Fen Ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma Ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu Sona Erdi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Fen Ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma  Ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu Sona Erdi
Haberin Tarihi: 18.10.2021 16:48:19 - Okunma Sayısı:245 defa okundu.

7 gün süren kurs sonunda 20 kursiyer sertifika almaya hak kazandı.

FEN VE DOĞA BİLİMLERİ ALANINDA ARAZİYİ TANIMA

VE HAYATTA KALMA TEKNİKLERİ KURSU SONA ERDİ

Proje Yürütücülüğünü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın yaptığı TÜBİTAK Destekli “Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu”nun uygulama kısmı Sütçüler Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda teorik kısmı da Antalya ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisinde gerçekleşti. 7 gün süren kurs sonunda 20 kursiyer sertifika almaya hak kazandı. 

Projenin uygulama kısmında Gölcük Tabiat Parkı’nda ve Isparta Sütçüler Yazılı Kanyon Milli Parkı’nda düzenlenen eğitimlerde kursiyerlere, doğada zor şartlarda hayatta kalma teknikleri öğretildi. Isparta Tabiat Turizmi kapsamında Doğa Turizm etkinlerine ve TÜBİTAK Destekli “Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu” destek veren Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı yetkilileri, uygulamalı eğitimi yerinde ziyaret ederek katılımcılara ve eğitmenlere başarılar diledi. Projenin teorik kısmında fauna elamanlarını ihtiyaç ölçüsünde tanıma kriterleri (zehirli- zehirsiz yılan, böcek, yenilebilir bitkiler, ilkyardım teknikleri, harita okuma ve yön bulma sanatı, vd) konularında önemli temel bilgiler sunuldu.

ISUBÜ Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın proje yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237 – A, Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu” isimli bilimsel etkinlik projesine 10 farklı üniversitede görev yapan yaklaşık 15 eğitmen ve Türkiye’nin 15 farklı ilinden 20 kursiyer katıldı.

TÜBİTAK tarafından hazırlanan bu projenin üst üste 4. Kez desteklendiğini belirten Orman Fakültesi’nden Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal; “Projeye Türkiye’nin farklı üniversitelerinde ve araştırma kurumlarında görevli genç araştırmacılar ile Lisansüstü öğrencilerine Fen ve Doğa Bilimleri alanında araziyi tanıma ve arazide hayatta kalmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir.  Bu bilimsel etkinlik genç araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerinin arazi temelli bilimsel bir çalışmanın her aşamasında ihtiyaç duyacakları teorik ve uygulamalı bilgileri sağlayacak teorik ve uygulamalı bir etkinliğe sahiptir. Etkinliğin uygulama kısmı 11-13 Ekim 2021 tarihlerinde Isparta Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda Doğada Gecelemeli Kampçılık ve Doğada Hayatta Kalma Tekniklerine yönelik uygulama yapılmıştır. Teorik etkinlikleri 13-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalya’da ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisinde gerçekleştirilmiştir. Bu yıl altıncısını düzenlendiğimiz etkinliğimize de farklı illerdeki üniversitelerden yüksek lisans ve doktora yapan ve araştırma yürüten genç bilim insanları katılmıştır. Bu eğitimlerde bilimsel bilgiyi doğadan nasıl elde edebileceğine yönelik uygulamalı teorik eğitimleri verildi. Projemiz TÜBİTAK’ın desteklediği tek doğada kamplı proje. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitemizin verdiği destekler sayesinde ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Diler’in talimatlarıyla alınan kamp malzemelerine sahip olduğumuz için bu projemiz TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Sayın Rektörümüze ve üniversitemize teşekkür ediyorum." dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden kursa katılan kursiyerler, “Beklediğimizden çok daha fazlasını bulduğumuz kursu tamamlamaktan dolayı mutluyuz. Çok verimli ve başarılı bir kursa katıldık. Yaşamımız boyunca ihtiyacımız olan birçok temel bilgiyi burada edindik. Akademik çalışmalarımızda da kullanabileceğimiz hem uygulamalı hem teorik bilgiler verildi. Proje yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal hocamız başta olmak üzere Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ailesine, kurs etkinleri boyunca bizlere güzel bilgiler vererek deneyimlerini anlatan hocalarımıza ve proje ekibine teşekkür ediyoruz” dediler. 

Proje kapsamında kursiyerlere verilen bilgiler, hedef kitlenin tez çalışmalarında ve etkinlik sonrası bilimsel çalışmalarına katkı sağlayacak.

- ISUBU Basın

Bu Haberi PaylaşYorum Yap