2020 Sezonunun İlk “Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret Denetimi Yapıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,2020 Sezonunun İlk “Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret Denetimi Yapıldı
Haberin Tarihi: 7.8.2020 15:43:28 - Okunma Sayısı:1370 defa okundu.

2020 sezonunun ilk “Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret denetimine Sincer Gülyağı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Koz.Tur.San.Tic.Ltd.Şti. firmasıyla başlandı.

2020 SEZONUNUN İLK “ISPARTA GÜLYAĞI” COĞRAFİ İŞARET DENETİMİ YAPILDI

İlimizde üretilen gülyağının markalaşmasını sağlamak ve kalitesini korumak amacıyla Isparta Ticaret Borsası (ITB) tarafından 2018 yılında başlatılan çalışma sonucunda “Isparta Gülyağı”  menşei adı tescillenmiş ve koruma altına alınmıştı.

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan coğrafi işaret başvurusu ile menşei adı tescillenen ve koruma altına alınan "Isparta Gülyağı”nın üretiminde gerekli  standartlara haiz olan firmalara  ilk olarak 2019 yılında belgeleri verilmişti.

“Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret logosunu kullanmaya hak kazanan firmalar, her yıl denetime tabi tutularak belgeleri yenileniyor. Isparta Ticaret Borsası koordinasyonunda, Isparta Uygulama Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü uzmanlarından  oluşan denetim komisyonu, başvuruda bulunan firmaların gerekli ölçüm ve analizleri yaparak  elde ettiği verileri Türk Patent ve Marka Kurumu’na bildiriyor. Bu sayede Isparta Gülyağı’nın kalite standardının istikrarı ve muhafazası sağlanıyor. Ayrıca Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde taklit ve tağşişin önüne geçiliyor.

Bu kapsamda; 2020 sezonunun ilk “Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret denetimine Sincer Gülyağı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Koz.Tur.San.Tic.Ltd.Şti. firmasıyla başlandı.


Coğrafi İşaret çalışmaları ile ilgili konuşan Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ADAR; "Isparta’nın tarımsal alandaki en önemli değeri olan Isparta Gülyağı’na sahip çıkan Sincer Gülyağı firması yetkililerine öncelikle teşekkür ediyorum. İlimiz tarımsal ürünlerinin katma değerinin artırmak ve piyasada ‘Isparta’ isminin markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla başlattığımız coğrafi işaretleme çalışmalarında 2.yıla girdik. İlk yıl 2 üreticimizi sertifikalandırdık. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi ilk talep Sincer Gülyağı firmamızdan geldi. Önümüzdeki günlerde diğer başvuru sahibi firmalarımızın da denetimlerini tamamlayarak sertifikalı üretici sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Sertifikalı üreticilerimiz pazarda hep bir adım önde olacaklar. Bu projenin sektöre katkısı bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Gülyağı üretimi ve satışı konularında faaliyet gösteren tüm firmalarımızı “Isparta Gülyağı” Coğrafi İşaret belgesini almaya davet ediyoruz." dedi.

 

Denetimi  yapılan Sincer Gülyağı firması sahibi Yakup SİNCER ise konu ilgili olarak şunları kaydetti; "Gülyağı sektörün ve ilimizin en değerli ürünü, Borsamız tamamladığı çalışma ile birlikte farklı isimlerle anılan ürünümüzü ‘Isparta Gülyağı’ olarak tescil ettirdi. Bu  sektörde yıllardır süregelen bir eksikliği kapattı. Isparta’nın bilinirliğine ve kalite üretime büyük katkı sağladı. Biz müşterilerimize geçen yıl itibariyle ‘Isparta Gülyağı’ coğrafi işaret sertifikamızı ilettik, olumlu geri dönüşler aldık. Pazarlama çalışmalarımızda da bu belgemizi aktif olarak kullanıyoruz. Özellikle pandemi sürecinin yaşandığı 2020 yılında sertifikalı ürünlerimizin bize avantaj sağlayacağı inancındayız. Eğer gülyağımızı da kaybetmek istemiyorsak ona sahip çıkmalıyız. Kalitesi ve markası belgelenmiş ürünlerimizle yapılacak ticaret sektörümüzü bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Tüm üreticiler ve paydaşlar olarak bu konuda güçbirliği yapmalı ve işbirliği içinde olmalıyız."

- Haber merkezi

Bu Haberi PaylaşYorum Yap