Ulusal Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Toplantı Yapıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Ulusal Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Toplantı Yapıldı
Haberin Tarihi: 20.12.2023 09:48:15 - Okunma Sayısı:536 defa okundu.

 “Su Vatandır", “Su Medeniyettir", “Su Geleceğimizdir"

Ulusal Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Toplantı Yapıldı

 “Su Vatandır", “Su Medeniyettir", “Su Geleceğimizdir"

​Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonunda ''Ulusal Su Verimliği Seferberliği'' konusunda farkındalık oluşturma amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda su tasarrufuna dikkat çekilerek, “suda sıfır kayıp" bilinci ile bütün kurum/kuruluşlar çiftçiler, sanayiciler, çocuklar kısacası her bir vatandaşı suyu verimli kullanmaya davet edildi.

Konu ile ilgili olarak Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Değişen iklime uyum sağlanması, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanmasına ilişkin çözüm yollarının ve kaydedilen gelişmelerin katılımcı ve çok paydaşlı şekilde değerlendirilmesi, politika, strateji ve eylem planlarının oluşturularak uygulanması ile konuya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla bütün paydaşlarımızı kapsayacak şekilde Bakanlığımız koordinasyonunda Ulusal Su Verimliliği Seferberliği başlatılmıştır.

Ülkemiz küresel iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun hissedildiği Akdeniz kuşağında yer almakta ve yüksek risk grubu ülkeler arasında kabul edilmektedir. Önümüzdeki 100 yıl için yapılan iklim değişikliği tahminlerine göre, ülkemizde su kaynaklarının yaklaşık %25 oranında azalması beklenmektedir.

Mevcut durumda, ülkemizin yıllık kullanılabilir tatlı su tüketiminin %77'si tarımda, %23'ü ise içme-kullanma suyu ve endüstriyel üretimde kullanılmaktadır. Ülkemizde mevcut durumda içme suyu sistemlerinde %33,5 olan su kayıplarının %25 seviyelerine çekilmesiyle; tarımda sulama randımanının %50'den %75 seviyesine çıkarılmasıyla; sanayide temiz üretim teknolojileri ve verimlilik tekniklerinin kullanılması ile temiz tatlı su kaynaklarından toplam su kullanımının %25'e varan oranlarda azaltılmasının mümkün olduğu öngörülmektedir.

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonunda ''Ulusal Su Verimliği Seferberliği'' konusunda farkındalık oluşturma amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Yapılan toplantıya ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarından personeller katıldı.

Ülkemizde su stresi baskısı olmadan, ihtiyaçlarımızdan feragat etmeden, yaşam standartlarımızı düşürmeden, müreffeh şekilde yaşamımıza devam edebilmek için “suda sıfır kayıp" bilinci ile bütün kurum/kuruluşlarımızı, çiftçilerimizi, sanayicilerimizi, çocuklarımızı kısacası her bir vatandaşımızı suyumuzu verimli kullanmaya davet ediyoruz.

Çünkü “su vatandır", “su medeniyettir", “su geleceğimizdir" denildi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap