Eğirdir Ve Kovada Göllerini kirlilikten korumak için proje başlatıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir Ve Kovada Göllerini kirlilikten korumak için proje başlatıldı
Haberin Tarihi: 13.7.2018 15:27:00 - Okunma Sayısı:795 defa okundu.

Eğirdir Ve Kovada Göllerini kirlilikten korumak için proje başlatıldı

Eğirdir Ve Kovada Göllerinin Evsel Ve Zirai Atıkların Tespit Edilmesi Ve Kirliliğin Önlenmesi İçin Politikaların Geliştirilmesi Projesi Başladı.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü (SAREM) tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 'na desteklenmesi için sunulan ve proje yürütücülüğünü SAREM Teknik Koordinatörü Cafer BULUT'un yaptığı ve 2018 Yılı Mali Destek Programları Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen "Eğirdir ve Kovada Gölü Evsel ve Zirai Atıkların Tespit Edilmesi ve Kirliliğin Önlenmesi için Politikaların Geliştirilmesi" isimli projenin sözleşmesi imzalandı.
Toplam bütçesi 508.039,39 TL ve Söz konusu bütçenin 381.029,54 TL'si (%75) Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından 127.009,85 TL'si (%25) ise Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak.
Proje kapsamında genelde ülkemizin tamamı özelde ise Eğirdir ve Kovada Gölleri'nin hızlı, kolay ve güvenilir bir teknoloji ile izlenmesi ve bu anlamda ihtiyaç duyulan cihazların temin edilmesi, böylece daha etkin bir izleme, koruma sağlanarak ülkemize ve bölgemize önemli bir ekonomik katkı ve girdi sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca çevre kirliliğini önleyici eğitici faaliyetler ile çevremizin ve göllerimizin etkin kullanımına ilişkin farkındalığın artırılması sağlanarak ülkemize ve bölgemize önemli bir katkı ve girdi sağlanması hedefleniyor.
Proje ile SAREM'e bir adet su kalitesi ve sucul ekosistem analizlerinin tayininde kullanılan Biyolojik Oksijen Değeri (BOD) ölçüm cihazı, bir adet Spektrofotometre ve Termo-reaktör, bir adet Toplam Organik Karbon (TOC) cihazı ve katı modülü, bir adet Trinoküler Arastırma Mikroskobu ve Ataçmanları ve bir adet Dijital görüntü ve analiz sistemi alınacak. Ayrıca Eğirdir ve Kovada Gölleri etrafındaki yerleşim birimlerinde eğitici faaliyetler gerçekleştirilecek.

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap