11:50:12 Altınyıldız Classics 4’ncü Isparta’nın Enleri Halk Oylaması Başladı 11:44:51 Prof. Dr. Süleyman Kodal: “MAREM’in Boğazova’daki Arazilerinin Tarım Dışı Faaliyetlerde Kullanılmasını, Hatta Araştırma Ve Eğitim Dışı Çalışmalarda Kullanılmasını Doğru Bulmuyorum." 11:31:29 Prof.Dr. Doğan Atay; "Köylümüz; Toplu Konut Yapılacak Alanlarda Taşına, Toprağına, Suyuna Sahip Çıkıyor!!!" 11:20:28 Eğirdir Fidanlığının Kurucusu, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Bedestenci, MAREM’e Ve Boğazova’ya Sahip Çıkıyor… 17:46:26 Türkiye’nin Son Başbakanı Binali Yıldırım'a SDÜ'den "Fahri Doktora" Payesi 17:31:40 SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ISPARTA'DA 17:24:42 KAYMAKAM ADEM ÇELİK’İN VERGİ HAFTASI MESAJI 17:02:07 Vergi Haftası Kutlanıyor 16:39:07 Eğirdir Belediyesine Ait Rüyapark'taki Hayvanların Satışı Yapıldı 15:54:02 Turizm Fakültesi Öğrencileri "Dünya Rehberler Günü"nü kutladı 11:31:33 İyi Parti İlçe Kongresi 29 Şubat'ta Yapılacak 11:14:33 Hacı Zeynep Erdoğmuş Vefat Etti 11:11:41 Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Kaya: "Biz Toki Yapımına Değil,Tarım Arazilerinin Katledilmesine Karşıyız." 16:00:38 ETUDOSD GÜNÜBİRLİK GEZİ DÜZENLEYECEK… 14:35:13 Kaymakam Adem ÇELİK Başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı 14:11:31 Milletvekili Cesur’un İktidara Uyarısı: “Halk Sizi Diskalifiye Edecek” 12:44:57 MHP Eski İl Başkanı İsa Yalçın Gazetemizi Ziyaret Etti 12:29:36 Eğirdir Bot Tim Komutanlığı Göz Açtırmıyor 12:08:57 Başdeğirmen: “Isparta Belediyesi İtfaiyesi Olarak Bölgede İyi Bir Altyapıya Sahibiz” 10:34:14 BAKA’dan ‘Hayallerimiz Uçuşa Geçiyor Projesi’ne Destek

Açın Gençlerin Önünü ÜRETSİNLER

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Açın Gençlerin Önünü ÜRETSİNLER
Haberin Tarihi: 20.8.2019 14:54:30 - Okunma Sayısı:1658 defa okundu.

Hasan ÖZBEK yazdı...

Açın Gençlerin Önünü

ÜRETSİNLER

Hasan ÖZBEK yazdı...

Mehmet Çağlar… 25 Yaşında… İstanbul Teknik Üniversitesi’ni henüz bu yıl bitirdi… Çiçeği burnunda Makine Mühendisi, eğer kendilerine fırsat verilirse gençlerin neler yapabileceğini lise yıllarındaki hayalini gerçeğe dönüştürerek kanıtladı. İşte bir azmin zaferi hikayesi…  

 

Sakin Şehir Eğirdir’den bir azmin zaferi haberiyle buluşturuyoruz sizleri. 25 Yaşındaki çiçeği burnunda Makine Mühendisi Mehmet Çağlar, lise yıllarında denizleri ve birçoğumuzun hayallerini süsleyen yatlara karşı ilgi duymaya başladı.

Ailesi onu motive etmek için, ‘mühendis ol da sen de bir yat yap’ diye espriler yapıyordu. Mehmet Çağlar, liseden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü kazandı. Daha o yıllarda kafasına koyduğu ‘yat yapma’ fikri projelere dönüştü. Projeler çizildi, fizibiliteler yapıldı… Bütün adımlar atıldıktan sonra ortaya genç bir mühendisin emeğinin ürünü olan yaklaşık 7 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1,5 ton ağırlığında bir yat tekne ortaya çıktı.

Mehmet Çağlar, onca yıllık emeğini hafta sonu büyük bir gururla Eğirdir Gölü’ne indirdi. Eğirdirlilerin, büyük alkışlarıyla gölle buluşan Yat Teknenin yaklaşık maliyeti ise 200 bin TL. Mehmet çağlar’ın imal ettiği, yat tekne 30 beygir gücünde ve 4 zamanlı motora sahip. Yat tekne 8+1 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği kamara ile de göz dolduruyor.  

Eğirdir’de ilk kez bir yat imal edildiğini söyleyen Mehmet Çağlar, “Küçük yaşta benim ailemden gelen bir yat merakı vardı. Babam bana büyü üniversitesi bitir bir yat imal et dedi. Ben de bugün bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Bilgisayar teknolojisi ve tasarımın metotlarını kullanarak, mühendislik bilgilerimle hayalimi gerçekleştirdiğim için mutluyum. Yaptığımın tasarımın çalıştığı ve faal hale geldiğini gördüğüm için ayrıca mutlu oldum. Burada yaptığım bu yat bugünkü yat teknolojisinin bütün özelliklerine sahip” şeklinde bilgi verdi. 

SİSTEMLİ ÇALIŞMAK HER ŞEYİ HALLEDER

Parmak ısırtan bu başarısı için 7 yıldır azimle ve sistemle çalıştığını dile getiren Çağlar, “Lise çağlarında başladığı ve yaz tatillerinde devam ettiği yat bugün bütün teknolojiye sahip. Bu başarıdan dolayı mezun olduğum ve mastırını yaptığım İstanbul Teknik Üniversitesi beni bu yıl İngiltere’ye doktora yapmak için gönderiyor. Ben de gerek üniversiteme gerekse ülkeme faydalı olmak için bundan sonra azimle ve kararlılıkla çalışacağım” dedi.

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap