Sürdürülebilir Coğrafi İşaret Toplantısı Yapıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Sürdürülebilir Coğrafi İşaret Toplantısı Yapıldı
Haberin Tarihi: 11.12.2019 14:21:13 - Okunma Sayısı:544 defa okundu.

Toplantıya, Isparta Ticaret Borsası'nı temsilen Meclis üyesi Yakup Sincer ve personel Veli Karaçay iştirak etti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR COĞRAFİ İŞARET TOPLANTISI YAPILDI

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle düzenlenen “Sürdürülebilir Coğrafi İşaretleri Yönetmek ve Desteklemek İçin İdari Sistemlerin Güçlendirilmesi Projesi” açılış toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Açılış töreni, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve FAO temsilcisi Naoko SAKAI'nin konuşmalarıyla, Türk Patent ve Marka Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Isparta Ticaret Borsası'nın ‘Isparta Gülyağı’ coğrafi işareti sahibi olması nedeniyle davet edildiği  toplantıya, Borsayı temsilen Meclis üyesi Yakup Sincer ve personel Veli Karaçay iştirak etti.

ISPARTA GÜLYAĞI’NA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Proje ile ilgili olarak konuşan ITB Meclis Üyesi Yakup Sincer; "Isparta Gülyağı, ilimizin en önemli ve marka ürünüdür. Geçmişte halıda yaşanan kaybın bir benzerini tekrar yaşamamak adına gülyağımızı standardize ederek Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil ettirdik. Böylece yaşanabilecek kayıplar için  ürünümüzü koruma altına aldık. Isparta Gülyağı ilimizin marka ve prestij ürünüdür. Dünya kozmetik piyasasının en önemli ve aranılan hammaddelerinden biridir. Bizler; gülyağı sektörünün tüm paydaşları olarak Isparta Gülyağı’na sahip çıkmalıyız. Coğrafi işaretimizi ambalajlarımızda kullanarak bilinirliğimizi ve marka değerimizi artırmalıyız. Bu sebeple Türk Patent kurumu ve FAO’nun hazırladığı bu proje değerlerimizin korunmasında bize doğru yolu göstermede büyük katkı sağlayacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

 MEVCUT 464 TESCİLLİ COĞRAFİ İŞARET VE

442 İŞLEMLERİ DEVAM EDEN COĞRAFİ İŞARETİMİZ VAR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Eylül ayında başlatılan “Sürdürülebilir Coğrafi İşaretleri Yönetmek ve Desteklemek İçin İdari Sistemlerin Güçlendirilmesi Projesi”nin bir yıl süreceğini belirten Prof. Dr. Habip ASAN da, projenin amacının, kurulu olan coğrafi işaret sistemlerinin sürdürülebilir kılınması için idarelerin ülkelerin desteklenmesi, güçlendirilmesi ve coğrafi işaretlerle ilgili olarak ticarileşme ve denetim noktasında katkı vermek olduğunu söyledi.

ASAN, sözlerine şöyle devam etti:

“Proje ortağımız olan kardeş Özbekistan Cumhuriyeti ile bir yıl içerisinde çeşitli ulusal ve bölgesel etkinlikler gerçekleştirilecek, coğrafi işaretlerin ticarileşmesi ve denetim sistemlerinin iyileştirilmesi ile ilgili çeşitli yol haritaları belirlenecek  yine proje kapsamında çeşitli programlar düzenlenecektir.

Mevcut 464 tescilli coğrafi işaret ve 442 işlemleri devam eden coğrafi işaretimiz var. Türkiye olarak önemli bir potansiyelimiz olduğunu biliyoruz. Bu sebeple bu proje bizim için çok anlamlı, çünkü tescil noktasında sayısal olarak önemli bir noktaya geldiğimizi görüyoruz. Bizim için bunun sürdürülebilir olması ve özellikle denetim sisteminin iyileştirilmesi ve ticarileşme noktasında daha başarılı olmamız gerekiyor  ve bu projenin bu alanlarda ülkemize önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

ASAN’ın konuşmalarının ardından FAO temsilcisi Naoko SAKAI konuşmalarını gerçekleştirdi.

BAŞARI HİKAYELERİ ANLATILDI

Coğrafi işaretlerin ekonomik etkisi ve coğrafi işaretlerin ticarileştirilmesi ve kırsal kalkınma projeleri deneyimi, Türkiye’de coğrafi işaret koruması, Türkiye’de coğrafi işaret denetimi, Türkiye’de coğrafi işaretlerin haksız kullanımı durumunda uygulanacak yasal düzenlemeler, Türkiye turizmi ve tanıtımı açısından coğrafi işaretlerin önemi seminerleri ile devam eden programda; Ayvalık Zeytinyağı, Kars Kaşarı ile Ardahan Çiçek Balı’nın başarı hikayeleri anlatıldı.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap