'de "Türkiye'de Biyoçeşitlilik" etkinliğinde konuşan Bakan Pakdemirli,  dünya çapında biyolojik çeşitlilikte endişe verici bir düşüş gözlenmesine rağmen Türkiye'nin karasal ve sucul sistemlerinin Avrupa'nın en az kirli habitatları arasında yer aldığını belirtti. 

Türkiye'nin biyoçeşitlilik açısından dünyanın şanslı ülkeleri arasında olduğunu, bu zenginliği gelecek nesillere aktarmak için Bakanlık olarak yoğun çaba sarf ettiklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, doğaya rağmen değil, doğayla birlikte yaşamın şekillendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kırsal kalkınmayı, tarımı, ormancılığı ve hayvancılığı bu bilinçle geliştirdiklerini vurgulayan Pakdemirli, biyoçeşitlilik kaybının ekosistemlerin verimliliğinin de kaybı anlamına geldiğinin altını çizdi.

"BİYOÇEŞİTLİLİK HAYATTIR"

Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Biyoçeşitliliğin yok olması hayatın yok olmasıdır. Bunun için düzenlediğimiz etkinlikte sloganımızı 'biyoçeşitlilik hayattır' olarak belirledik. Dünya çapında biyolojik çeşitlilikte endişe verici bir düşüş gözlenmesine rağmen ne mutludur ki Türkiye'nin karasal ve sucul sistemleri, Avrupa'nın en az kirli habitatları arasında yer almaktadır. Benzer şekilde ticari gübreler ve kimyasalların sınırlı kullanımı nedeniyle tarım topraklarımız da Avrupa'nın en az kirletilmiş toprakları arasındadır. Üç kıtanın birleşme noktasında yer alan ülkemiz, biyolojik çeşitlilik açısından küçük bir kıta gibidir. Tarım, orman, dağ, bozkır, sulak alan, kıyı ve deniz ekosistemlerine ve bu ekosistemlerin farklı formlarına ve farklı kombinasyonlarına sahiptir.

Avrupa kıtasının tamamında bulunan tür sayısı 12 bin 500 civarındayken ülkemizde tanımlanmış tohumlu bitki türü sayısı 9 binin üzerinde, tür ve tür altı takson sayısı ise 11 bin civarındadır. Sahip olduğu bitki türlerinin üçte biri endemik olan Anadolu coğrafyası, fauna açısından da bulunduğumuz kuşak itibarıyla oldukça zengindir." 

120 BİN TOHUM ÖRNEĞİ KORUNUYOR

Türkiye'deki biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini aktaran Pakdemirli, 2 tohum gen bankasında yaklaşık 120 bin tohum örneğini, arazi gen bankasında ise 10 bin civarında canlı örneği koruduklarını söyledi. 

Pakdemirli, ülke tarihindeki en geniş iş birliği ile yerli ırkların performansını geliştiren ıslah programları yürüttüklerini ve bu sayede pek çok ırkın koruma altına alındığını ifade ederek, "Türlere ait tehditler ve öneriler ile türlerin kullanım amaçlarını belirlediğimiz Cumhuriyet tarihimizde bir ilk olacak ulusal biyolojik envanter çalışmamızı bu yıl tamamlıyoruz. Ekonomik değere sahip tıbbi aromatik bitkilerimizi de bu vesileyle tespit ettik. Ayrıca korunması ve izlenmesi gereken hassas tür ve alanları tespit ederek izlemeye aldık. Nesli tehlike altındaki 79 türü koruma altına aldık. Çeşitli türleri üretip doğaya salıyor, gerektiğinde yaşama alanlarını taşıyarak nesillerinin devamını sağlıyoruz." dedi. 

TÜRKİYE YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 7'Sİ KORUNAN ALAN STATÜSÜNDE 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, biyoçeşitliliğin zengin olduğu alanları özel statüde koruduklarını ve Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 7'sinin korunan alan statüsünde olduğunu söyledi. 

Biyolojik kaynakların izinsiz yurt dışına çıkarılmasına karşı caydırıcı tedbirler aldıklarının altını çizen Pakdemirli, "Coğrafyamızdaki geleneksel bilgileri uluslararası koruma altına alacak ve ilaç sektörüne önemli girdiler sağlayacak diğer bir projemizi 2023 yılı sonunda tamamlamayı planlıyoruz. Anadolu topraklarımızın antik çağlara dayanan olağanüstü tarımsal mirasından kaynaklı zengin genetik çeşitliliği aşikârdır. Tüm bu genetik kaynaklarımıza ait bilgileri 'Genetik Kaynakları Veri Tabanı' ile tek çatı altında topladık." diye konuştu.

Pakdemirli, dünyanın en eski tapınak merkezi olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe kazı çalışmalarında buğday taneleri bulunduğunu hatırlatarak, Anadolu'nun buğdayın yanı sıra mercimek ve nohut gibi pek çok temel tarımsal ürünün ana vatanı olduğunu söyledi. 

Biyoçeşitliliğin ancak hayvancılık, tarım ve ormancılık politikalarının entegre yaklaşımıyla korunabileceğine işaret eden Pakdemirli, Türkiye olarak bu konudaki tecrübeleri diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Etkinlik kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın biyoçeşitlilik alanında yaptığı çalışmalar katılımcılarla paylaşıldı.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap