Kan Bağışı Hayat Kurtarıyor

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Kan Bağışı Hayat Kurtarıyor
Haberin Tarihi: 16.11.2018 14:25:25 - Okunma Sayısı:833 defa okundu.

Kan Bağışı otobüsü 19 - 20 Kasım tarihlerinde, 09.30- 18.00 saatleri arasında Eğirdir'de stand açarak kan bağışlarını kabul edecek.

Kan Bağışı Hayat Kurtarıyor

15 dakikanızı ayırıp, TC Kimlik belgeniz ile Kızılay’a kan bağışında bulunarak 3 hayat kurtarabilirsiniz.

Kan Bağışı otobüsü 19 Kasım 2018 ve 20 Kasım 2018 tarihlerinde 09.30- 18.00 saatleri arasında Eğirdir'de stand açarak kan bağışlarını kabul edecek.

Konu ile ilgili olarak gazetemize bir açıklama yapan Isparta Kan Merkezi Müdürü Dr. Uğur Güzel, Türk Kızılayı olarak Isparta ili ve ilçelerinde Gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçıları kazanmak, güvenli kan/ kan bileşenleri üretmek, hasta ve ihtiyaç sahipleri için hastanelere ulaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek şu bilgileri verdi:

"2007 yılında yayımlanan Kan ve Kan Ürünleri Kanunu doğrultusunda, Türkiye’de ihtiyacı olanlara kan temin etme görevi Kızılay Kan Merkezlerine verilmiştir. Söz konusu kanundaki düzenlemeye göre; sağlık ve sosyal alanlardaki sorunların önlenmesi amacıyla “Güvenli KanTemini” esasına dayalı olarak resmi ve özel hastanelerin kan / kan bileşeni ihtiyaçları Kızılay Kan Merkezleri tarafından gönüllü bağışçılarımızdan alınan kanlar ile temin edilmektedir.

Isparta ili ve ilçelerinde bulunan toplam 10 hastanenin senelik 26.000 Ünite civarında olan kan / kan bileşeni ihtiyacı Kan Bağış Merkezimiz tarafından karşılanmakta olup, bizler bu ihtiyacın ertelenemez ve hayat kurtarıcı nitelikte olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle de ilimiz hastanelerinde kullanılacak olan kanın temin edilebilmesi, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

Çalışmalarımız Hızırbey Mahallesi, Halis Sokak No:1 adresindeki Kan Bağış Merkezimiz ve gezici ekipler ile yürütülmekte, gezici ekiplerimiz il ve ilçe merkezlerinde; yürüyüş yolu üzerinde, halkın yoğun olarak yaşadığı meydanlara konuşlandırılmaktadır. Genellikle kan alma çadırlarında yapılan bu ekip çalışmaları, Genel Müdürlüğümüz tarafından belirli dönemlerde gönderilen kan alma otobüs ve tırları ile de desteklenmektedir.

Türk Kızılayı olarak Isparta ili ve ilçelerinde “Gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçıları kazanmak, güvenli kan/ kan bileşenleri üretmek, hasta ve ihtiyaç sahipleri için hastanelere ulaştırmak görevimiz.

Isparta Kızılay Kan Bağış Merkezi Eylül 2018 itibarı ile 19,508 Ünite kan toplayarak bu kanları bileşenlerine ayırıp ilimiz ve ilçelerimizdeki hastanelere kendi araçlarımızla gerekli taşıma koşullarında ulaştırdı. Önümüzdeki süreçte bu çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecektir. Nihai amacımız kan bağış bilincini toplumun tüm katmalarına yayılmasını sağlayarak; “güvenli kan” için en önemli unsur olan “düzenli kan bağışçısı” sayımızı artırmaktır.   

15 dakikanızı ayırıp, TC Kimlik belgeniz ile Kızılay’a kan bağışında bulunarak 3 hayat kurtarabilirsiniz.

Kan bağışı kampanyasına tüm halkımızı bekliyoruz."

KİMLER KAN BAĞIŞI YAPABİLİR

-18-65 Yaş arası

-50 kg üzeri sağlıklı her birey 3 ay ara ile yılda 4 kez kan bağışlayabilir.

-Kan bağışlamadan önce kan sayınız (Hemoglobin düzeyiniz) ölçülüyor. Kan sayınız uygunsa doktorumuz sizi kan bağışına yönlendiriyor.

-Verdiğiniz her kan bağışında mutlaka HIV (AIDS), HEPATİT C, Hepatit B, Frengi ( Sifilis) ve Kan grubu testi yapılıyor.

 Kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olmamalı,

 Son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol alınmamış olmalıdır.

Grip, nezle gibi herhangi bir sağlık probleminin olmaması

Son 3 gün içinde antibiyotik kullanılmaması

 Kullanılan ilaçlar, aşılar doktora bildirilmelidir.

 Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur.

Kan Bağışında bulunanlara ücretsiz olarak kan grup kartı gönderilecektir.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap