SULAMA SİSTEMLERİNİN BORULUYA DÖNÜŞTÜĞÜ 2027’DEN İTİBAREN GÖLDE SU BULAMAMAK, EN BÜYÜK KORKUMUZ!!!

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,SULAMA SİSTEMLERİNİN BORULUYA DÖNÜŞTÜĞÜ 2027’DEN İTİBAREN GÖLDE SU BULAMAMAK, EN BÜYÜK KORKUMUZ!!!
Haberin Tarihi: 26.2.2024 09:46:42 - Okunma Sayısı:438 defa okundu.

Binay Dikmen yazdı...

SULAMA SİSTEMLERİNİN BORULUYA DÖNÜŞTÜĞÜ 2027’DEN İTİBAREN GÖLDE SU BULAMAMAK, EN BÜYÜK KORKUMUZ!!!

Binay DİKMEN

İnşaat Yük. Müh.

                

        Isparta ilinin en önemli su kaynağı, EĞİRDİR GÖLÜ’dür. Minimum su kotunun 914,74 metre olduğu ve bu kotun altında, gölden kesinlikle hiçbir amaçla SU ALINAMAYACAĞI hüküm altına alınmıştır. Ancak, 15 Ekim 2023’de, göl su kotunun 914,53 metre olduğu, sayın Isparta valisinin toplantısında ifade edilmiştir.

            EĞİRDİR GÖLÜ su seviyesinin bu duruma düşmesinde; son yıllardaki kuraklık etkisi kadar, göle gelen dereler üzerinde GÖLETLER yapılması, gereğinden fazla su çekilmesine göz yumulması, kayıt dışı / kaçak derin sondaj kuyularının kayıt altına alınmayarak tolerans gösterilip kapatılmaması, vahşi sulama, damla sulama sistemindeki projelendirme ve uygulamadaki yanlışlıklar en önemli olumsuz etkenler olmuştur!!!

                                                    ***

         Gölün son durumu, uzaydan çekilen fotoğrafta görülmektedir!!! Maalesef, SON 3 – 4 YILDA GÖL SU KOTUNUN DÜŞMESİNİN TEHLİKESİNİN BELİRTİLMESİNE RAĞMEN, GEREKLİ TEDBİRLERİN YETERİNCE ALINMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR!!!

                                                   ***

        SAYIN DSİ GENEL MÜDÜRÜNÜN EĞİRDİR’E GELİP, GÖLÜN SON DURUMUNU GÖRMESİNİ VE ONDAN SONRA, SON 21 SENE İÇİN ISPARTA İLİNDEKİ YAPILAN TESİSLERİ TEKRAR DEĞERLENDİRMESİNİ BEKLİYORUZ…

                                                  ***

       GÖLÜN SU SEVİYESİNİN DÜŞMESİ, GÖLÜN SU KALİTESİNE DE OLUMSUZ ETKİ YAPMAKTADIR!!! SADECE 7 RENKLİ GÖLÜN DOYULMAZ MANZARASI KAYBOLMAMAKTA, İÇME VE KULLANMA SUYU OLMA ÖZELLİĞİNİ DE YİTİRMEKTEDİR!!!

                                                ***

       SON SÖZ OLARAK; 2024 YILININ SU TEMİNİ BAKIMINDAN, 2025 YILINDAN İYİ OLACAĞI TAHMİN EDİLDİĞİNİN BELİRTİLMESİDİR. SULAMA SİSTEMLERİNİN BORULUYA DÖNÜŞTÜĞÜ 2027 YILINDAN İTİBAREN, GÖLDE YETERLİ SULAMA SUYU BULUNMAMASI NEDENİYLE, SULAMA YAPILAMAMASI EN BÜYÜK KORKUMUZDUR!!!

Bu Haberi PaylaşYorum Yap