Muhtarlık Seçimlerinin Sonucu İtiraz Sürecinden Sonra Açıklanacak

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Muhtarlık Seçimlerinin Sonucu İtiraz Sürecinden Sonra Açıklanacak
Haberin Tarihi: 2.4.2024 10:51:39 - Okunma Sayısı:1774 defa okundu.

Muhtarlık seçimlerinin sonuçları itiraz süreci sonrasında açıklanacak.

MUHTARLIK SEÇİMLERİNİN SONUCU

İTİRAZ SÜRECİNDEN SONRA AÇIKLANACAK

Türkiye'de dün sandık başına giden seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemek için oy kullandı. 

Oy sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte seçim sonuçlarına yapılacak itiraz süreci de başladı. İtirazlar ilçe seçim kuruluna 02 Nisan 2024 kadar yapılabilir. İtirazlar sandık kurullarından sonra sırasıyla ilçe, il ve YSK'ya yapılacak. 

İlçe seçim kurulundan edinilen bilgiye göre; Eğirdir merkez ve köylerinde bazı muhtarlık seçim sonuçlarına itiraz edildi. Bu sebeple muhtarlık seçimlerinin sonuçları itiraz süreci sonrasında açıklanacak.

İTİRAZ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

Sandık kurulu kararlarına itirazlar ilçe seçim kurullarına iletilecek. Bu itirazlar 2 Nisan Salı günü saat 15.00'e kadar yapılabilecek. İlçe seçim kurulları, başvuruları 2 gün içinde yani 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00'ye kadar karara bağlayacak. İlçe seçim kurulu kararlarına itirazlar ise 5 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar il seçim kurullarına yapılacak. İl seçim kurulları da 2 gün içinde karar verecek. Kurullar, 7 Nisan Pazar gününe kadar başvuruları karara bağlayacak.

İtirazlar il seçim kurullarında reddedilirse başvurucular, YSK'ya başvurabilecek. Bu durumda, YSK Ramazan Bayramı'nda mesai yapacak. Başvuruları bayramın ilk günü 10 Nisan Çarşamba gününe kadar kabul edecek olan YSK, 13 Nisan Cumartesi gününe kadar da itirazlar için kesin kararını verecek. 7 üyeden oluşan YSK kararlarına itiraz yolu ise kapalı olacak.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap