Hünnap Demonstrasyon Bahçesi Meyvelerini Vermeye Başladı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Hünnap Demonstrasyon Bahçesi Meyvelerini Vermeye Başladı
Haberin Tarihi: 28.9.2021 16:49:24 - Okunma Sayısı:294 defa okundu.

Gönen ilçesi Koçtepe köyünde  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile kurulan hünnap demonstrasyon bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

Hünnap Demonstrasyon Bahçesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi koordinesi ve desteğiyle İlimizde tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı uygulanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak için hazırlanan yayım projesi yeni alternatif tarımsal üretim çeşitlerinden biri olan hünnap meyvesini kadın çiftçiler eliyle yaygınlaştırarak bölge üretiminin geliştirilmesi amacıyla uygulanan "Hünnap Projesi" dâhilinde bir kadın çiftçi tarafından Gönen ilçesi Koçtepe köyünde  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile kurulan hünnap demonstrasyon bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekibinden oluşan heyet hünnap bahçesini ziyaret ederek üretici Pınar Uludağlı'ya hasat sırasında uygulanacak teknikler hakkında bilgiler verdiler.

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" projesi hakkında bilgiler veren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri; “İlimizde mevcut tarımsal faaliyetlere alternatif olarak hünnap yetiştiriciliğinin eklenmesi ile üretim faaliyetleri çeşitlenip gelişecek ve bunun sonucunda da kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına, tarım ve sanayi entegrasyonuna ve kırsal alanlardan göçün önlenmesine hizmet edecek, kadın çiftçilerimizin kazançlarının artması ile refah seviyeleri yükselecektir. Hünnap demonstrasyon bahçesi proje uygulayıcısı kadın çiftçimizin ürününün bol, kazancının bereketli olmasını temenni ediyoruz” dediler.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap