EĞİRDİR'DEN DÜNYAYA

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika, EĞİRDİR'DEN DÜNYAYA
Haberin Tarihi: 15.5.2024 16:54:51 - Okunma Sayısı:707 defa okundu.

Kiraz İhracatı Başladı

 EĞİRDİR'DEN DÜNYAYA

Kiraz İhracatı Başladı

Türkiye'nin gururu olan kiraz ihracatı, yepyeni bir sezonla kapılarını aralıyor. Dünyanın dört bir yanına sağlık ve lezzet taşıyan Türk kirazı, İzmir ve Manisa'dan başlayıp Eğirdir'in kalbinde bulunan Ana Fruit, Ana Meyve ve Köklü Tarım tesislerinde işleniyor ve dünya pazarlarında kendine sağlam bir yer ediniyor.

Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Ana Fruit ve Köklü Tarım tesislerini ziyaret ederek kiraz ihracatının başlangıcına tanıklık etti ve bu yıl da bereket dolu bir sezon geçmesi temennisinde bulundu.

Köklü Tarım'ın Köprübaşı'ndaki, Ana Fruit'in Mücevre mevkiindeki, Anı Tarım Eğirdir Serpil Köyündeki tesislerinde titizlikle tasniflenen, paketlenen ve ambalajlanan kirazlar, frigofrik araçlarla dünyanın dört bir yanına ulaştırılıyor. Almanya'dan Rusya'ya, Polonya'dan Hong Kong'a, Singapur'dan Malezya'ya, Hindistan'dan Kuveyt'e kadar otuzun üzerinde ülkeye karayolu ve havayoluyla gönderilen Türk kirazı, lezzetiyle fark yaratıyor.

Ülkemizdeki kiraz sezonu Mayıs'ın ikinci haftasında İzmir Kemalpaşa'da başlıyor ve Ağustos'un ikinci haftasında Karaman Hadim ve Ermenek ile Niğde Ulukışla bölgesinde sona eriyor. Bu üç aylık periyotun ortasına denk gelen haziranın ikinci yarısı ile temmuz ayında Isparta'da da hasat mevsimi zirve yapıyor, kirazlar en taze haliyle sofralara ulaşıyor.

Türkiye'nin kalbinden dünyaya uzanan bu lezzet yolculuğu, her yıl olduğu gibi bu sezon da taze ve bereketli ürünlerle dolu olacak gibi görünüyor.

- AKIN

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap