SDÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN PROJESİ DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,SDÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN PROJESİ DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI
Haberin Tarihi: 13.2.2024 10:24:50 - Okunma Sayısı:168 defa okundu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, parkinson hastalığı için yerli ilaç geliştirecek.

SDÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN PROJESİ DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen “Ratlarda in vivo Parkinson Hastalığı Modelinde Yeni 1,2,3-triazol Türevi Bileşiklerin Nöroprotektif Etkilerinin Araştırılması” başlıklı proje ile parkinson hastalığı için yerli ilaç geliştirilecek. Proje, TUSEB B GRUBU AR-GE Projeleri Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Sakallı Çetin’in yürütücülüğünü yaptığı ve parkinson hastalığı için yerli ilaç geliştirilmesini amaçlayan projede; Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Dilek Aşcı Çelik, Dr. Öğr. Üyesi V. Atahan Toğay ve Öğr. Gör. Dr. İbrahim Onaran araştırmacı olarak yer alıyor. 

Proje çıktılarının bilimsel literatüre katkı sağlamasının yanı sıra yerli ilaç geliştirilebilmesi için önemli bir adım olacağını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi V. Atahan Toğay ve Dr. Öğr. Üyesi Dilek Aşcı Çelik, “Proje ekibinde öğretim üyelerimizin yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Ramazan Güp ve Öğr. Gör. Dr. Tolga Göktürk, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Arş. Gör. Dr. Müslüm Gök, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Aydın Candan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Ebru Nur Aksu da yer alıyor.” dedi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap